პარლამენტი: პაპუაშვილი ხავიერ კოლომინას 12 რეკომენდაციის შესრულების პროგრესზე ესაუბრა
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის სპეციალურ წარმომადგენელ ხავიერ კოლომინას შეხვდა. შეხვედრის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს პარლამენტი ავრცელებს.
პარლამენტის ცნობით, შალვა პაპუაშვილმა ისაუბრა საქართველოს უსაფრთხოების გამოწვევებზე და აღნიშნა, რომ არსებული გეოპოლიტიკური ვითარების ფონზე, განსაკურებით მნიშვნელოვანია, საქართველოს პროგრესი ნატოში გაწევრიანების გზაზე.
„ხავიერ კოლომინამ დადებითად შეაფასა საქართველოსა და ნატოს შორის არსებული თანამშრომლობა. მისი თქმით, საქართველო ნატოს ღირებული პარტნიორია და ურყევია ნატოს მხარდაჭერა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისადმი.
შალვა პაპუაშვილმა ხავიერ კოლომინას ევროკავშირის 12 რეკომენდაციის განხორციელების პროგრესზე ესაუბრა და იმედი გამოთქვა, რომ წლის ბოლოს ევროპული საბჭო მიანიჭებს საქართველოს კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს, “- ნათქვაია პარლამენტის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
შეხვედრას, საქართველოს მხრიდან ასევე ესწრებოდნენ ნატო–ში საქართველოს წარმომადგენლობის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ვიქტორ დოლიძე და პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი ბერაია.

Спецпредставитель генсека НАТО проводит встречи в Грузии
В Грузию прибыл спецпредставитель генсека НАТО на Южном Кавказе и Центральной Азии Хавьер Коломина. Ранее он посетил Ереван, - информирует "Эхо Кавказа".
По информации СМИ, главными темами встреч, которые представитель Североатлантического альянса проведет в Тбилиси, станут предстоящий саммит НАТО в Вильнюсе (11–12 июля), и вопросы, по которым Брюссель не раз выражал обеспокоенность в адрес официальных властей.
Коломина уже провел встречу с заместителем главы МИД Грузии Лашей Дарсалия. Во внешнеполитическом ведомстве сообщили, что главной темой дискуссии стал прогресс Грузии на пути евроатлантической интеграции. Стороны обсудили и практическую помощь, которую в будущем Грузия получит от НАТО.
Представителя НАТО приняла президент Грузии Саломе Зурабишвили, детали не сообщаются. Кроме того, с Коломиной встретился спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили. После окончания встреч Коломина ответит на вопросы грузинских журналистов.