როგორია პოლიტიკური პარტიების რეიტინგები IRI-ს კვლევის მიხედვით
საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) კვლევის შედეგების თანახმად, „ქართული ოცნების“ რეიტინგი შემცირებულია. კერძოდ, კითხვაზე, მომავალ შაბათს რომ საპარლამენტო არჩევნები ტარდებოდეს, გამოკითხულთა 19% ამბობს, რომ „ქართულ ოცნებას“ მისცემდა ხმას, რაც გასული წლის ნოემბერთან შედარებით 6%-ითაა შემცირებული.
ამავე კვლევის შედეგების მიხედვით, გამოკითხულთა 14% ამბობს, რომ ხმას „ნაციონალურ მოძრაობას“ მისცემდა. ხოლო 3%-იანი მხარდაჭერა აქვს გიორგი გახარიას პარტიას „საქართველოსთვის“ და „გირჩი-მეტი თავისუფლებას“. რაც შეეხება ლეიბორისტულ პარტიას, „ლელოს“, „გირჩს“, „სტრატეგია აღმაშენებელს“, პარტია „ხალხისთვის“ და პარტია „მოქალაქეებს“, ამ პარტიებს 2%-იანი მხარდაჭერა აქვთ. 1%-იანი მხარდაჭერა აქვს შემდეგ პარტიებს: ალტ-ინფოს „კონსერვატიულ მოძრაობას“, ელენე ხოშტარიას „დროას“ და „ევროპულ საქართველოს“.
IRI-ს ახალ კვლევაში ასევე გაზომილია საპარლამენტო უმრავლესობაში შემავალი დეპუტატების მიერ შექმნილი „ხალხის ძალის“ რეიტინგიც. კვლევის მიხედვით, „ხალხის ძალას“ მხარს რესპონდენტთა 1%-ზე ნაკლები უჭერს.

Опрос IRI: «Грузинская мечта» – 19%, «Национальное движение» – 14%
Если бы парламентские выборы в Грузии состоялись на этой неделе, ныне правящая «Грузинская мечта» получила бы 19% голосов, а крупнейшая оппозиционная партия страны, «Единое национальное движение» (ЕНД) – 14%. Таковы результаты исследования общественного мнения, опубликованного Международным республиканским институтом США (IRI)Ю - информирует "Эхо Кавказа".
Отметим, что ровно год назад рейтинг «Мечты» составлял 31%, а ЕНД – 16%.
Согласно новому исследованию IRI, рейтинги партий выглядят так:
«Грузинская мечта» – 19%;«Единое национальное движение» – 14%;«За Грузию» (Георгий Гахария) – 3%;«Гирчи – больше свободы» (Зураб Джапаридзе) – 3%;Лейбористская партия (Шалва Нателашвили) – 2%;«Лело» – 2%;«Гирчи» – 2%;«Стратегия Агмашенебели» (Георгий Вашадзе) – 2%;«Для народа» (Анна Долидзе) – 2%;«Граждане» (Алеко Элисашвили) – 2%;«Консервативное движение – Альт-Инфо» – 1%;«Дроа» (Элене Хоштария) – 1%;«Европейская Грузия» – 1%;«Альянс патриотов» – менее 1%;«Сила народа» – менее 1%;Другие партии – менее 1%;Не буду голосовать, не знаю, отказ от ответа – 43%.Негативный политический рейтинг возглавляет «Национальное движение» – 39% респондентов сказали, что ни при каких обстоятельствах не проголосуют на выборах за партию, основанную экс-президентом Михаилом Саакашвили. На втором месте – «Грузинская мечта», поддерживать которую категорически отказываются 34%, а на третьем – пророссийское «Консервативное движение» – «Альт-инфо» (16%).