პრიგოჟინი - პუტინზე: "ბედნიერ ბაბუს ჰგონია, რომ კარგადაა"
რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მიერ დღეს მოსკოვში, "გამარჯვების აღლუმზე" სიტყვით გამოსვლის შემდეგ უკრაინაში მებრძოლი, არაერთ ქვეყანაში ტრორისტულად გამოცხადებული რუსული გასამხედროებული დაჯგუფება "ვაგნერის" ხელმძღვანელმა ევგენი პრიგოჟინმა რამდენიმე ახალი ვიდეომიმართვა გაავრცელა, რომელშიც კვლავ საბრძოლო მასალის დეფიციტზე ამახვილებს ყურადღებას, პუტინს "ბაბუდ" მოიხსენიებს და ფორნტზე არსებული რეალური მდგომარეობის შესახებ მის "ბედნიერ არაინფორმირებულობაზე" მიუთითებს.
"ბედნიერ ბაბუს ჰგონია, რომ ყველაფერი კარგადაა… როგორ მოვიგოთ ომი, თუ მოულოდნელად აღმოჩნდება, რომ ეს ბაბუ სრული ნაძირალაა?! თავდაცვის სამინისტროს "ვაგნერელებისთვის" საბრძოლო მასალა ამ დრომდე არ მოუწოდებია, არადა, ნახევარ წელზე მეტია, ბახმუტს ვუტევთ და უდიდეს დანაკარგს განვიცდით! თან გვემუქრებიან, თუ პოზიციებს დატოვებთ, სამშობლოს მოღალატეებად გამოგაცხადებთო! და ეს - მაშინ, როცა თავად თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთი ქვედანაყოფი გაიქცა და ფრონტის ხაზზე 2-კილომეტრიანი ხვრელი დაგვიტოვა!" - აცხადებს პრიგოჟინი, რომლის ინფორმაციით, "ვაგნერელებს" აუცილებელი საბრძოლო მასალის მხოლოდ 10% მიეწოდებათ.
ცნობისთვის: გასულ კვირას პრიგოჟინმა, რომელსაც ადრე "პუტინის მზარეულად" მოიხსენიებდნენ, პუტინს ულტიმატუმი წაუყენა, თავდაცვის მინისტრ შოიგუს მწვავედ დაუპირისპირდა და განაცხადა, რომ საბრძოლო მასალის კვლავ არმიღების შემთხვევაში მისი დაჯგუფება პოზიციებს 10 მაისისთვის დატოვებდა.
ამას ჩეჩნეთის რესპუბლიკის კრემლის მიერ ხელდასმული ლიდერის - რამზან კადიროვის პასუხი მოჰყვა, რომელმაც "ვაგნერელებს" ფრონტის დატოვება დე-ფაქტოდ აუკრძალა და მოუწოდა, "კადიროველების" მართვის ქვეშ გადავიდნენ, თავად პრიგოჟინს კი შეუთვალა, "მალე საჭირო ადამიანები დაგიკავშირდებიან და აგიხსნიან, რა როგორააო".

Пригожин после выступления Путина: «Счастливый дедушка думает, что ему хорошо»
После того, как президент России Владимир Путин выступил с речью на параде победы в Москве, пресс-служба Евгения Пригожина опубликовала новую серию видеообращений главы ЧВК «Вагнер», где тот вновь заявляет о нехватке снарядов и обвиняет в проблемах войны «дедушку», пребывающего в счастливом неведении.
«Счастливый дедушка думает что ему хорошо… Как выиграть войну, если вдруг случайно окажется, что этот дедушка законченный мудак», — заявляет Пригожин.
По словам Пригожина, Минобороны РФ так и не предоставило боеприпасы «вагнеровцам», которые уже почти полгода штурмуют Бахмут и несут многотысячные потери.
ЧВК «Вагнер», утверждает Пригожин, получила предупреждение, что уход с позиций будет признан изменой родине. При этом одно из подразделений Минобороны, по словам Пригожина, сбежало с позиций оставив 2-километровую дыру во фронте.
По словам Пригожина, ему дают лишь 10% от необходимого, а вместо передачи снарядов их копят на складах. Ранее Пригожин грозил оставить позиции в Бахмуте 10 мая, если не поступят боеприпасы в нужном количестве. Однако встретил жесткую критику главы Чечни Рамзана Кадырова, который де-факто запретил «Вагнеру» покидать фронт.
«Когда мы начнем наступать, только тогда мы определим, куда тебе уйти дальше. <…> Я по понятиям тебе говорю — ты должен сделать то, то и то. С тобой свяжутся люди и объяснят», — заявил Кадыров.
Он призвал бойцов «Вагнера» обратиться к чеченским командирам и пообещал условия лучше, чем у Пригожина. «Если вы останетесь с нами, то я вам обещаю, что мы дадим больше… Создадим лучшие условия, чем сегодняшние», — сказал Кадыров.