პოლონეთისა და უნგრეთის შემდეგ უკრაინული ხორბლის იმპორტს სლოვაკეთიც აჩერებს
"დღეს სამუშაო ჯგუფი შეიკრიბება ამ თემის განსახილველად. შეხვედრის შედეგები მოგვიანებით გახდება ცნობილი", - განუცხადა სლოვაკეთის მტავრობის პრეს–სპიკერმა CNN-ს.
- 16 აპრილს ცნობილი გახდა, რომ პოლონეთმა და უნგრეთმა აკრძალეს მარცვლეულისა და სხვა საკვების იმპორტი უკრაინიდან, მას შემდეგ, რაც ადგილობრივმა ფერმერებმა განაცხადეს, რომ ქვეყანაში უკრაინული ნაწარმის დიდი მოცულობით და გადასახადების გარეშე შედინებამ მათი შემოსავალი შეამცირა. თუმცა, პოლონეთის ლიდერებმა დასძინეს, რომ ეს საკითხი არ აისახება უკრაინის მიმართ მათ პოლიტიკურ და სამხედრო მხარდაჭერაზე.
პოლონეთის მმართველი კანონისა და სამართლიანობის პარტიის ლიდერი იაროსლავ კაჩინსკი აცხადებს, რომ პოლონეთის სოფლები კრიზისის წინაშე დგანან და მიუხედავად იმისა, რომ პოლონეთი მხარს უჭერს უკრაინას, იგი იძულებული გახდა ფერმერების დასაცავად ემოქმედა.
ვარშავამ განაცხადა, რომ უკრაინის მარცვლეულისთვის და სოფლის მეურნეობის სხვა პროდუქციისთვის დაწესებული აკრძალვა შეეხება მხოლოდ იმ საქონელს, რომელიც პოლონეთის ტერიტორიაზე გაივლის.
პოლონეთის განვითარებისა და ტექნოლოგიის მინისტრმა ვალდემარ ბუდამ აღნიშნა, რომ ორი მხარე მოლაპარაკებას გამართავს იმის უზრუნველსაყოფად, რომ სატრანზიტო საქონელი პოლონეთში არ დარჩება.
კიევმა 16 აპრილს განაცხადა, რომ აკრძალვა არღვევს მოქმედ ორმხრივ შეთანხმებებს.
ამავდროულად, უნგრეთის მთავრობამ განაცხადა, რომ ელის ცვლილებებს ევროპულ რეგულაციაში, მათ შორის შარშანდელი გადაწყვეტილების გადახედვას უკრაინის სოფლის მეურნეობის პროდუქტებზე იმპორტის ყველა ტარიფის გაუქმების შესახებ.
- ვარშავამ და ბუდაპეშტმა განაცხადეს, რომ აკრძალვა ძალაში 30 ივნისამდე დარჩება.
- ევროკომისიის განცხადებით, უკრაინული ხორბლის იმპორტის დროებითი შეჩერების თაობაზე პოლონეთისა და უნგრეთის გადაწყვეტილება მიუღებელია.
„ასეთ რთულ დროს, უკიდურესად მნიშვნელოვანია, რომ ყველა გადაწყვეტილების კოორდინირება და შეთანხმება მოხდეს ევროკავშირის ფარგლებში“, - ნათქვამია ევროკომისიის განცხადებაში.

17/04/2023 10:27:37 World
Slovakia has temporarily suspended imports of grain from Ukraine, a government spokesperson told CNN on Monday.
The decision was made after Poland and Hungary banned imports of grain and other food products from Ukraine following a surge in cheap goods.
"A working group will meet today to discuss this topic. The result of the meeting will be communicated later," the spokesperson added.
Some context: Poland announced its ban on Saturday, aiming "to protect the Polish agricultural market against destabilization," the Polish prime minister’s office said in a statement.
Ukraine responded to the move saying it "regrets the decision of its Polish counterparts," adding it's ready to cooperate with Poland in an investigation of any possible abuses.
Hungarian Agriculture Minister István Nagy on Sunday announced Budapest would temporarily ban the import of grain, oil seeds and other agricultural products from Ukraine.
When Russia invaded Ukraine it blocked ports and sea routes used to export Ukrainian grain to Africa and the Middle East. Fearing widespread famine, the European Union lifted duties on grain from Ukraine to ease distribution to those global markets.
Ukrainian grain has since flowed into Poland but much of it has remained in the country, bringing down the price and causing Polish farmers to suffer significant financial losses.