მოსკოვში "ინტერპოლის" მოთხოვნით საგარეო დაზვერვის  გენერლის ვაჟი დააკავეს
მოსკოვში "ინტერპოლის" მოთხოვნით საგარეო დაზვერვის გენერლის ვაჟი, ფინანსისტი ალექსეი კოროტაევი დააკავეს.
"ინტერპოლი" რუსეთის მოქალაქეს შვეიცარიის განაცხადის საფუძველზე ეძებდა, სადაც კოროტაევი თაღლითობასა და ნდობის ბოროტად გამოყენებაშია ეჭვმიტანილი.
ეს მისთვის ბოლო წლების განმავლობაში უკვე მეორე დაკავებაა: 2017-ში კოროტაევი ფინანსურ მაქინაციებსა და 18 მლნ ევროზე ყალბი ქვითრის გამოწერაში დაადანაშაულეს, რის საფუძველზეც არაბთა გაერთიანებულ საემიროებში სამი წელი ჰქონდა მისჯილი. თუმცა კოროტაევს ვადა სრულად არ მოუხდია: მან 2000 ევროს ოდენობის ჯარიმა გადაიხადა და ნახევარ წელიწადში ციხიდან გათავისუფლდა.
ალექსეი კოროტაევი-უმცროსი ნახსენები იყო 2018 წლის სკანდალურ პუბლიკაციაში - "დუბაის დოკუმენტების" სახელით ცნობილ მასალებშიც, რომელიც ფინნსური მაქინაციებისთვის ჩამოყალიბებულ კომპანიათა ქსელს ამხელდა. ამ მიზნით გამოიყენებოდა საინვესტიციო ფონდი Hélin International, მასთან კავშირში მყოფი, მავრიკის კუნძულზე რეგისტრირებული კომპანია კი, რომელიც კოროტაევს ეკუთვნოდა, აშშ-ში ფულის გათეთრებაში იყო ბრალდებული.
რაც შეეხება მამამისს - საგარეო დაზვერვის გენერალ ალექსეი კოროტაევ-უფროსს, იგი რუსეთის ენერგეტიკის ექს-მინისტრმა იგორ იუსუფოვმა საქართველოს მკვიდრი ცნობილი კრიმინალური ავტორიტეტის - ასლან გაგიევის ბანდის საქმის გამოძიების ფარგლებში ახსენა. კერძოდ, ბიზნესმენ ანდრეი ბურლაკოვის მკვლელობის საქმის გამოძიებისთვის მიცემულ ჩვენებაში იუსუფოვმა განაცხადა, რომ ბურლაკოვი მას თავის დროზე სწორედ კოროტაევმა გააცნო.

В Москве по запросу Интерпола задержали сына генерала СВР
В Москве по запросу Интерпола задержали финансиста и сына генерала Службы внешней разведки (СВР) Алексея Коротаева. Как сообщает Baza, его задержали на станции метро «Кутузовская»: его зафиксировала камера с системой распознавания лиц.
Интерпол ищет россиянина по запросу Швейцарии, где его подозревают в мошенничестве и злоупотреблении доверием. Это уже второй арест Коротаева за последние годы: в 2017 году его обвинили в финансовых махинациях и незаконном подписании чека на 18 миллионов евро. Тогда Коротаева приговорили к трем годам заключения в ОАЭ. Коротаев не отсидел свой срок: он заплатил штраф в 2 000 евро и освободившись через полгода.
Имя Коротаева ранее упоминалось в связи с публикацией в 2018 году «Дубайских бумагах» — документов, раскрывающих сеть компаний, которые занимались уклонением от налогов и отмыванием денег. Для этого использовался инвестиционный фонд Hélin International, фигурировавший в деле Алексея Коротаева. Его компания, зарегистрированная на острове Маврикий, подозревается США в отмыванием денег российскими силовиками, энергетиками и бизнесменами на миллиарды долларов.
Его отец, Алексей Коротаев-старший, упоминается в показаниях бывшего министра энергетики РФ Игоря Юсуфова в рамках уголовного деле банды Аслана Гагиева, отмечает телеграм-канал «ВЧК-ОГПУ». Отвечая на вопросы о расстреле бизнесмена Андрея Бурлакова из-за конфликта вокруг контроля над европейскими судостроительными верфями, реальным владельцем которых мог быть Юсуфов, тот пояснил, что с Бурлаковым его познакомил генерал СВР Алексей Коротаев.