უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების მოსაძიებლად ერგნეთში შეხვედრა გაიმართა
დღეს ერგნეთში 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტების დროს და შემდგომ პერიოდში უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირებთან დაკავშირებულ საკითხებზე მომუშავე საკოორდინაციო მექანიზმის რიგით მე-18 შეხვედრა გაიმართა, - ამის შესახებ ინფორმაციას წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი (ICRC) ავრცელებს.
„საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში წარმოებული დიალოგი მკაცრად ჰუმანიტარული ხასიათისაა. მონაწილეები თანხმდებიან, რომ აუცილებელია გაგრძელდეს უგზო-უკვლოდ გაუჩინარებული 122 ადამიანის მოძიება. იმისათვის, რომ ეს პროცესი უფრო ეფექტიანი და მდგრადი გახდეს, მხარეთა მეტი ჩართულობა მოძიებისა და ამოცნობის პროცესებსა და ოჯახების მხარდაჭერაში გადამწყვეტი მნიშვნელობისაა“, - განაცხადა ICRC-ს კოორდინატორმა უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა და მათ ოჯახებთან მუშაობის საკითხებში კარინა სველფენტმა.
წითელი ჯვრის საკოორდინაციო მექანიზმის შეხვედრასთან დაკავშირებით ინფორმაციას ოსური მედიაც ავრცელებს. დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელმა ადამიანის უფლებების საკითხებში ინალ ტასოევმა განაცხადა, რომ "უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების ძებნაში მონაწილე მხარეების მიერ (მათ შორის „საზღვრისპირა" სოფლებში) ანონიმური ყუთების დამონტაჟების საჭიროება მნიშვნელოვანია. ოკუპირებულ რეგიონში მსგავსი ყუთები უკვე განთავსდა და მოქალაქეებს აქვთ შესაძლებლობა ამ ყუთებში ანონიმური წერილები განათავსონ დაკარგულების ადგილსამყოფლის შესახებ". მსგავსი ყუთების დადგმა, გავრცელებული ინფორმაციით, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად სოფლებშიც იგეგმება.
საქართველოში 1990–იანი წლების კონფლიქტის და 2008 წლის ომის შემდეგ უგზო-უკვლოდ დაკარგულად 2300 პირი ითვლება. უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოძიების საკოორდინაციო მექანიზმის ერთ-ერთი მთავარი ფუნქცია გაუჩინარებულთა სამარხების აღმოჩენა, მათი იდენტიფიკაცია და ნეშტების ოჯახებისთვის გადაცემაა.
საკოორდინაციო მექანიზმი, რომელიც ქართველ, ოს და რუს მონაწილეებს აერთიანებს, 2010 წელს წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის (ICRC) ეგიდითა და ტექნიკური მხარდაჭერით დაარსდა.

В Эргнети прошла встреча по вопросам лиц, пропавших без вести
В селе Эргнети 23 мая состоялась 18-я встреча Координационного механизма по выяснению судьбы и местонахождения людей, пропавших без вести в связи с вооруженными конфликтами 1990-х годов и августа 2008 года.
«Обсуждение включало обновленную информацию о прогрессе, достигнутом со времени предыдущей встречи Координационного механизма в сентябре 2022 года, а таже усилия, необходимые для выяснения судьбы лиц, все еще считающихся пропавшими без вести в связи с вооруженными конфликтами. В дискуссиях подчеркивалась необходимость поиска информации для выяснения судьбы пропавших без вести, в том числе, о возможных местах захоронения, а также о текущих проблемах, связанных с этим процессом», – говорится, по информации "Радио Свобода", в пресс-релизе МККК.
Участники встречиВ международной организации заявляют, что диалог в рамках Координационного механизма носит сугубо гуманитарный характер.
«Существует общее понимание необходимости продвижения процесса поиска 122 пропавших без вести лиц. С этой целью необходимо более активное участие сторон в поиске и идентификации, а также в поддержке семей пропавших без вести, чтобы процесс продолжался более эффективно и устойчиво», — сказала Карина Свенфельт, координатор МККК по вопросам пропавших без вести и их семей, которая председательствовала на встрече.
Координационный механизм, объединяющий грузинских, югоосетинских и российских участников, был создан под эгидой и при технической поддержке Международного Комитета Красного Креста (МККК) в 2010 году.
Отметим, что в прошлом году в югоосетинских селах установили почтовые ящики для анонимной информации. Инициатива принадлежала семьям пропавших без вести.