სტანო: ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან საქართველოს შესაბამისობის მაჩვენებელი ისედაც დაბალი 44%-იდან 31%-მდე დაეცა
16/05/2023 12:18:26 პოლიტიკა
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ჯოზეფ ბორელის პრეს-სპიკერი პიტერ სტანო აცხადებს, რომ ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან საქართველოს შესაბამისობის მაჩვენებელი ისედაც დაბალი 44%-იდან 31%-მდე დაეცა.
"ჩვენ ვწუხვართ, რომ საქართველომ რუსეთიდან და რუსეთში ფრენების განახლების გადაწყვეტილება მიიღო მას შემდეგ, რაც გასულ კვირას რუსეთმა ფრენებზე აკრძალვა მოხსნა. უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის გაუმართლებელი და სასტიკი ომის გამო ევროკავშირმა რუსეთის ავიაციის სექტორს სანქციები დაუწესა, რის შედეგადაც ევროკავშირის ქვეყნები და პარტნიორები ფრენებს რუსეთიდან, რუსეთში და რუსეთის თავზე კრძალავენ. საქართველოს ხელისუფლების ეს ბოლო გადაწყვეტილება იწვევს შეშფოთებას საქართველოს ევროპულ გზასთან და საქართველოს ვალდებულებებთან დაკავშირებით, შესაბამისობაში იყოს ევროკავშირის გადაწყვეტილებებთან, რასაც საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ხელმოწერილი ასოცირების შეთანხმება ითვალისწინებს. სამწუხაროდ, ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან საქართველოს შესაბამისობის მაჩვენებელი უკვე ისედაც დაბალი 44%-იდან(გასულ წელს) 31%-მდე (მიმდინარე წელს) დაეცა . ეს ჩვენ შეშფოთებას ნამდვილად იწვევს და ეს ყველაფერი ძალიან სამწუხაროა.
გარდა ამისა, ნება მომეცით, გავიმეორო ის, რაც გასულ კვირაში ვთქვი – გაეროს საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის ორგანიზაციამ გამოთქვა შეშფოთება. რუსეთის საავიაციო სექტორისა და ხომალდების უსაფრთხოების თაობაზე შეშფოთება საქართველოს მთავრობას უკვე გადაეცა", – განაცხადა სტანომ.

Брюссель обеспокоен отступлением Грузии от общей внешней политики ЕС
Евросоюз вновь критикует Грузию за решение возобновить авиасообщение с Россией. Об этом на брифинге в Брюсселе заявил пресс-спикер Службы внешних связей Еврокомиссии Питер Стано. Кроме того, он говорит, что Брюссель обеспокоен отступлением Грузии от общей внешней политики ЕС, - информирует "Эхо Кавказа".
«Мы сожалеем, что Грузия решила возобновить полеты в Россию и из России после того, как Россия сняла запрет на полеты на прошлой неделе.
Из-за необоснованной и жестокой войны России против Украины Евросоюз и ряд других стран ввел санкции в отношении российского авиационного сектора. Мы не допускаем полеты в Россию, из России и над Россией.
Недавнее решение грузинских властей (по возобновлению рейсов с Россией – ред.) вызывает озабоченность и вопросы относительно европейского пути Грузии и выполнения соглашений по внешней политике, включенных в Соглашение об ассоциации.
К сожалению, соблюдение Грузией внешней политики и политики безопасности ЕС упало с и без того низких 44% в прошлом году до 31% в текущем году. Это действительно вызывает у нас беспокойство и все это очень печально», – сказал Стано, отвечая на вопрос журналистки телеканала «Рустави 2».
В ЕС указали и на позицию Международной организации гражданской авиации ООН (ИКАО), призвавшей Грузию проявлять осторожность в связи с уровнем безопасности российского авиационного сектора.