აფხაზური "პარლამენტის" ყოფილი წევრი თურქეთის პარლამენტის დეპუტატად აირჩიეს
აფხაზური "პარლამენტის" ყოფილი წევრი თალიხ ხვატიში (ოზჯანი) თურქეთის პარლამენტის წევრად აირჩიეს, - იუწყება აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის პარლამენტთაშორისი კავშირების კომიტეტის ყოფილი ხელმძღვანელი ასტამურ ლოგუა.
ხვატიშის კანდიდატურა თურქეთის პრეზიდენტობის ოპოზიციონერი კანდიდატის - ქემალ ქილიჩდაროლუს რესპუბლიკურმა სახალხო პარტიამ ქვეყნის ჩრდილო-დასავლეთში მდებარე დიუზჯეს ოლქში წარადგინა, სადაც პარტიამ ჯამში ხმათა 22.63% დააგროვა და შედეგად თურქულ პარლამენტში ერთი დეპუტატის გაყვანა შეძლო. ოლქიდან კიდევ ორის გაყვანის უფლება მოქმედ პრეზიდენტ ერდოღანის პარტიამ მოიპოვა.
ცნობისთვის: ხვატიში აფხაზური "პარლამენტის" წევრი 2007 წლიდან იყო და "სახალხო კრებაში" რეპატრიანტებს წარმოადგენდა. სხდომებზე მას ყოველთვის გვერდში ჰყავდა თარჯიმანი, რომელიც რუსულ ენაზე გამომსვლელთა სიტყვებს აფხაზურად უთარგმნიდა.

Экс-депутат абхазского Народного Собрания избран в парламент Турции
Экс-депутат Народного Собрания самопровозглашенной республики Абхазия Талих Хватыш (Озджан) избран депутатом парламента Турции. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщил бывший председатель комитета по межпарламентским связям абхазского парламента Астамур Логуа.
Кандидатура Талиха Хватыша была представлена оппозиционной Республиканской народной партией в округе Дюздже на северо-западе Турции. Партия, лидером которой является кандидат в президенты Кемаль Кылычдароглу, в рамках парламентских выборов набрала в данном округе 22.63% голосов и смогла провести в парламент одного депутата, еще два места достались представителям партии президента Реджепа Тайипа Эрдогана.
Хватыш был депутатом абхазского парламента от Сухумского округа №1 с 2007 года. Как ранее писало «Эхо Кавказа», он представлял в Народном собрании репатриантов. Рядом с депутатом на заседаниях сессии всегда сидела переводчица. Ему переводили на абхазский язык выступления, звучавшие на русском.