ხოშტარია: რუსული თვითმფრინავი აქ კომფორტულად ვერ ჩამოფრინდება, კოლონით მივალთ აეროპორტში
"დროას" ლიდერი ელენე ხოშტარია 19 მაისს რუსული თვითმფრინავის მიერ საქართველოში პირველი პირდაპირი რეისის შესრულების დროს აქციას აანონსებს.
მისი თქმით, მოქალაქეები 12:00 საათზე რესპუბლიკის მოედანზე შეიკრიბებიან და ავტოკოლონით აეროპორტისკენ გაემართებიან.
როგორც მან აღინიშნა, ყველას უნდა აჩვენონ, რომ "ქართული ოცნების" გარდა, რუსულ თვითმფრინავს საქართველოში ტაშით არავინ ხვდება:
"ეს თვითმფრინავი აქ კომფორტულად ვერ ჩამოფრინდება. ჩვენ უნდა დავდგეთ პირველი ფრენის დროს და უნდა ვაჩვენოთ, სად დგას ქართული საზოგადოება. 19 [მაისს] რიცხვში, როდესაც დანიშნულია პირველი რეისი, 12:00 საათზე შევიკრიბებით რესპუბლიკის მოედანზე და ამ მოღალატეობრივი გადაწყვეტილების გასაპროტესტებლად კოლონით წავალთ. ჩვენ არ ვერჩით მგზავრებს, ეს ჩვენი საქმე არაა, ვინ როგორ გადაწყვეტს სად იფრინოს, მაგრამ ჩვენ რუსეთსა და მთელ მსოფლიოში ვაჩვენებთ, რომ "ქართული ოცნების" გარდა, ამ თვითმფრინავს ტაშით არავინ ხვდება".
იგი მიიჩნევს, რომ რუსული ავიაკომპანიებისთვის ფრენის ნებართვის გაცემა საქართველოს ინტერესების საწინააღმდეგოა.
"ავიაკომპანია "აზიმუტს", რომელიც ვერ დაფრინავს ვერცერთ ევროპულ სახელმწიფოში, ვერ ჯდება ვერცერთ ევროპულ აეროპორტში, აკრძალულია იმიტომ, რომ ეს კომპანია აკეთებს იმ თვითმფრინავებს, რომელმაც დაბომბა ჩვენი ქვეყანა, რომელიც ბომბავს უკრაინას, საქართველოს მთავრობამ ჩვენს ზურგს უკან, ჩვენი ინტერესების ღალატით უთხრა, რომ მობრძანდით და იფრინეთო. ავიაკომპანიის ერთ-ერთი მეწილე არის პუტინთან ჩახუტებული, სისხლში ამოსვრილი მოღალატე, ზუსტად ისეთ სისხლში, როგორც ყველა ხომალდი, რომელიც აპირებს, რომ იფრინოს საქართველოში. ასევე ჩვენ ვნახეთ გუშინ, რომ ამ ავიაკომპანიას საიტზე აფხაზეთი და ცხინვალი ეწერა, როგორც ე.წ. სახელმწიფოები. მითითებული აქვს, რომ რუსული პასპორტით აფხაზები და ოსები უნდა დაფრინავდნენ ამ თვითმფრინავით. ეს პირდაპირ არღვევს ჩვენს კონსტიტუციას, ოკუპაციის კანონს. და რა გააკეთა მთავრობამ გარდა იმისა, რომ მისცა ნებართვა? დაუკავშირდა რუსეთს და სასწრაფოდ ორ საათში მოხსნეს ეს წარწერა. წარმოგიდგენიათ, როგორ სინქრონში მოქმედებს ეს ხელისუფლება რუსეთთან?!", - აღნიშნა ელენე ხოშტარიამ დღეს გამართულ ბრიფინგზე.

Грузинская оппозиция встретит протестом первый рейс из Москвы
В Грузии в день возобновления авиасообщения с Россией состоится акция протеста. Об этом, по информаци "Эха Кавказа", сообщила лидер оппозиционного движения «Дроа» Элене Хоштария. Она говорит, что действия правящей партии «Грузинская мечта» – предательство национальных интересов грузинского народа.
«Весь цивилизованный мир говорит, что полеты авиакомпании «Азимут» запрещены, а правительство Грузии сказало этой авиакомпании – добро пожаловать, летайте. Этот самолет не сможет комфортно у нас приземлиться. Мы должны встать вместе во время первого полета и показать, где находится грузинское общество», – заявила она.
Хоштария призвала единомышленников собраться 19 мая в 12:00 по тбилисскому времени на столичной площади Первой республики, после чего они направятся колонной в международный аэропорт Тбилиси.
«Мы не имеем ничего против пассажиров, это не наше дело, кому и куда лететь, но мы покажем России и всему миру, что этот самолет не встречают с аплодисментами», – отметила Хоштария.
По информации грузинских СМИ, сегодня, 16 мая в Тбилиси пройдут две акции протеста против авиасообщения с Россией. Партия «Европейская Грузия» собирается у администрации правительства под лозунгом «Билет в один конец в Москву режиму Иванишвили». У здания парламента анонсирована акция – «Мы не сможем зайти в ЕС на русском корабле».
По предварительной информации, авиасообщение между Россией и Грузией возобновится 19 мая. Первый рейс по маршруту Москва–Тбилиси–Москва выполнит авиакомпания «Азимут». С 20 мая полеты по маршруту Тбилиси–Москва–Тбилиси возобновит грузинская Georgian Airways.