РБК: საქართველოსა და რუსეთს შორის ავიამიმოსვლა 16 მაისს განახლდება
როგორც გამოცემა РБК-ს რუსეთის საავიაციო მმართველობასა და "აზიმუტთან" დაახლოებულმა წყარომ უამბო, ავიაკომპანიები "აზიმუტი" და "Georgian Airways" მოსკოვი-თბილისის რეისების დაწყებას მომავალი კვირიდან გეგმავენ, თუკი ორ ქვეყანას შორის ფრენების განსაახლებლად ბოლო ფორმალობები მოგვარდება.
მისივე ინფორმაციით, "აზიმუტმა" მოსკოვის "ვნუკოვოს" აეროპორტიდან თბილისისკენ ფრენები 16 მაისიდან შეიძლება დაიწყოს, ხოლო "Georgian Airways"-მა — 18 მაისიდან.
"შესაძლოა, 18 მაისიდან ვერ მოესწროს და მოსკოვისკენ ფრენები ოდნავ მოგვიანებით დავიწყოთ, მაგრამ უახლოესი ათი დღის განმავლობაში, ვიმედოვნებ, ამას შევძლებთ"- განუცხადა გამოცემას "Georgian Airlines"-ის პრეზიდენტმა თამაზ გაიაშვილმა და იქვე დაადასტურა ინფორმაცია რუსული "აზიმუტის" მიერ მომავალი კვირიდან ფრენების დასაწყებად მზადების თაობაზე.
ორივე ავიაგადამზიდმა უკვე აცნობა თბილისის აეროპორტს რუსეთიდან რეისების მზადების შესახებ, - დაუდასტურა РБК-ს თბილისის აეროპორტის მმართველი თურქული ჰოლდინგის - TAV Airports-ის კორპორატიული კომუნიკაციების დირექტორმა ერხან უსთუნდაგმა.
მისივე თქმით, "აზიმუტი" თბილისისკენ რეისების კვირაში 6-ჯერ განხორციელებას გეგმავს.
საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ზემოთთქმულთან დაკავშირებით პოზიცია ჯერ არ დაუფიქსირებია.
რუსული გამოცემის ცნობით, თბილისსა და მოსკოვს შორის რეისებისთვის ბილეთების გაყიდვის დაწყების საკითხს "Georgian Airways"-ის სპეციალისტები მომავალი კვირის დასაწყისში განიხილავენ.
მისივე ინფორმაციით, "აზიმუტი" თვითმფრივანებით "Superjet" იფრენს, რომელიც რუსულ ლიზინგურ კომპანიებს ეკუთვნით და სანქცირებული არ არის.
ანალოგიური საჰაერო ხომალდები გააჩნია ასევე ავიაკომპანია "Red Wings"-ს, რომელმაც საქართველოს მიმართულებით ფრენების განხორციელებაზე განაცხადა უკვე წარადგინა.

РБК: авиасообщение между Россией и Грузией может возобновиться с 16 мая
Авиакомпании «Азимут» и Georgian Airways планируют запустить рейсы из Москвы в Тбилиси со следующей недели, если будут соблюдены последние формальности для возобновления воздушного сообщения между Грузией и Россией. Об этом РБК рассказал источник, близкий к российским властям, и подтвердил источник, близкий к «Азимуту».
«Азимут» может приступить к полетам из Внуково в Тбилиси с 16 мая, Georgian Airways — с 18 мая, утверждают они.
«Может, не 18-го [мая], а чуть попозже. Надеюсь, в ближайшие десять дней начнем полеты», — заявил РБК президент Georgian Airlines Тамаз Гаиашвили. По его информации, «Азимут» действительно готовится к полетам в Тбилиси со следующей недели.
Оба перевозчика уведомили аэропорт Тбилиси о рейсах из России, подтвердил РБК директор по корпоративным коммуникациям турецкого холдинга TAV Airports (управляет аэропортом грузинской столицы) Эрхан Устундаг. По словам источника РБК, «Азимут» планирует летать в Тбилиси шесть раз в неделю. За информацией об этом лучше обратиться в Агентство гражданской авиации Грузии, сказал Устундаг.
Отметим, что тему возобновления авиасообщения в этом ведомстве пока не комментируют.
Начало продажи билетов на рейсы между Тбилиси и Москвой специалисты Georgian Airways собираются обсудить в начале следующей недели, пишет российское издание.
Сообщается также, что «Азимут» будет выполнять полеты на самолетах Superjet, так как они принадлежат российским лизинговым компаниям и на них не распространяются санкции, запрещающие обслуживание в зарубежных аэропортах. Аналогичные воздушные суда есть у перевозчика Red Wings, который уже запросил допуск для рейсов в Грузию.
Ранее в грузинском правительстве заявили, что рейсы из России будут осуществляться только не подпавшими под санкции авиакомпаниями и самолётами.