პრეზიდენტი – თქვენ ხართ ხელისუფლება, რომელიც უპირისპირდება საგარეო მიზანს და ხალხის მანდატს
თქვენ ხართ ხელისუფლება, რომელიც უპირისპირდება საგარეო მიზანს და ხალხის მანდატს, – ასე მიმართა საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა საქართველოს პარლამენტში ყოველწლიური მოხსენებით გამოსვლის დროს მთავრობას.
მოხსენება მან იმის განხილვით დაიწყო, რა ვითარებაში გადაიბარა „ქართულმა ოცნებამ“ ხელისუფლება და როგორი იყო გუნდის პოლიტიკა, რის შემდეგაც პრეზიდენტმა ისაუბრა, სად დგას დღეს საქართველოს ხელისუფლება.
„არ შემიძლია ახლა არ გითხრათ სად დგახართ და რატომ ჩამოშორდით ხალხის ნებას და მისგან მიღებულ მანდატს? დღეს თქვენ ხართ ხელისუფლება, რომელმაც ნელნელა დაიწყო ფერისცვალება.
სახელმწიფო ინსტიტუტების, როგორც ქვეყნის დემოკრატიის ქვაკუთხედის, გაძლიერების ნაცვლად ძლიერდება ერთპარტიული სისტემა და მისი გავლენები.
დაჩქარებულ რეჟიმში მიღებული კანონები, (მოსმენების კანონი, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის გაქუმება, მოსამართლეების გამწესების წესში ცვლილებები და უცხოელი აგენტების კანონი) ემსახურება არა ქვეყნის დემოკრატიის გაძლიერებას, ან მოქალაქეების კეთილდღეობას, არამედ ძალაუფლების გამყარებას და გახანგრძლივებას. ქვეყნის მომავლისთვის აუცილებელი სასამართლო რეფორმა კი, ჩიხშია შესული, თქვენმა ხელისუფლებამ არ გაარღვია ის მოჯადოებული წრე, რომელზეც წლებია ერთი და იგივე ადამიანები ტრიალებენ, რაც ასევე, შეიძლება ემსახურებოდეს ძალაუფლების გამყარებას.
„ქართული ოცნებიდან“ ნელნელა გადინება დაიწყეს განსხვავებული აზრისა და პოლიტიკური გემოვნების ადამიანებმა, თქვენს რიგებში უკვე აღარ ისმის არცერთი ოდნავ განსხვავებული აზრი, რადგან ეს ავტომატურად მანდატის დატოვებას ნიშნავს.
დაიწყო პარტიის გავლენის გაძლიერება მთავრობასა და პარლამენტზე, პარტია გადაიქცა გადაწყვეტილებების მიღების სივრცედ, პარტიის თავმჯდომარე საკუთარ პოზიციას წინასწარ აცხადებს ყველა პოლიტიკურ საკითხზე, და რაც მთავარია, ბუნდოვანი გახდა გადაწყვეტილებების მიღების პროცესი, რომ არაფერი ვთქვა ღია დისკუსიაზე.
თქვენ ხართ ხელისუფლება, რომელიც ბოლო წლებში გადადგმული გაუგებარი ნაბიჯებით უპირისპირდება ქვეყნის საგარეო მიზანს და ხალხის მანდატს.2019 წელს, გავრილოვის ჩამოყვანით, ქვეყნის მიმართ პირველად გააჩინეთ ეჭვები და კითხვის ნიშნები, თუმცა რეალურად ხელისუფლების საგარეო კურსის ფერისცვალება 2021 წელს იწყება, როდესაც ქართულ პოლიტიკას ტოვებს „ქართული ოცნების“ მაშინდელი პარტიის თავმჯდომარე ბატონი ბიძინა ივანიშვილი, აქ იწყება დიდი გაუგებრობა იმაზე, თუ ვინ არის პასუხისმგებელი ამ ახალ კურსზე.
ამის ყველაზე თვალსაჩინო მაგალითია, ევროპული საბჭოს უმაღლესი ხელმძღვანელის შეურაცხყოფა და მისი ჩართულობით შედგენილი დოკუმენტის ისე ანულირება, რომ არავინ ჩათვალა საჭიროდ თუნდაც მისი გაფრთხილება. იმავე წელს უარი ითქვა ევროკავშირის სესხზე. არასდროს აღარ დაამთავრეთ ანტიევროპული რიტორიკა, ჩვენი პარტნიორების დადანაშაულება და შეურაცხყოფა. ეს ყველაფერი კი, ბოლოს იმ ზომამდე მივიდა, რომ ევროკავშირის ყოფილი ელჩი ქვეყნიდან საყვედურებით და ბრალდებებით გავაცილეთ“, – განაცხადა პრეზიდენტმა.

Президент Грузии обвинила правительство в «преображении» внешнего курса
Правящая партия «Грузинская мечта» и правительство Грузии отклонились от воли и мандата народа и избирателей страны. Об этом заявила президент Саломе Зурабишвили, выступая с годовым отчетом перед парламентом.
«Вы – власть, которая в последние годы своими непонятными шагами противостоит внешней цели страны и мандату. В 2019 году, с приездом Гаврилова (Сергей Гаврилов, депутат Госдумы РФ – ред.), вы впервые посеяли сомнения и вопросы. Хотя на самом деле «преображение» внешнеполитического курса правительства началось в 2021 году, когда господин Бидзина Иванишвили, тогдашний председатель партии «Грузинская мечта», ушел из грузинской политики, и тут и началось великое непонимание по поводу того, кто несет ответственность за этот новый курс», – отметила, по информации "Эха Кавказа", она.
Кроме того, президент обвинила «Грузинскую мечту» в усилении однопартийной системы.
«Вместо усиления государственных институтов – краеугольного камня демократии –усиливается однопартийная система и её влияние. Принятые в ускоренном режиме законы, упразднение Службы госинспектора и создание новой, изменения в принципе назначения судей и законопроект «об иноагентах», всё это служит не усилению демократии или благополучию граждан, но упрочнению и продлению власти. Даже необходимая стране судебная реформа зашла в тупик. Ваша власть не разорвала этот порочный круг, в котором годами находятся одни и те же люди. Началось усиление влияния партии на правительство и парламент», – сказала она.
Зурабишвили говорит, что власти за последние два года пытаются не раздражать Москву. В качестве примера она привела слова премьера Ираклия Гарибашвили, заявившего 25 февраля 2022 года, что Грузия не введет санкции против России. Зурабишвили добавила, что введения двусторонних санкций от Тбилиси и Кишинева никто не требовал.
Согласно действующей Конституции Грузии, главой государства является президент страны, но вся власть практически сосредоточена в руках правительства и правящей партии, победившей на парламентских выборах.