კობახიძე აშშ-ს საქართველოს მოქალაქეებისთვის ვიზებზე უარის თქმის გამო აკრიტიკებს
„ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ საქართველოს მოქალაქეებისთვის აშშ-ის ვიზაზე უარის თქმის მაღალ მავენებელს „დისკრიმინაცია“ უწოდა.
მისი თქმით, თბილისში აშშ-ის საელჩომ ვიზები მხოლოდ 37%-ის შემთხვევაში გასცა და რომ ეს მაჩვენებელი გაცილებით მაღალია. სავარაუდოდ, კობახიძემ 2021 წლის სტატისტიკა მოიყვანა. მაშინ საქართველოს მოქალაქეებზე უარის თქმის მაჩვენებელი 63% იყო, 2022 წელს კი 42%-მდე დაიწია.
ვიზებზე უარის 2022 წლის სტატისტიკა ამგვარია:
- საქართველო 42.01%
- სომხეთი 37,87%
- აზერბაიჯანი 23,54%
- რუსეთი 26.18%
- უკრაინა 41.27%
- მოლდოვა 43,57%
მანამდე კობახიძემ ანსამბლ „მართვეს“ 50 წევრისთვის ამერიკული ვიზის აღებისას წარმოქმნილ პრობლემებზე ისაუბრა. მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მათ შორის იყო კობახიძის შვილიც. პოლიტიკოსმა ეს ირიბად დაადასტურა.
საპასუხოდ აშშ-ის ელჩმა საქართველოში კელი დეგნანმა განაცხადა, რომ ყველამ, ვისაც ვიზის აღება სურს, შესაბამისი ეტაპები უნდა გაიაროს:
„ყოველ წელს ათასობით ქართველი მიემგზავრება ამერიკაში, გარდა ამისა, გვაქვს კულტურული და საგანმანათლებლო პროგრამები და სხვადასხვა ასეთი პროგრამები, რომელთა მეშვეობით ქართველები მიემგზავრებიან აშშ-ში. მაგალითად, გასულ წელს, ბალეტის 30 მოცეკვავეს მიეცა ამერიკაში წასვლის საშუალება. ასევე, მოხდა გასულ კვირას მომღერლებთან დაკავშირებით. არსებობს გარკვეული წესები და პროცედურები, რომლებიც საჭიროა ვიზის მისაღებად. ეს პროცესი არის გამჭვირვალე".
დიპლომატის განცხადების კომენტირებისას ირაკლი კობახიძემ იმედი გამოთქვა, რომ აშშ-ის ახალი ელჩის საქართველოში ჩამოსვლის შემდეგ საქართველოს მოქალაქეების მიმართ საელჩოს დამოკიდებულება გაუმჯობესდება.
აღსანიშნავია, რომ ვლადიმირ პუტინის მიერ საქართველოს მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის გაუქმებისა და საჰაერო მიმოსვლის აღდგენის გამო კრიტიკის საპასუხოდ, „ქართულმა ოცნებამ“ მოუწოდა ვაშინგტონს, ასევე გააუქმოს ვიზები საქართველოს მოქალაქეებისთვის და დანიშნოს პირდაპირი რეისები თბილისში.

Кобахидзе критикует США за отказы в визах для граждан Грузии
Лидер правящей партии «Грузинская мечта» Ираклий Кобахидзе назвал «дискриминацией» высокий процент отказов в визах США для граждан Грузии, - информирует "Эхо Кавказа".
По его словам, в американском посольстве в Тбилиси выдали визы только 37% обратившимся за ними, а в соседних странах этот показатель намного выше.
Предположительно, Кобахидзе привел статистику за 2021 год. Тогда показатель отказов для граждан Грузии составил 63%, однако в 2022-м процент отказов сократился до 42%.
Процент отказов в визах США, 2022 год:
Грузия 42.01%Армения 37.87%Азербайджан 23.54%Россия 26.18%Украина 41.27%Молдова 43.57%Ранее Кобахидзе рассказал о проблемах, которые возникли при получении американских виз у 50 участников ансамбля «Мартве». СМИ сообщили, что среди них был ребенок Кобахидзе. Политик косвенно подтвердил это.
Посол США в Грузии Келли Дегнан заявила, что все желающие получить визу должны пройти соответствующие этапы.
«Ежегодно в США отправляются тысячи грузин. У нас есть образовательные и культурные программы по обмену. В прошлом месяце мы выдали визы 30 танцорам для гастролей в США. На прошлой неделе мы предоставили визу группе танцоров и певцов, которые выступят в библиотеке Конгрессе США на праздновании Дня независимости Грузии. Есть определенные правила, шаги, которые необходимо пройти для получения визы», – сказала Дегнан.
Комментируя заявление дипломата, Ираклий Кобахидзе выразил надежду на то, что отношение консульства к гражданам Грузии улучшится после прибытия в Грузию нового посла США.
Отметим, что в ответ на критику из-за отмены Владимиром Путиным визового режима для граждан Грузии и восстановления авиасообщения, в «Грузинской мечте» призвали Вашингтон также отменить визы для грузинских граждан и назначить прямые рейсы в Тбилиси.