შაჰინი: "საქართველოს მთავრობა მზარდად მიდის ავტოკრატიისკენ"
"რაც ჩვენ ვიხილეთ, არის რომ საქართველოს მთავრობა მზარდად მიდის ავტოკრატიისკენ", -ამის შესახებ სენატორმა ჯინ შაჰინმა განაცხადა, რომელიც ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოში რამდენჯერმე იმყოფებოდა და სამოქალაქო საზოგადოებას, ოპოზიციისა და ხელისუფლების წარმომადგენლებს შეხვდა.
"ერთ-ერთი ქვეყანა, სადაც მიმდინარეობს შიდა ბრძოლა ავტოკრატიასა და დემოკრატიას შორის არის საქართველო, სადაც აშკარად ჩანს, რომ საქართველოს მოსახლეობას სურს დასავლეთისკენ, ევროპისკენ გაიხედოს. მათ სურთ დემოკრატია. მე და სენატორი რიში იქ ვიმყოფებოდით 2012 წელს, რათა დავკვირვებოდით არჩევნებს, როდესაც ქვეყანაში "ქართული ოცნება" ხელისუფლებაში მოვიდა. [ახლა] რაც ჩვენ ვიხილეთ, ის არის, რომ საქართველოს მთავრობა მზარდად მიდის ავტოკრატიისკენ", - განაცხადა, "ამერიკის ხმის" ინფორმაციით, შაჰინმა.
ამერიკის სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის სხდომაზე ჯინ შაჰინმა დასვა კითხვა იმის შესახებ, არის თუ არა შესაძლებელი საქართველოში, 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიის გაგზავნა. სხდომაზე ამერიკელი კანონმდებლები USAID-ს ხელმძღვანელს სამანტა პაუელს უსმენდნენ.
"ერთ-ერთი განმსაზღვრელი შესაძლებლობა იქნება მოახლოებული არჩევნები 2024 წელს. ჩვენ გვექნება კრიტიკული როლი და მხარს დავუჭერთ ამ არჩევნებს და გავგზავნით დამკვირვებლებს არჩევნებზე. შეგიძლიათ ისაუბროთ იმაზე, თუ რამდენად მნიშვნელოვანი იქნება ეს და ფიქრობს, თუ არა USAID გრძელვადიანი სადამკვირვებლო მისიის გაგზავნას საქართველოს მხარდასაჭერად?" - იკითხა ჯინ შაჰინმა.
გამოცემის ცნობით, ამერიკელი სენატორის სულისკვეთება გაიზიარა სხდომაზე მყოფმა USAID-ს ხელმძღვანელმა სამანტა პაუელმაც, რომელმაც თქვა, რომ საქართველოში ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები "უკიდურესად შემაშფოთებელია":
"მე ჯერ არ ვიცი როგორი იქნება ეს პროგრამა, მაგრამ მთელი გულით გეთანხმებით, რომ თავდასხმები სამოქალაქო საზოგადოებაზე, ზოგიერთი კანონი, რომელიც დარეგისტრირდა ბოლო დროს უკიდურესად შემაშფოთებელია. მეორეს მხრივ, ეს უკანდახევა გვაჩვენებს სამოქალაქო საზოგადოების და მოქალაქეების სიძლიერეს საქართველოში, რათა გაამყარონ საკუთარი კურსი ან განახორციელონ საკუთარი დემოკრატიული მისწრაფებები. მაგრამ ვფიქრობ, ჩვენ ფართოდ უნდა მივმართოთ რესურსები არჩევნებისკენ, რადგან ეს არის შემდეგი რეალური შესაძლებლობა მოქალაქეებისთვის გააგონონ მათი ხმა. და მე ვფიქრობ, რომ ეს მოიცავს როგორც მოკლევადიან, ასევე გრძელვადიან სადამკვირვებლო მისიებს".
სამანტა პაუელმას სენატორი შაჰინი დაეთანხმა და აღნიშნა, რომ ამერიკის სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი ამ ინიციატივის მხარდამჭერი იქნება.
შეხვედრაზე განიხილებოდა ამერიკის მთავრობის ბიუჯეტის საკითხები და 2024 წლის გეგმები. მოსმენაზე საუბარი შეეხო ყარაბაღში არსებული ვითარებას და სუდანში მიმდინარე პროცესებს. განსახიlველ მთავარ საკითხებს შორის იყო მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ჩინეთისა და რუსეთის ქმედებებიც.

В Сенате США заявили, что власти Грузии «все больше движутся к автократии»
Сенатор-демократ Джин Шахин заявила, что в Грузии идет борьба между демократией и авторитаризмом и предупредила, что правительство Грузии «все больше движется к автократии», - информирует "Эхо Кавказа".
Шахин – председатель подкомитета по сотрудничеству в области европейской и региональной безопасности, сделала заявление на заседании комитета Сената США по международным отношениям, пишет агентство «Новости-Грузия».
«Одной из стран, где идет внутренняя борьба между самодержавием и авторитаризмом, является Грузия. Понятно, что народ Грузии хочет двигаться на Запад, в Европу, он хочет демократии. Сенатор Риш и я были там в 2012 году, чтобы наблюдать за выборами, когда «Грузинская мечта» пришла к власти в стране. Но сейчас мы видим, что грузинское правительство все больше и больше движется к автократии», – заявила Шахин.
Сенатор поставила вопрос о направлении в Тбилиси долгосрочной миссии наблюдения на парламентские выборы 2024 года, сообщает грузинская служба Радио Свобода.
Директор USAID Саманта Пауэр заявила, что программы по наблюдению за выборами на будущий год пока нет, но согласилась с тем, что в последнее время вызывают «крайнюю тревогу» нападки на гражданское общество в Грузии и попытки принятия некоторых законов.
«С другой стороны, это отступление показывает нам силу гражданского общества и граждан Грузии в реализации демократических устремлений. Я думаю, что мы должны широко направлять наблюдателей на выборы, и краткосрочные и долгосрочные миссии, потому что это реальная возможность для того, чтобы голос граждан был услышан», – сказала Пауэр.
Слова сенатора прокомментировал мэр Тбилиси Каха Каладзе, заявив, что на заседании «было три человека».
«После 2012 года у нас кардинально изменилась (в лучшую сторону – ред.) ситуация с точки зрения демократии и свободы слова. Нужно ли реализовать реформы? Да, я с вами согласен, реформы должны продолжаться. Мы приложим все усилия на этом сложнейшем пути евроинтеграции, в плане реформ, которые предстоит осуществить», — сказал Каладзе.
За последнее время Госдеп США неоднократно выражал обеспокоенность ситуацией в Грузии. В марте было сделано несколько заявлений в связи с попыткой правящей партии принять закон об «иноагентах», под который попадали СМИ и НПО.В начале апреля Госдеп США впервые в истории американо-грузинских отношений ввел визовые санкции в отношении нескольких высокопоставленных судей Грузии за их причастность к масштабной коррупции.Правительство и правящая партия Грузии заявили, что это обвинение бездоказательно и предупредили о недопустимости вмешательства со стороны в работу судов.