ევროკავშირი – კარა-მურზას პატიმრობის შესახებ: "ვგმობთ აღმაშფოთებლად მკაცრ სასჯელს"
ევროკავშირი რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსისთვის ვლადიმერ კარა–მურზასთვის თავისუფლების 25–წლით აღკვეთის ფაქტს ეხმიანება და აცხადებს, რომ "გმობს აღმაშფოთებლად მკაცრ სასჯელს".
„დღევანდელი სასამართლოს აღმაშფოთებელი გადაწყვეტილება კიდევ ერთხელ ადასტურებს სასამართლო ხელისუფლების პოლიტიკური მოტივით გამოყენებას აქტივისტების, უფლებადამცველებისა და ნებისმიერი პირის წინააღმდეგ, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან რუსეთის უკანონო აგრესიულ ომს უკრაინის წინააღმდეგ. ევროკავშირი სოლიდარობას უცხადებს ყველა იმ რუსს, რომლებსაც დევნიან, აპატიმრებენ ან აშინებენ ადამიანის უფლებებისთვის ბრძოლის, სიმართლის თქმისა და რეჟიმის კრიტიკის გამო. მოვუწოდებთ რუსეთს დაუყოვნებლივ და უპირობოდ გაათავისუფლოს ყველა პირი, ვინც პოლიტიკურად მოტივირებული ბრალდებებით არის დაკავებული“, - ნათქვამია ევროკავშირის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
კარა-მურზას განაჩენი დაგმეს დასავლეთის ქვეყნებმა, მათ შორის შეერთებულმა შტატებმა, გაერთიანებულმა სამეფომ და გერმანიამ, ასევე – გაერომ და უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა.
დღეს სასამართლომ რუს ოპოზიციონერ პოლიტიკოსსა და აქტივისტს ვლადიმირ კარა-მურზას მკაცრი რეჟიმის კოლონიაში 25 წლით პატიმრობა მიუსაჯა. მას სახელმწიფო ღალატს, ჯარის შესახებ „ფეიკების გავრცელებასა “ და „უცხოურ აგენტთან“ თანამშრომლობას ედავებიან.
კარა-მურზა უარყოფს მისთვის წაყენებულ ბრალდებებს.
იგი აკრიტიკებს უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიან შეჭრას, ასევე – რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინს და მის პოლიტიკას.
კარა-მურზამ სასამართლო პროცესზე სიტყვით გამოსვლისას საკუთარი თავი დაადანაშაულა იმაში, რომ "თავისი საქმიანობის მანძილზე თანამემამულეები საკმარისად ვერ დაარწმუნა, რამდენად სახიფათოა კრემლის რეჟიმი". პოლიტიკოსმა გამოთქვა იმედი, რომ ადრე თუ გვიან რუსეთის საზოგადოება შეიცვლება.

17/04/2023 12:00:44 World
The European Union has strongly condemned the "outrageously harsh" sentencing of Kremlin critic Vladimir Kara-Murza to 25 years in prison, it said in a statement on Monday.
"Today’s outrageously harsh court decision clearly demonstrates yet again the political misuse of judiciary in order to pressure activists, human rights defenders and any voices opposing Russia’s illegitimate war of aggression against Ukraine," the EU statement said."The European Union stands in solidarity with all those Russians who are prosecuted, imprisoned or intimidated for fighting for human rights, speaking the truth and criticising the regime," it continued.
"We call on Russia to immediately and unconditionally release all those imprisoned for politically motivated charges," the EU said.
Western nations, including the United States, United Kingdom and Germany, along with human rights groups, have condemned Kara-Murza's sentencing.
He will appeal the sentence, his lawyer told CNN on Monday.
The Kremlin has declined to comment on the sentencing.
Kara-Murza was initially detained one year ago, hours after an interview with CNN in which he criticized Russian President Vladimir Putin's "regime of murderers."