სტოლტენბერგი – ნატო გააგრძელებს, მათ შორის საქართველოს მხარდაჭერას, რომელიც რუსეთის მხრიდან ზეწოლას განიცდის
05/04/2023 07:41:21 პოლიტიკა
ნატო–ს გენერალური მდივნის იენს სტოლტენბერგის განცხადებით, ალიანსი გააგრძელებს, მათ შორის საქართველოს მხარდაჭერას, რომელიც რუსეთის მხრიდან ზეწოლას განიცდის. ამის შესახებ მან ჩრდილოატლანტიკური საბჭოს სხდომაზე განაცხადა.
"რუსეთის ომი უკრაინის წინააღმდეგ გრძელდება, პრეზიდენტი პუტინი არ არის მზად მშვიდობისთვის. იგი ემზადება მეტი ომისთვის. როგორც გუშინ მინისტრ კულებასთან ვისაუბრეთ, ნატო-ს მოკავშირეები ერთიანები არიან ვალდებულების მიმართ - გავაგრძელოთ და გავზარდოთ უკრაინის მხარდაჭერა. ჩვენ უნდა მივცეთ უკრაინას ყველაფერი, რაც მას ბრძოლის ველზე სჭირდება. ნატო ასევე გააგრძელებს იმ პარტნიორების მხარდაჭერას, რომლებიც რუსეთის მხრიდან ზეწოლას განიცდიან, მათ შორის საქართველო, მოლდოვა და ბოსნია ჰერცეგოვინაა. ჩვენ განვიხილავთ თუ როგორ გავუწიოთ წინააღმდეგობა ყველა საფრთხეს და გამოწვევას,რომელთა წინაშეც ჩვენი ალიანსი დგას", – განაცხადა სტოლტენბერგმა.

Stoltenberg – NATO will also continue to support other Partners that face pressure from Russia, including Moldova, Georgia, and Bosnia and Herzegovina
05/04/2023 07:41:21 Politic
NATO Secretary General Jens Stoltenberg has said that NATO will also continue to support other Partners that face pressure from Russia, including Moldova, Georgia, and Bosnia and Herzegovina.
"Russia's war against Ukraine grinds on. President Putin is not preparing for peace, he is preparing for more war. As we discussed yesterday with Minister Kuleba, NATO Allies are united in our commitment to sustain and step up our support. We must give Ukraine all it needs on the battlefield to prevail as a sovereign and independent nation. NATO will also continue to support other Partners that face pressure from Russia, including Moldova, Georgia, and Bosnia and Herzegovina. We will discuss how to counter other threats and challenges facing our Alliance - including those emanating from the South - and how to deal with the growing strategic competition, including China's increasing alignment with Russia," he said at the meeting of the North Atlantic Council in Foreign Ministers session with Sweden.