სტოლტენბერგი ნატო–ში უკრაინის გაწევრიანებას ომის დასრულების შემდეგ ვარაუდობს
ნატო–ს გენერალური მდივანი იენს სტოლტენბერგი ალიანსში უკრაინის გაწევრიანებას ომის დასრულების შემდეგ ვარაუდობს. ამის შესახებ მან კოპენჰაგენის დემოკრატიის სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
"როცა საქმე გაწევრიანებას ეხება, მე ველი, რომ ნატო–ს მოკავშირეები იტყვიან, რომ უკრაინა ალიანსის წევრი გახდება. ყველა მოკავშირე თანხმდება, რომ უკრაინას აქვს უფლება აირჩიოს საკუთარი გზა. მოსკოვის გადასაწყვეტი არ არის, რისი გაკეთება შეუძლია უკრაინას“, – განაცხადა სტოლტენბერგმა.
მანამდე, მან აღნიშნა, რომ ალიანსის "ყველაზე გადაუდებელი ამოცანაა, პრეზიდენტმა პუტინმა ვერ მოიგოს ეს ომი":
„ალიანსის ყველაზე გადაუდებელი ამოცანაა, უზრუნველყოს უკრაინის გამარჯვება. ასევე ჩვენი ამოცანაა, მხარი დავუჭიროთ კიევს და თავიდან ავიცილოთ ომის გავრცელება უკრაინის ფარგლებს გარეთ".
მან კიდევ ერთხელ გაიმეორა, რომ დასავლეთი უკრაინის დახმარებას მანამ გააგრძელებს, ვიდრე ეს საჭირო იქნება.

NATO chief expects Ukraine will join the alliance when the war is over
NATO’s “most urgent task” is to ensure that Ukraine wins against Russia’s war, the military alliance’s Secretary General Jens Stoltenberg told the Copenhagen Democracy Summit on Monday.
“The most urgent task now is to ensure that Ukraine prevails — that (Russian) President Putin does not win this war,” Stoltenberg said.
“Fundamentally, NATO's task is to support Ukraine, as NATO allies and NATO have done now for more than a year, but also to prevent this war from escalating beyond Ukraine,” the official said.
The chief of the US-led alliance also stated that it's important that Ukraine is armed to defend itself from Russian aggression now and in the future.
"We don't know how this war will end, but what we do know is that when it ends, it is extremely important that we are able to prevent history from repeating itself,” he added.
The NATO chief said that he expects Ukraine will join the alliance when the war is over.
"When it comes to membership, I expect that NATO allies will say that Ukraine will become a member of the alliance,” Stoltenberg said. “All allies also agree that Ukraine has the right to choose its own path. It's not for Moscow to decide what Ukraine can do.”