"ვაგნერი" ცხინვალში ჩადენილ მკვლელობას ამართლებს
ცივილიზებული სამყაროს რიგი ქვეყნების მიერ ტერორისტულად აღიარებულმა რუსულმა კერძო გასამხედროებულმა დაჯგუფება "ვაგნერმა" მისი წევრის მიერ ორიოდ დღის წინ ცხინვალში ჩადენილი მკვლელობა გაამართლა.
პრიგოჟინის ორგანიზაციამ რეზონანსულ დანაშაულთან დაკავშირებით "ცნობა" გამოაქვეყნა", რომელშიც ბრალს მსხვერპლს სდებს, მკვლელს კი ამართლებს.
"ცნობაში", კერძოდ, ნათქვამია, რომ მსხვერპლი - 38 წლის შშმპ სოსლან ვალიევი, რომელიც "ხშირად იმყოფებოდა ალკოჰოლური თრობის მდგომარეობაში, ინციდენტის დღესაც ნასვამი იყო, ქუჩაში გამომწვევად იქცეოდა, გამვლელებს შეურაცხყოფას აყენებდა და იგინებოდა".
"ვალიევი ლენინის ქუჩაზე მდგომ ერთ-ერთ ავტომანქანასთან მივიდა, მასში მყოფთ დაუწყო შეურაცხყოფის მიყენება და მუქარა, რის გამოც ამ უკანასკნელებმა იმ მომენტში ქუჩაზე შემთხვევით გამვლელ გიორგი სიუკაევს დახმარების თხოვნით მიმართეს. როგორც ჭეშმარიტ "ვაგნერელს" შეშვენის, სიუკაევმა მანქანაში მყოფი პირები დაიცვა. დაიწყო მასა და ვალიევს შორის კონფლიქტი, რომლის დროსაც სიუკაევმა ვალიევი რამდენჯერმე დანით დაჭრა. მიღებული ჭრილობების შედეგად ეს უკანასკნელი შემდგომში გარდაიცვალა" - ვკითხულობთ "ცნობაში".
ამასთან, "ვაგნერი" ირწმუნება, რომ მისი წარსულში ნასამართლები ყოფილი წევრების მიერ დანაშაულების ხელახლა ჩადენის მაჩვენებელი ძალზე დაბალია - 0,28-0,32 %, მაშინ, როცა "ვაგნერში" მსახურამდე 3,5-7% იყო.
"ვაგნერში" მსახური დანაშაულს 10-ჯერ და მეტჯერ ამცირებს" - ნათქვამია "ცნობაში".
"ვაგნერის" მიერ მის რიგებში უკრაინასთან საომრად პატიმრების აყვანის ფაქტი ფართოდაა ცნობილი. უკრაინელების წინააღმდეგ ბრძოლის სანაცვლოდ ამ პირებს პატიმრობიდან ათავისუფლებენ.
ერთ-ერთი ასეთი "ვაგნერელია" სიუკაევიც, რომელიც ცხინვალში უკრაინის ომიდან ცოტა ხნის წინ დაბრუნდა და მალევე შშმპ ვალიევის მკვლელობა ჩაიდინა.

ЧВК «Вагнер» опубликовала «справку» об убийстве в Цхинвали
Частная военная компания «Вагнер» опубликовала «справку» о резонансном убийстве в Цхинвали, - информирует "Эхо Кавказа".
Напомним, что по подозрению в убийстве 38-летнего Сослана Валиева (Цугри) был задержан экс-боец ЧВК «Вагнер», бывший заключенный Георгий Сиукаев. Он недавно вернулся из Украины.
В «справке», в которой есть ряд фактических ошибок, ЧВК пытается оправдать действия Сиукаева. Утверждается, что Валиев, «который часто находился в состоянии алкогольного опьянения», «стал приставать ко всем прохожим, грубо оскорблял и использовал нецензурную брань в отношении них».
«Валиев подошел к машине, которая была припаркована по улице Ленина, и стал оскорблять и угрожать пассажирам данного авто. В результате пассажиры в машине обратились к проходящему мимо гражданину Сиукаеву Георгию, который заступился за них. В результате конфликта Сиукаев нанёс несколько ударов ножом Валиеву, в результате чего последний впоследствии скончался», – говорится в «справке», опубликованной пресс-службой основателя ЧВК Евгения Пригожина.
Ранее Пригожин заявил, что повторная преступность бывших заключенных, которые поступили на службу в ЧВК, «колеблется от 0,28 до 0,32 %, тогда как ранее это было 3,5-7%».
«После работы в ЧВК «Вагнер» преступность снижается в 10 и более раз», – отметил Пригожин.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ«Что мы будем делать, когда они вернутся?»ЧВК «Вагнер» начала активно вербовать заключённых на войну в Украине летом прошлого года. Точное число завербованных неизвестно, оно оценивается в десятки тысяч, многие из них погибли. Выжившим глава ЧВК Евгений Пригожин обещал помилование через полгода. Известны случаи, когда бывшие заключённые действительно возвращались в родные места с войны. Пригожин утверждал, что случаи совершения ими повторных преступлений крайне редки. Какой-либо официальной статистики по этому вопросу нет.