პესკოვი - რუსეთ-საქართველოს დიპურთიერთობების აღდგენაზე: "მოვლენებს ასე ძალიან არ გავუსწრებდი"
რუსეთმა საქართველოსთან უვიზო რეჟიმი "ორი ქვეყნის მოქალაქეების, ბიზნეს-წრეებისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლების მრავალრიცხოვანი მიმართვების საფუძველზე შემოიღო და ეს ჰუმანიტარული ხასიათის გადაწყვეტილება იყო", - ირწმუნება კრემლის პრეს-მდივანი დიმიტრი პესკოვი.
"საუბარია ჰუმანიტარული ხასიათის გადაწყვეტილებაზე. რუსეთის ხელისუფლება საკმაოდ ხანგრძლივი დროის განმავლობაში იღებდა შესაბამისი თხოვნით მიმართვებს ორი ქვეყნის როგორც რიგითი მოქალაქეების, ისე მეწარმეების, სამეცნიერო და კულტურული წრეების, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებისაგან. სწორედ აქედან გამომდინარე, ჰუმანიტარული მოსაზრებებით იქნა მიღებული ეს გადაწყვეტილება" - განაცხადა პესკოვმა.
ჟურნალისტებმა მას ქართველი პოლიტიკოსებისა და ანალიტიკოსების უდიდესი ნაწილის, მათ შორის პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილის მკვეთრად ნეგატიურ რეაქციაზე გაუმახვილეს ყურადღება, პესკოვმა კი, რომელიც საქართველოს მმართველი გუნდის წევრთა პოზიციას დაეყრდნო, განაცხადა, რომ "თბილისიდან განსხვავებული შეხედულებები ისმის - ნეგატიურიც და თავშეკავებულიც".
ამასთან, კითხვაზე, შეიძლება თუ არა, შემდეგ ნაბიჯად დიპლომატიური ურთერთობების აღდგენა იქცეს, კრემლის პრეს-მდივანმა განაცხადა:

РФ отменила визы для граждан Грузии по гуманитарным соображениям – Песков
Россия пошла на введение безвизового режима для Грузии в ответ на просьбы граждан, бизнеса и общественных организаций двух стран, заявил, по информации "Эха Кавказа", пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Речь идет о решении гуманитарного характера. В адрес российских властей на протяжении достаточно длительного времени поступали обращения и граждан обеих стран, и предпринимателей обеих стран, общественных объединений, научных кругов, деятелей культуры, которые просили принять эти решения, и именно исходя из гуманитарных соображений это было сделано», – сказал он журналистам.
При этом, комментируя слова журналиста о том, что грузинские политики, включая президента страны Саломе Зурабишвили довольно резко отреагировали на отмену визового режима, представитель Кремля заметил, что «вчера из Тбилиси была разная реакция: была и негативная, была и сдержанная».
Как пишет «Интерфакс», у Пескова также поинтересовались, можно ли рассматривать отмену визового режима в качестве предпосылки для восстановления дипломатических отношений между двумя странами.
«Что касается дальнейших перспектив, то я бы пока так далеко не забегал», – отреагировал пресс-секретарь президента РФ.