ევროპის საბჭო ეძებს გზებს, როგორ აიძულოს რუსეთი, აღასრულოს საქართველოს თაობაზე სტრასბურგის გადაწყვეტილება
06/04/2023 11:09:23 პოლიტიკა
ევროპის საბჭომ ხუთშაბათს გამოაქვეყნა ორგანიზაციის წევრი სახელმწიფოების მიერ ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ ანგარიში.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ გასული წლის ბოლომდე ევროსასამართლოს 6 000–ზე მეტი გადაწყვეტილების აღსრულება იყო მოსალოდნელი, მათგან 2352, ანუ დაახლოებით 40% რუსეთს შეეხებოდა.
ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა (სასამართლო გადაწყვეტილებების აღსრულებას უწევს მონიტორინგს) გასულ წელს ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს 413 ახალ საქმეზე მიღებული გადაწყვეტილება ჩაიბარა, რომელთაგან მხოლოდ სამი აღსრულდა.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე რუსეთის მხრიდან კომპენციის გადახდას 1102 შემთხვევაში მოელიან. რუსეთის მიერ გადაუხდელი კომპენსაციის ჯამური ოდენობა 2 მლრდ ევროს უტოლდება, რომლიდანაც 1,8 მლრდ-ზე მეტი „იოკოსის“ საქმეზე მოდის. 10 მლრდ კი საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“. საუბარია 2006 წელს რუსეთიდან დეპორტირებული საქართველოს მოქალაქეების საქმეებზე. ამ სახელმწიფოთაშორის სარჩელზე დავა რუსეთს საქართველომ მოუგო. რუსეთს კომპენსაცია ამ დრომდე არ გადაუხდია.
„ღრმა მწუხარებით აღვნიშნავთ, რომ რუსეთის ხელისუფლება 2021 წლის 17 დეკემბერს ხელმოწერილი ურთიერთგაგების მემორანდუმის მიუხედავად, რაც (საქმეზე „საქართველო რუსეთის წინააღმდეგ“) ანაზღაურების შესაძლებლობას ითვალისწიებს ევროპის საბჭოს საბანკო ანგარიშის მეშვეობით, 2022 წლის ბოლოს მონაცემებიც გადახდა არ განხორცილებულა“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა წევრი ქვეყნების ხელისუფლებებს მოუწოდა „შეისწავლონ ყველა შესაძლო გზა ამ საქმის აღსრულების უზრუნველსაყოფად“.
ორგანიზაციის სამდივნოს დაევალა რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ ყველა სახელმწიფოთაშორის საქმეზე სამართლიანი კომპენსაციის რეესტრის შექმნა და გამოქვეყნება, ასევე მისი რეგულარულად განახლება.
2019 წლის 31 იანვარს, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდმა პალატამ რუსეთს 10 მილიონი ევროს გადახდა დააკისრა 2006 წელს, ქვეყნიდან საქართველოს მოქალაქეების მასობრივი დეპორტაციისას ადამიანის უფლებათა დარღვევისთვის.
კომპენსაციის თანხა 2006 წელს რუსეთიდან გამოძევებულ, დაზარალებულ პირებზე უნდა გადანაწილდეს. სტრასბურგის სასამართლოს თანახმად, საუბარია სულ ცოტა, 1500 ადამიანზე.
თანხის გადახდის ვადად ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ 2019 წლის 30 აპრილი განსაზღვრა, თუმცა რუსეთი დღემდე არ ასრულებს თავის ვალდებულებას.
გასული წლის მარტში რუსეთი ევროსაბჭოდან გარიცხეს უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული აგრესიის გამო. 16 სექტემბერს ის ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მხარეს აღარ წარმოადგენს. თუმცა, ევროპის საბჭო ხაზს უსვამს, რომ რუსეთი ვალდებულია აღასრულოს სასამართლოს გადაწყვეტილებები საქმეებზე რომლის წარმოებაც 2022 წლის 16 სექტემბრამდეა დაწყებული.
მოსკოვმა გასული წლის მარტში შეწყვიტა ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების აღსრულება, ასევე მათი აღსრულების თაობაზე ანგარიშგება.

Совет Европы ищет способы исполнения решения по делу «Грузия против России»
Совет Европы в четверг опубликовал ежегодный отчёт об исполнении странами-членами этой организации решений Европейского суда по правам человека.
В документе, в частности, указано, что к концу прошлого года ожидалось исполнение более шести тысяч решений ЕСПЧ, 2352 из них, то есть около 40%, приходилось на Россию. В Комитет министров Совета Европы, который занимается мониторингом исполнения решений суда, за прошлый год поступило 413 новых решений ЕСПЧ, из них было исполнено только три.
Выплаты компенсаций по решению ЕСПЧ от России ожидают в 1102 случаях, а общая сумма невыплаченных российскими властями компенсаций превышает 2 миллиарда евро, из которых более 1,8 млрд приходится на компенсации по делу «Юкоса» и 10 миллионов – по делу «Грузия против России». Речь идет о выплате компенсаций грузинским гражданам, депортированным из России осенью 2006 года.
«C глубоким сожалением отмечаем, что российские власти, несмотря на подписание 17 декабря 2021 года Меморандума о взаимопонимании, предусматривающего возможность выплаты (по делу «Грузия против России») справедливой компенсации через банковский счет Совета Европы, не произвели выплату по состоянию на конец 2022 года», – сказано, по информации "Эха Кавказа", в документе.
Комитет министров Совета Европы предложил властям государств-членов «изучить все возможные способы обеспечения исполнения этого дела». Секретариату организации поручено создать и опубликовать реестр справедливой компенсации по всем межгосударственным делам против Российской Федерации, а также регулярно обновлять его.
ЕСПЧ обязал Москву выплатить грузинской стороне 10 миллионов евро в начале 2019 года. Лица, пострадавшие в результате нарушения статьи 4 протокола 4 Европейской конвенции по правам человека (запрет на коллективную высылку иностранцев), должны получить по 2000 евро. Гражданам, в отношении которых одновременно были нарушены пункта 1 статьи 5 (незаконное лишение свободы) и статьи 3 (бесчеловечное и унижающее достоинство обращение/содержание под стражей), российское государство обязано выплатить от 10 до 15 тысяч евро.Россия в марте прошлого года была исключена из Совета Европы в связи с её агрессией против Украины. 16 сентября она официально перестала быть страной-участницей Европейской конвенции по правам человека. Однако Совет Европы подчёркивает, что она обязана исполнять решения ЕСПЧ, вынесенные по делам, принятым судом к рассмотрению до 16 сентября 2022 года. Москва, однако, в марте прошлого года перестала как исполнять решения ЕСПЧ, так и отчитываться об их исполнении.