"რუსეთი გრძელვადიან რეცესიაში შედის": ქვეყნის მთავრობა ეკონომიკის განგრძობად ვარდნას კონსტატირებს
ომითა და დასავლური სანქციებით ტრავმირებული რუსული ეკონომიკა ვარდნას განაგრძობს, - ნათქვამია რუსეთის მთავრობის 2023 წლის იანვარ-თებერვლის ოპერატიულ მოხსენებაში.
"The Moscow Times"-ის ინფორმაციით, მიმდინარე წლის პირველი ორი თვის შედეგებით, რუსული მშპ გასული წლის 2,1%-იანი წლიური ვარდნის შემდეგ უკვე 3,2%-ითაა შემცირებული და გამოქვეყნებული ოფიციალური სტატისტიკა "გრძელვადიანი რისკების დაგროვებაზე" მიუთითებს.
კერძოდ, სამრეწველო წარმოების მოცულობები წლის პირველი ორი თვის განმავლობაში 2%-ით შემცირდა. და ეს - სამხედრო მრეწველობის ქარხნების სადღეღამისო მუშაობის მიუხედავად, რომელთა წარმოება, ირიბი მონაცემების თანახმად, თითქმის 40%-ითაა გაზრდილი.
აჩქარდა ვარდნა სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების კუთხითაც (იანვრის 3,1%-იანი კლების შემდეგ თებერვლის 3,2%-მდე). ავტომრეწველობამ და ფარმაცევტულმა დარგმა კი წელი ორნიშნა (შესაბამისად, -69,9% და -22%) კლებით დაიწყეს.
"რუსი მომხმარებლები, რომელთაც უკრაინასთან ომმა რეალური შემოსავლების ვარდნის ახალი ტალღა მოუტანა, "ქამრების შემოჭერას" აგრძელებენ და განგრძობადი კრიზისისთვის ემზადებიან", - წერს გამოცემა.
მისივე ინფორმაციით, საცალო ვაჭრობაში ბრუნვის კუთხით იანვრის 6,6%-იანი კლება თებერვალში 7,8%-მდე აჩქარდა და მოიცვა როგორც კვების პროდუქტები (-2,4%), ისე არასასურსათო საქონელი (-12,3%). რეალურ გამოხატულებაში, ინფლაციის გათვალისწინებით, საცალო ბრუნვა 12 წლის წინანდელ ნიშნულეამდეა შემცირებული, - აღნიშნავს გამოცემა.
"რუსეთი გრძელვადიან რეცესიაში შედის", — ამბობს ქვეყნის ცენტრალური ბანკის ყოფილი ჩინოსანი, ეკონომიკის ექსპერტი ალექსანდრა პროკოპენკო, რომელმაც ომის დაწყების შემდეგ რუსეთი დატოვა. - "სტატისტიკას "ამშვენებს" მონაცემები ტანკებისა და ჭურვების სამ ცვლად წარმოების შესახებ, მაგრამ ეს მხოლოდ შენიღბვაა პროლემებისა: ეს არაა რეალური პროდუქტიული ზრდა და ეკონომიკის განვითარება".
ამასთან, მისივე თქმით, ვითარება კიდევ უფრო მძიმე იქნებოდა, რომ არა ეკონომიკაში მასშტაბური შედინებები ბიუჯეტიდან, რომლის ხარჯები გასულ წელთან შედარებით, 1,5-ჯერ გაიზარდა. თუმცა მთავრობას მსგავსი მასშტაბური ხარჯების გაგძელება გაუჭირდება, რადგან მარტის ბოლოსთვის ფედერალური ხაზინის დეფიციტი უკვე 4 ტრლნ რუბლს აღწევდა, მაშინ, როცა ნავთობისა და გაზის რეალიზებიდან მიღებული შემოსავლები ორჯერაა შემცირებული.
რაც შეეხება ბიზნესის შემოსავლებს, იანვარში ისინი, გასულ წელთან შედარებით, 21%-ით იყო შემცირებული. შესაბამისად, ბიუჯეტის შევსება ექსტრემალური ნაბიჯებით უწევთ: 300 მლრდ რუბლის შეგროვებას მთავრობა მსხვილი კომპანიებისგან "ნებაყოფლობით"-იძულებითი წესით გეგმავს, რუსეთიდან მიმავალი უცხოური კომპანიებისთვის კი იგი აქტივების გაყიდვაზე 10%-იან გადასახადს აწესებს.
"მიუხედავად იმისა, რომ "როსსტატმა" გასულ წელს ეკონომიკის პროგნოზირებულზე ნაკლებით ვარდნის შესახებ განაცხადა, მომავალი არასახარბიელოდ გამოიყურება: რუსეთი გაცილებით უფრო ჩაკეტილი და გაცილებით მეტად ხდება დამოკიდებული ჩინეთზე", - ამბობს "International Institute for Strategic Studies"-ის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომეი მარია შაგინა.
ეკონომიკური განვითარების სამინისტრო პრეზიდენტ პუტინს უკვე წელს ეკონომიკის ზრდას ჰპირდება, თუმცა ამ პროგნოზის მხოლოდ უმცირესობას სჯერა: ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი რუსეთის მშპ-ის 3%-იან ზრდას ელის, Reuters-ის მიერ გამოკითხული ანალიტიკოსები კი - საშუალოდ 1,9%-იან კლებას.
"თუმცა "როსსტატი", მაღალი ალბათობით, საბოლოოდ იმ ციფრს წარმოადგენს, რომლის ხილვაც პტინს სურს. ეკონომიკური სტატისტიკა ხომ რუსეთში პროპაგანდის ნაწილადაა ქცეული. მიზანი ნათელია: დაარწმუნონ მოსახლეობა, თითქოს დასავლური სანქციები არაეფექტურია და რუსეთის აგრესიას ვერ შეაჩერებს" - ასკვის "Economist Intelligence Unit"-ის დირექტორი პროგნოზირების საკითხებში აგათ დემარაისი.

«Россия входит в долгосрочную рецессию». Правительство констатировало продолжение спада экономики
Травмированная санкциями и войной российская экономика продолжает падать, отчиталось Минэконоразвития в оперативном докладе за январь–февраль
По итогам первых двух месяцев 2023 года российский ВВП сжался на 3,2% после падения на 2,1% за прошлый год.
Хотя в феврале, по данным МЭР, экономический спад чуть замедлился — до 3,1% с 3,2% в январе — опубликованная статистика указывает на «накопление долгосрочных рисков», отмечает главный экономист Альфа-банка Наталия Орлова.
Объемы промышленного производства за два месяца сократились на 2%, несмотря на круглосуточную работу оборонных заводов, выпуск которых, по косвенным данным, подскочил почти на 40%. Ускорился спад в добыче полезных ископаемых (3,2% в феврале против 3,1% в январе); двузначным обвалом начали год автопром (-69,9%) и фармацевтическая отрасль (-22%).
Российские потребители, которым война принесла новую волну падения реальных располагаемых доходов, продолжают «затягивать пояса» и настраиваются на затяжной кризис. Спад оборота розничной торговли ускорился в феврале до 7,8% с январских 6,6% и затронул как продукты питания (-2,4%), так и непродовольственные товары (-12,3%).
В реальном выражении — с учетом инфляции — оборот розницы откатился на уровни 12-летней давности, оценивает Евгений Суворов, экономист банка Центрокредит.
«Россия входит в долгосрочную рецессию», — говорит Александра Прокопенко, бывшая чиновника ЦБ РФ, покинувшая Россию после начала войны. Статистику украшают данные по производству танков и снарядов на предприятиях ВПК, работающих в три смены. Но это лишь маскирует проблемы, считает Прокопенко: «Это не настоящий продуктивный рост, и это не развитие экономики».
Ситуация могла бы быть куда хуже, если бы не масштабные вливания в экономику из бюджета, расходы которого выросли в 1,5 по сравнению с прошлогодними, указывает Орлова. Но продолжать эти траты правительство едва ли сможет — к концу марта дефицит федеральной казны достиг 4 трлн рублей, в то время как нефтегазовые доходы схлопнулись вдвое.
Прибыли бизнеса по итогам января оказались на 21% ниже прошлогодних, и наполнять бюджет приходится экстренными мерами: 300 млрд рублей власти соберут в качестве добровольно-принудительного взноса с крупных компаний, а для уходящих из РФ иностранцев введут 10-процентный налог на продажу активов.
Хотя в прошлом году Росстат отчитался о падении экономики меньше прогнозов, будущее выглядит мрачно, говорит Мария Шагина, старший научный сотрудник International Institute for Strategic Studies: «Россия будет куда более замкнутой и куда более зависимой от Китая».
МЭР обещает президенту Владимиру Путину рост экономики уже в этом году, но в эти прогнозы верит меньшиство: ЕБРР ждет спада российского ВВП на 3%, а опрошенные Reuters аналитики — в среднем на 1,9%.
Впрочем, не исключено, что Росстат в итоге получит цифру, которую хочет видеть президент. Экономическая статистика в России стала частью пропаганды, считает Агат Демарайс, директор по прогнозированию в Economist Intelligence Unit. «Цель очевидна, -рассуждает она. — Доказать, что санкции не работают и тем самым подавить тех, кто считает, что они ключевой элемент противодействия российской агрессии против Украины».