ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო მონაკვეთი დროებით დაიხურა
ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის საქართველოს მონაკვეთი დღეიდან გაურკვეველი ვადით დაიხურა, – იუწყება "რადიო თავისუფლება".
„ბაქო-თბილისი-ყარსის პროექტის "მარაბდა კარწახის" სარკინიგზო მონაკვეთზე მშენებელი კონტრაქტორი კომპანიის "დსს აზერბაიჯანის რკინიგზების ფილიალი საქართველოში" ოფიციალური წერილის თანახმად, 15 მაისის 00:00 საათიდან სარკინიგზო მიმოსვლა შეიზღუდა. მატარებელთა მოძრაობის შეწყვეტის მიზეზი არსებულ მონაკვეთზე გენერალური კონტრაქტორის მიერ მშენებლობის ტემპების დაჩქარება და შემჭიდროებულ ვადებში პროექტის დასრულებაა", - აცხადებენ, "რადიო თავისუფლების" ცნობით, „საქართველოს რკინიგზაში“.
გასული წლის დეკემბერში აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა აზერბაიჯანის, თურქეთისა და თურქმენეთის პირველ სამმხრივ სამიტზე განაცხადა, რომ ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო პროექტი დამატებით 100 მლნ დოლარით დაფინანსდებოდა.
ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა საქართველო-აზერბაიჯან-თურქეთის სახელმწიფოთაშორისო შეთანხმებით აშენდა. პროექტი მოიცავს ყარსი-ახალქალაქის 98-კილომეტრიან ახალ მაგისტრალს, რომლის 68 კილომეტრი თურქეთის ტერიტორიაზეა, 30 კი - საქართველოს. გარდა ამისა, ახალქალაქი-თბილისის გზის მონაკვეთიც გარემონტდა
რკინიგზა სატესტო რეჟიმში 2017 წლის ოქტომბრიდან მუშაობს. საქართველოს მთავრობამ ქვეყნის ტერიტორიაზე არსებული მონაკვეთის მშენებლობისთვის 775 მლნ დოლარის ოდენობის კრედიტი აიღო.
2019 წელს რუსეთის, თურქეთისა და აზერბაიჯანის რკინიგზის ხელმძღვანელებმა ანკარაში ხელი მოაწერეს მემორანდუმს „რუსეთის რკინიგზის“ ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზასთან შესაძლო მიერთების შესახებ. მაშინ საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ რკინიგზა საქართველოს, აზერბაიჯანისა და თურქეთის სტრატეგიული პროექტია და ნებისმიერი სხვა მონაწილის ჩართვა სამივე ქვეყანასთან უნდა შეთანხმდეს.

Работа магистрали Баку-Тбилиси-Карс приостановлена из-за реконструкции
Работа железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс временно приостановлена с 15 мая. Как сообщили «Эху Кавказа» в «Грузинской железной дороге», временное закрытие участка связано с его реконструкцией. Сроки завершения работ, проводимых филиалом «Азербайджанских железных дорог», не называются.
«Причиной приостановки движения поездов является ускорение генеральным подрядчиком темпов строительства на существующем участке для завершения проекта в сжатые сроки», – рассказали в «Грузинской железной дороге».
В прошлом году президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в железнодорожную магистраль Баку-Тбилиси-Карс будет дополнительно вложено более 100 миллионов долларов. По его словам, пропускная способность железной дороги увеличится в пять раз – до пяти млн тонн.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс была построена на основе азербайджано-грузино-турецкого межгосударственного соглашения. Проект включает в себя новую магистраль Карс-Ахалкалаки протяженностью 98 км, из которых 68 км проходит по территории Турции, 30 - Грузии. Также была произведена реконструкция участка Ахалкалаки-Тбилиси.«Эхо Кавказа» ранее писало, что проект, для реализации которого Грузия взяла кредит объемом 775 миллионов долларов, находился в зоне нулевой окупаемости.В 2019-м руководители железных дорог России, Турции и Азербайджана подписали в Анкаре меморандум о возможности присоединения ОАО «Российские железные дороги» к БТК. Власти Грузии тогда заявили, что железная дорога является стратегическим проектом Азербайджана, Грузии и Турции, к которому любой другой участник может присоединиться только с согласия всех трех стран.