ივანიშვილი - 45%, კეზერაშვილი 9%: ვის თვლიან საქართველოში ოლიგარქად
„ზინქ ნეთვორქისა“ და „CRRC საქართველოს“ ახალი კვლევის თანახმად, მოსახლეობის დიდი ნაწილი ფიქრობს, რომ დეოლიგარქიზაციის რეკომენდაციაში ევროკომისიამ ქართული ოცნების დამფუძნებელი, ბიძინა ივანიშვილი იგულისხმა.
კერძოდ, კითხვაზე - თქვენი აზრით, რომელ პიროვნებას ან პიროვნებებს მოიაზრებს ევროკომისია ოლიგარქში ან ოლიგარქებში? - 45% ამბობს, რომ ივანიშვილს, 37%-მა კითხვაზე პასუხი არ იცის, ხოლო 4% პასუხზე უარს ამბობს. სხვა პასუხები ასე გადანაწილდა:
დავით კეზერაშვილი - 9%;
მიხეილ სააკაშვილი - 8%;
მამუკა ხაზარაძე - 7%;
ვანო ჩხარტიშვილი - 5%;
სხვა - 1%;
არ მოიაზრებს კონკრეტულ პიროვნებას - 8%;
კვლევა CRRC საქართველომ Zinc Network-ის დაკვეთით ჩაატარა. Zinc Network, USAID-ის ინფორმაციის სანდოობის ხელშეწყობის პროგრამას ახორციელებს, რომლის მიზანიც საზოგადოებაში დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის მიმართ მდგრადობის გაზრდა და საინფორმაციო გარემოს გაუმჯობესებაა. კვლევის ფარგლებში, ჩატარდა 2,757 პირისპირ ინტერვიუ. გამოკითხვა მთელი საქართველოს მასშტაბით (ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა), 2023 წლის 11 იანვრიდან 8 თებერვლამდე, ქართულ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ჩატარდა. ცდომილების საშუალო ზღვარია: +/- 2.4%.
დამატებით, CRRC საქართველომ 2023 წლის 10-14 მარტს განახორციელა სატელეფონო გამოკითხვა 1,048 რესპონდენტთან მთელი საქართველოს მასშტაბით ქართულ ენაზე, კვლევის ამ ნაწილში ცდომილების საშუალო ზღვარია 2.6%. გამოკითხვების შედეგები წარმომადგენლობითია საქართველოს მთლიანი მოსახლეობისთვის, ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა.

Кто в Грузии олигарх? Результаты соцопроса
Миллиардер, экс-премьер и основатель «Грузинской мечты» Бидзина Иванишвили лидирует в списке лиц, которых жители Грузии считают олигархами, - информирует "Эхо Кавказа".
Его имя назвали 45% участников во время опроса, проведенного исследовательской организацией CRRC Georgia.
Агентство «Новости-Грузия» напоминает, что деолигарихизация – одно из условий для получения Грузией статуса кандидата в ЕС. В правящей партии заявляют, что Бидзина Иванишвили – не олигарх, а меценат, а оппозиция утверждает, что он по-прежнему тайно управляет страной через «Грузинскую мечту».
Во время опроса респондентам было предложено ответить на вопрос, чье имя подразумевается под условием о деолигархизации.
После Бидзины Иванишвили на второе место вышел экс-министр обороны Давид Кезерашвили – 9%, именно его называет олигархом правящая партия Грузии.
Еше 8% назвали находящегося в заключении третьего президента Михаила Саакашвили, 7% – лидера оппозиционной партии «Лело» Мамуку Хазарадзе и 5% – экс-министра экономики Вано Чхартишвили. 37% заявили, что не знают ответа на вопрос.
Опрос CRRC Georgia по заказу Zinc Network был проведен в январе-феврале этого года по всей территории Грузии (кроме самопровозглашенных республик – Абхазии и Южной Осетии). Методом личного интервью были опрошены 2757 человек (погрешность +/- 2,4%), по телефону – 1048 (погрешность +/- 2,6%).