კრემლი საპროტესტო აქციების მეშვეობით თურქეთ-ნატო-ს წაკიდებას ცდილობდა
რუსეთის ხელისუფლება ევროპაში გამართული საპროტესტო აქციების გამოყენებით თურქეთისა და მისი ნატო-ელი მოკავშირეების წაკიდებას ცდილობდა. ამავდროულად, პროვოკაციების მიზანს უკრაინის დისკრედიტაცია წარმოადგენდა, - იუწყება ცენტრი «Досье» გამოცემებთან DR, Expressen, Le Monde, NRK, Süddeutsche Zeitung, SVT და Westdeutscher Rundfunk ერთობლივად ჩატარებული ჟურნალისტური გამოძიების შედეგებზე დაყრდნობით.
ჟურნალისტების ხელთ აღმოჩენილი დოკუმენტები მოწმობს, რომ მსგავსი ოპერაციებით რუსული სპეცსამსახურები პრეზიდენტის ადმინისტრაციის აქტიური ჩართულობით იყვნენ დაკავებულები.
ამ ოპერაციების დაწყების საბაბად იქცა დანიის ანტიისლამური პარტია Stram Kurs-ის («მკაცრი კურსის») ლიდერ რასმუს პალუდანის აქცია, რომელმაც 2023 წლის 21 იანვარს სტოკჰოლმში თურქეთის საელჩოს წინ ყურანი დაწვა. საპასუხოდ ანკარამ შვედეთის ნატო-ში გაწევრიანების პროცედურა შეაფერხა.
როგორც ირკვევა, ხსენებული აქციის ჩატარებაზე განაცხადი წარადგინა ვინმე ჩანგ ფრიკმა, რომელიც მანადე პროპაგანდისტულ რუსულ მედიასაშუალება Russia Today-სთან თანამშრომლობდა.
ამის შემდეგ მოსკოვი ევროპელი ან უკრაინელი აქტივისტების სახელით კიდევ რამდენიმე ანტითურქული ღონისძიების გამართვის ინიციატივით გამოვიდა.
მათგან სულ მცირე, ერთი ჩატარდა კიდეც: ეს 5 მარტს პარიზში, მონმარტრზე, სენ-პიერის მოედანზე მოხდა, სადაც 5 ადამიანი - ვითომდა უკრაინული თემის წევრი, აქციაზე გავიდა ანტითურქული ბანერით "ერდოღანო, მიწისძრა - ეს არის საზღაური რუსი ტურისტების დევნისთვის" და სკანდირებდა ლოზუნგს «Stop Erdogan!». ამ გზით კრემლს სურდა, უგულო ნაძირლებად წარმოეჩინა უკრაინელები თურქეთის იმ მიწისძვრის ფონზე, რომელმაც თითქმის 60 000 ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა.
სულ 2022 წლის დეკემბრიდან პარიზში, ჰააგაში, მადრიდსა და ბრიუსელში 10 მსგავსი ანტიუკრაინული ოპერაცია ჩატარდა. მათი მონაწილეები ხშირად სხვა მიტინგებსა თუ დემონსტრაციებს უერთდებოდნენ, რომელთა მიმდინარეობისას პროვოკაციებს აწყობდნენ.
ასე, მაგალითად, 11 თებერვალს პარიზში, რესპუბლიკის მოედანზე საპენსიო რეფორმის წინააღმდეგ გამართულ აქციას შეერია რუსული სპეცსამსახურების რამდენიმე წარმომადგენელი პლაკატებით, რომლებზეც ეწერა: "ევროკავშირო და აშშ, შეწყვიტეთ უკრაინაში ომის დაფინანსება!".
მსგავსი "აქტივისტები" შემჩნეულები არიან ასევე სხვა აქციებზე: ისინი ნატო-ს "დონეცკის დაბომბვისა და უკრაინელებისთვის იარაღის მიწოდების შეწყვეტისკენ" მოუწოდებდნენ.

Кремль пытался поссорить Турцию и Европу с помощью акций протеста
Российские власти использовали провокационные акции протеста в Европе, чтобы поссорить Турцию и ее союзников в НАТО, а также дискредитировать Украину. Об этом свидетельствуют материалы, которые поступили в распоряжение Центра «Досье» и изданий DR, Expressen, Le Monde, NRK, Süddeutsche Zeitung, SVT и Westdeutscher Rundfunk.
Документы, которые попали к журналистам, свидетельствуют, что подобными операциями занимались российские спецслужбы при активном участии администрации президента России. Поводом к их началу стала акция лидера датской антиисламистской партии Stram Kurs («Жесткий курс») Расмуса Палудана. Он сжег Коран рядом с турецким посольством в Стокгольме 21 января 2023 года. Анкара после этого затормозила процедуру принятия Швеции в НАТО. Заявку на проведение мероприятия оплатил журналист Чанг Фрик, ранее сотрудничавший с Russia Today.
Москва после этого предложила провести несколько мероприятий, направленных против Турции, от лица европейских или украинских активистов. Как минимум одно такое мероприятие состоялось: в администрации президента публиковали отчет о мероприятии 5 марта в Париже на площади Сен-Пьер на Монмартре. Пять человек, изображавших членов украинской общины, повесили антитурецкий баннер с надписью «Эрдоган, землетрясение — это расплата за русских туристов», вскинули руки в нацистском приветствии и начали кричать на камеру «Stop Erdogan!». Так они должны были показать невоспитанность и неблагодарность украинцев на фоне землетрясения в Турции, которое унесло жизни почти 60 000 человек.
Всего с декабря 2022 года в Париже, Гааге, Мадриде и Брюсселе были проведены десять антиукраинских акций. Часто их участники просто шли среди крупных демонстраций, которые были посвящены другим проблемам. Так, 11 февраля на площади Республики в Париже был митинг против пенсионной реформы, при этом в толпе стояли несколько мужчин, которые держали плакат с лозунгом «Европейский союз и Соединенные Штаты, прекратите финансировать войну в Украине». Такие же «активисты» были замечены и на других акциях: они призывали НАТО прекратить бомбить Донецк и посылать оружие в Украину.
Контрразведка Франции сообщила журналистам Le Monde, что ее сотрудники знали об операции российских спецслужб. Еще одна европейская разведслужба отметила, что российские кампании по дезинформации часто заключаются в том, чтобы «использовать в гибридной войне реальную напряженность, которая, например, уже существует между Турцией» и странами Евросоюза.