FT: რუსეთის გავლით ტრანზიტის დროს ევროკავშირიდან გაგზავნილი მილიარდი დოლარის ოდენობის საქონელი „დაიკარგა“
11/05/2023 09:47:28 მსოფლიო
2022 წელს ევროკავშირის ქვეყნებიდან სომხეთში, ყირგიზეთში და ყაზახეთში გაგზავნილი დაახლოებით, მილიარდი დოლარის ღირებულების საქონელი რუსეთის ტერიტორიაზე „დაიკარგა“, –იუწყება Financial Times (FT).
გამოცემის ცნობით, ღია მონაცემების თანახმად, უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ ევროკავშირის ქვეყნებიდან რუსეთში ორი მილიარდი დოლარის ოდენობის სატნაზიტო საქონელი შევიდა.
"ევროპაში წარმოებული საქონლის, მათ შორის ორმაგი დანიშნულების ტვირთის - სანქციების ქვეშ მყოფი პროდუქტების მიმღებად გაფორმებული იყო სომხეთი, ყაზახეთი და ყირგიზეთი. საქმე ეხება პროდუქტს, რომლის გამოყენება სამხედრო მიზნებითაც შეიძლება. რუსეთი სანქციებისთვის გვერდის ავლას ევროკავშირის საბაჟო დეკლარაციებში დანიშნულების ყალბი პუნქტის მითითებით ახერხებდა. ის საქონელი, რომლის შეტანა რუსეთში აკრძალული იყო, მაგალითად, თვითმფრინავების კომპონენტები, ოპტიკური აგრეგატები, გაზის ტურბინები, ამ გზით ევროკავშირიდან პირდაპირ რუსეთში ხვდებოდა ვითომ ტრანზიტის მიზნით", – იტყობინება FT.
„სად შეიძლებოდა ეს საქონელი წასულიყო? რატომ დასჭირდათ მათ უცბად, სწორედ ამ პერიოდში ეს პროდუქტები? ვის სჭირდება რეგიონში ეს საქონელი ყველაზე მეტად? ცხადია, რომ რუსეთს", ამტკიცებს ესტონეთის მინისტრი სანქციების საკითხებში ერკო კოდარი.
როგორც გამოცემა წერს, "ამ ექსპორტის დიდი ნაწილი მოდის ბალტიის ქვეყნებზე".
"ამავე დროს რუსეთის მეზობელ ქვეყნებში, რომლებიც არ უჭერენ მხარს სანქციებს, შენიშნულია გარკვეული კატეგორიის პროდუქტების იმპორტის ზრდა. სავარაუდოდ, შემდეგ ისინი რუსეთში შეჰქონდათ. ევროკავშირმა არაერთხელ განაცხადა, რომ სანქცირებული საქონლის რუსეთში სხვა გზებით შეტანის წინააღმდეგ იბრძოლებს. მაისში ბრიუსელმა რუსეთის გავლით ორმაგი დანიშნულების საქონლის შეტანა აკრძალა. სანქციების რიგით მე-11 პაკეტში, რომელსაც ევროკავშირის ქვენები ახლა განიხილავენ, მათ შორის შემოთავაზებულია იმ აკრძალული საქონლის სიის გაფართოება, რომელიც რუსეთში მესამე ქვეყნების გზით ხვდება", – იუწყება FT.
„სად შეიძლებოდა ეს საქონელი წასულიყო? რატომ დასჭირდათ მათ უცბად, სწორედ ამ პერიოდში ეს პროდუქტები? ვის სჭირდება რეგიონში ეს საქონელი ყველაზე მეტად? ცხადია, რომ რუსეთს,“ ამტკიცებს ერკო კოდარი, ესტონეთის მინისტრი სანქციების სფეროში.

FT: при транзите через Россию «исчезли» товары из ЕС на 1 млрд долларов
Товары на сумму более одного миллиарда долларов, отправленные в 2022 году из стран Европейского союза в Армению, Казахстан и Кыргызстан, «исчезли» во время транзита через территорию России. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщает Financial Times. Издание называет ситуацию «призрачной торговлей».
Согласно открытым данным, после начала российского военного вторжения в Украину из стран ЕС в Россию под предлогом транзита ввезли товаров на два миллиарда долларов. При этом, как подчёркивает издание, действительный объем «призрачной торговли» из ЕС в Россию значительно выше.
Получателями европейских товаров, в том числе и находящейся под санкциями продукции двойного назначения, которую можно использовать в военной промышленности, были компании в Армении, Казахстане и Кыргызстане.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕРИА Новости: рейсы из России в Грузию могут начаться на следующей неделеРоссии удалось обойти санкции, указав фальшивые пункты назначения в таможенных декларациях ЕС, пишет FT. Таким образом, товары, экспорт которых в Россию запрещен, например, компоненты самолётов, оптическое оборудование и газовые турбины, напрямую попадали в страну из Евросоюза под предлогом того, что они находились на российской территории только транзитом.
«Куда еще они могли пойти? Почему этим странам вдруг понадобились эти товары в это время? Кому в регионе больше всего нужны эти товары? Очевидно, России», — утверждает Эрки Кодар, министр по санкциям Эстонии.
В публикации говорится, что непропорционально большая часть такого экспорта идёт в Россию из стран Балтии.
В то же время в соседних с Россией странах, не поддержавших санкции, был зафиксирован подозрительно резкий рост импорта некоторых категорий товаров. Предположительно, они затем отправлялись в Россию.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕКитайские компании могут попасть под санкции ЕС за поставки в Россию
Евросоюз неоднократно заявлял, что будет бороться с ввозом санкционных товаров в Россию обходными путями. В частности, в мае ЕС запретил транзит через Россию товаров двойного назначения.
Новый – 11-й- пакет санкций, который сейчас обсуждается странами Еврсоюза, среди прочего, предполагает расширение списка запрещенных товаров, которые через третьи страны попадают в Россию. Кроме того, ЕС планирует создать новые инструменты, которые помешают обходу санкций третьими странами.