23/05/2023 06:12:45 პოლიტიკა
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტი თბილისს რუსეთ-საქართველოს შორის პირდაპირი ავიამიმოსვლის აღდგენის შემთხვევაში მოსალოდნელი სანქციების შესახებ კიდევ ერთხელ აფრთხილებს. ამჯერად შესაბამისი განცხადება სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მეთიუ მილერმა გააკეთა.
მას 22 მაისს, ვაშინგტონში გამართულ ბრიფინგზე ჰკითხეს "მაშინ, როცა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ ლავროვის სანქცირებული ქალიშვილი საქართველოში აღმოჩნდა და ავიამიმოსვლაც განახლებულია, სად იყო ამ დღეებში აშშ, რადგან არანაირი რეაქცია და სანქციები არ არის".
მილერმა გაიმეორა სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ ადრეც გამოთქმული პოზიცია, რომ დასავლეთის ბევრი ქვეყანა, მათ შორის აშშ რუსულ თვითმფრინავებს საკუთარ საჰაერო სივრცეში შესვლას უკრძალავს. მისი თქმით, თუ რუსეთსა და საქართველოს შორის პირდაპირი ფრენები განახლდება, ეს ჩვენს შეშფოთებას გამოიწვევს სანქციების შესაძლო დაწესების გამო იმ ქართული ავიაკომპანიებისთვის, რომლებიც იმპორტისა და ექსპორტის კონტროლს დაქვემდებარებულ თვითმფრინავებს მოემსახურებიან. მან არ უპასუხა შეკითხვას, აქვს თუ არა აშშ-ს რეაქციის რაიმე გეგმა.
გასულ კვირაში საქართველოში საპროტესტო აქციები მოჰყვა რუსეთ–საქართველოს შორის პირდაპირი ავიარეისების განახლებას და გავრცელებულ ინფორმაციას, რომლის თანახმად, კახეთში იმყოფებოდა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის ქალიშვილი, რომელიც დასავლეთის სახელმწიფოების მიერ სანქცირებულთა სიაშია.

Госдеп напомнил Грузии о риске санкций из-за авиасообщения с РФ
Государственный департамент США вновь выразил обеспокоенность из-за восстановления прямого авиасообщения между Россией и Грузией.
«Многие западные страны, в том числе США, запретили российским самолетам заходить в свое воздушное пространство. Нас беспокоит восстановление прямого авиасообщения между Россией и Грузией. Это может означать, что компании в аэропортах Грузии могут оказаться под угрозой санкций. Мы, все западное общество, дистанцировались от этого режима, сейчас не время расширять отношения с Россией», – заявил по информации "Эха Кавказа", официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Как сообщают СМИ, речь идет о компаниях, которые обслуживают российские авиакомпании в грузинских аэропортах. Ранее стало известно, что наземное обслуживание рейсов российской авиакомпании «Азимут» в Тбилиси будет обеспечивать недавно созданная грузинская компания Aero Handling Georgia. У компании два учредителя. Контрольный пакет, 60%, у Давида Кварацхелия – сына прокремлевского политика, лидера партии «Нейтральная Грузия» Валерия Кварацхелия. Вторым учредителем компании является Давид Цивцивадзе. Согласно единому списку избирателей, Цивцивадзе и учредитель авиакомпании Georgian Airways Тамаз Гаиашвили зарегистрированы в Тбилиси по одному адресу.
На данном этапе полеты в Грузию выполняет российская авиакомпания «Азимут». Кроме того, компания Red Wings со 2 июня начинает выполнять рейсы по маршруту Сочи-Тбилиси-Сочи и Москва-Кутаиси-Москва. По маршруту Тбилиси-Москва-Тбилиси рейсы выполняет грузинская авиакомпания Georgian Airways.