რუსულმა ავიაკომპანია "აზიმუტმა" თავის საიტზე ქვეყნების ჩამონათვალი წაშალა
რუსულმა ავიაკომპანია "აზიმუტმა", რომელიც საქართველოს მიმართულებით ფრენების დაწყებას გეგმავს, აფხაზეთსა და ცხნვალის რეგიონთან დაკავშირებით თბილისში აგორებული სკანდალის გამო თავის საიტზე ქვეყნების ჩამონათვალიდან საქართველოს ორი ოკუპირებული რეგიონი ამოიღო, ხოლო მას შემდეგ, რაც უკვე ამის გამო მოსკოვში აგორდა სკანდალი, ქვეყნების ჩამონათვალი საერთოდ წაშალა. ამიერიდან კომპანიის საიტზე რეგისტრაციისა და ბილეთის შეძენისას საკმარისია დოკუმენტის ან პასპორტის ნომრის მითითება მისი გამცემი სახელმწიფოს მითითების გარეშე, - იუწყება რუსული მედია.
იმ ფაქტს, რომ რუსული ავიაკომპანიის საიტზე აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი ცალკე ქვეყნებად იყვნენ მითითებულები, სოცქსელების ქართველმა მომხმარებლებმა მიაქციეს ყურადღება, სკანდალის აგორებიდან მალევე, დაახლოებით 2 საათში კი საქართველოს ორივე ოკუპირებული რეგიონი ქვეყნების ჩამონათვალიდან გაქრა.
თუმცა მეორე დღეს უკვე ამის გამო თავად მოსკოვში აგორდა სკანდალი: რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატმა ზურაბ მაკიევმა გენერალურ პროკურორსა და საჰაერო ტრანსპორტის სააგენტოს ხელმძღვანელს მიმართა, "გადაამოწმონ ინფორმაცია ავიაკომპანია „აზიმუტის“ მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის სარეგისტრაციო ქვეყნების ჩამონათვალიდან ამოღების შესახებ და მისი დადასტურების შემთხვევაში პროკურატურამ მიიღოს შესაბამისი ზომები, საჰაერო ტრანსპორტის სააგენტომ კი კომპანიას ფრენის ლიცენზია შეუჩეროს".
"შემოსავლების გაზრდის მსურველი კომპანიის ქმედებამ შესაძლოა, გააჩინოს უარყოფითი პრეცედენტი და ხვალ რუსეთის ფედერაციის შემადგენლობიდან ამოიღონ ყირიმი, დონეცკის და ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკები, ხერსონისა და ზაპოროჟიეს ოლქები“ - განაცხადა მაკიევმა.
ამის შემდეგ ავიაკომპანიის საიტიდან ქვეყნების ჩამონათვალი საერთოდ გაქრა.
საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს განცხადებით, საქართველოსა და რუსეთს შორის ფრენებს ავიაკომპანია „აზიმუტი" (Azimuth Airlines) 17 მაისიდან, კვირაში შვიდჯერ შეასრულებს. მისივე მონაცემებით, დღეის მდგომარეობით, ავიაკომპანია Azimuth Airlines-ი არ ფიგურირებს ევროკავშირის მიერ სანქცირებულთა შავ სიაში.

Авиакомпания «Азимут» отказалась от графы «страна» на своем сайте
Российская авиакомпания «Азимут», которая начитает осуществлять прямые рейсы между Москвой и Тбилиси, на фоне скандала отказалась от графы «страна» на своем сайте. Теперь при регистрации или покупке билета можно указать номер документа или паспорта, не указывая государство, выдавшее его, - информирует "Эхо Кавказа".
Напомним, что на сайте «Азимута» Абхазия и Южная Осетия были указаны в качестве отдельных стран. Грузинские пользователи соцсетей посчитали, что российская компания нарушает закон «Об оккупированных территориях», после чего авиакомпания удалила самопровозглашенные республики из списка стран. Однако после этого депутат Госдумы РФ Зураб Макиев направил генеральному прокурору России Игорю Краснову заявление с требованием провести проверку авиакомпании из-за удаления Южной Осетии и Абхазии из списка стран. От Росавиации он потребовал приостановить действие лицензии «Азимута» на авиаперевозку.
В самой авиакомпании ситуацию официально не комментировали. Однако когда «Эхо Кавказа» от имени пользователя обратилось по электронной почте к «Азимуту» с вопросом, можно ли приобрести авиабилет абхазскому гражданину, в компании принесли извинения «за временную невозможность оформления авиабилета на рейсы авиакомпании», используя национальный паспорт, заявив, что «специалистами авиакомпании ведутся работы по восстановлению полноценной работы сайта».
«Азимут» получил разрешение на выполнение рейсов из Москвы в Тбилиси с 17 мая, рейсы начнутся с 19-го числа. Авиакомпания открыла продажи билетов на рейсы по маршруту Москва-Тбилиси-Москва. Минимальная стоимость билета из Москвы – 17 148 рублей (215 долларов), из Тбилиси – 20 675 рублей (260 долларов).