აშშ უკრაინას სამხედრო დახმარების ახალ, 325 მილიონი დოლარის ღირებულების პაკეტს გამოუყოფს
აშშ უკრაინას სამხედრო დახმარების ახალ, 325 მილიონი დოლარის ღირებულების პაკეტს გამოუყოფს. ამის შესახებ თეთრი სახლის პრეს–სპიკერმა კარინ ჟან-პიერმა განცახადა.
პაკეტში შევა ზალპური ცეცხლის სისტემა HIMARS-ის საბრძოლო მასალა, საარტილერიო ჭურვები, ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმები, მსუბუქი იარაღის ამუნიცია და სხვა საბრძოლო საშუალებები, ასევე დამცავი მოწყობილობები. გარდა ამისა, სახსრების ნაწილი მოხმარდება უკრაინელი სამხედროების გაწვრთნას.
"შეერთებული შტატები გააგრძელებს მუშაობას მოკავშირეებთან და პარტნიორებთან ერთად, რათა დაეხმაროს უკრაინას დაიცვას თავი დემოკრატიისა და საკუთარი ხალხის დასაცავად", – განაცხადა პრეს–სპიკერმა.
შარშან თებერვალში უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან კიევისთვის ამერიკის მიერ უსაფრთხოების სფეროში გაწეული დახმარების მოცულობამ 35 მილიარდ დოლარს გადააჭარბა. შეერთებული შტატების ხელისუფლება ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მზად არის უკრაინას იმდენ ხანს დაეხმაროს, რამდენ ხანსაც საჭირო იქნება.

США выделят Украине новый пакет военной помощи в $325 миллионов
Президент США Джо Байден сообщил о выделении Украине нового пакета военной помощи объемом в 325 миллионов долларов. Об этом, по информации "Радио Свобода", сообщает пресс-служба Белого Дома.
В этот пакет войдут боеприпасы для систем залпового огня HIMARS, артиллерийские снаряды, противотанковые мины, патроны для стрелкового оружия и другие боевые средства, а также охранное оборудование. Кроме того, часть средств будет потрачена на обучение украинских военных.
С момента начала полномасштабного российского вооруженного вторжения в Украину в конце февраля 2022 года общий объем американской помощи Киеву в сфере безопасности превысил 35 миллиардов долларов. Американские власти подчеркивают, что готовы поддерживать Украину столько, сколько потребуется.