ბორელი უკრაინის სამხედრო დახმარების ფონდისთვის 3.5 მლრდ ევროს დამატებას ითხოვს
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებში ჯოზეფ ბორელი უკრაინის სამხედრო დახმარების ფონდისთვის (EBF) 3.5 მილიარდი ევროს დამატებას ითხოვს, – იუწყება Reuters ანონიმურ წყაროზე დაყრდნობით.
მისი ცნობით, ჯოზეფ ბორელმა თანხის გამოყოფის ინიციატივა უკვე წარადგინა. მან ევროკავშირის წარმომადგენლებს სთხოვა, 3.5 მილიარდის დამატება ევროპის სამშვიდობო ფონდისთვის, რომელმაც უკრაინისთვის 4.6 მილიარდი ევროს დახმარება უკვე გამოყო.
ჯოზეფ ბორელის ინიციატივის დასამტკიცებლად ევროკავშირის წევრი ქვეყნების მთავრობის წარმომადგენლებისგან თანხმობის მიღება იქნება საჭირო.
ევროპის სამშვიდობო ფონდი 2021 წელს დაფუძნდა. ის ევროკავშირის მიერ განვითარებადი ქვეყნების სამხედრო აღჭურვილობით მომარაგებას ემსახურება. ფონდი განცალკევებულია ევროკავშირის ბიუჯეტისგან, რომელსაც არ აქვს სამხედრო ოპერაციების დაფინანსების უფლება.

Боррель предложил увеличить Европейский фонд мира на 3,5 млрд
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель предложил увеличить объём Европейского фонда мира, из которого финансируется военная помощь Украине, на еще 3,5 миллиарда евро. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщило в среду агентство Reuters.
Боррель решил просить увеличения финансирования фонда, поскольку нынешние средства фонда исчерпываются.
Европейский фонд мира – это внебюджетный инструмент, общий объем которого ныне составляет почти восемь миллиардов евро. Именно из этого фонда государства-члены ЕС компенсируют часть военных расходов, которые они передают Украине. К настоящему времени из фонда уже потрачено около 4,6 миллиардов евро на военную помощь Украине.
Благодаря Европейскому фонду мира ЕС поддерживает и другие страны, например Мозамбик, Грузию, Молдову, Мали, Сомали, Нигер, Иорданию, Босния и Герцеговину, Ливан и Мавританию.
В последние дни Венгрия заблокировала очередной транш в размере 500 миллионов евро из Европейского фонда мира. Глава венгерского МИД Петер Сийярто дал понять, что все это происходит исключительно из-за внесения Украиной венгерского OTP Bank в перечень международных спонсоров войны.