რუსეთის უშიშროების ფედერალურმა სამსახურმა The Wall Street Journal-ის ჟურნალისტი ჯაშუშობის ბრალდებით დააკავა
30/03/2023 08:43:51 მსოფლიო
რუსეთის ქალაქ ეკატერინბურგში ამერიკული გამოცემა The Wall Street Journal-ის კორესპონდენტი ევან გერშკოვიჩი დააკავეს.
რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის ოფიციალური განცხადების მიხედვით, გერშკოვიჩი „ამერიკული მხარის დავალებით მოქმედებდა“ და "აგროვებდა სახელმწიფო საიდუმლოს შემცველ მონაცემებს რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის ერთ-ერთი საწარმოს საქმიანობის შესახებ“.
ამერიკელი ჟურნალისტის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმე აღძრულია ჯაშუშობის მუხლით, რაც 12-დან 20 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
რუსეთის უშიშროების სამსახურის ოფიციალურ განცხადებამდე ცნობილი გახდა, რომ ევან გერშკოვიჩი, რომელიც რუსეთში დაახლოებით 6 წელია მუშაობს, ეკატერინბურგიდან გაუჩინარდა.

30/03/2023 08:43:51 World
Russia’s top security agency says a reporter for the Wall Street Journal has been arrested on espionage charges.
Associated Press report the Federal Security Service (FSB) said Thursday that Evan Gershkovich was detained in the Ural Mountains city of Ekaterinburg while allegedly trying to obtain classified information.
The security service alleged that Gershkovich “was collecting classified information about the activities of one of the enterprises of the Russian military industrial complex.”
The FSB didn’t say when the arrest took place. Gershkovich could face up to 20 years in prison if convicted of espionage.