ერდოღანი თურქეთში პუტინის ვიზიტს არ გამორიცხავს
თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეპ ტაიპ ერდოღანი არ გამორიცხავს, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი 27 აპრილს ჩავა თურქეთში და დაესწრება რუსეთის მიერ აშენებული ატომური ელექტროსადგურის გახსნის ცერემონიას. ამის შესახებ ერდოღანმა 29 მარტს ტელეკომპანია A Haber-ს განუცხადა. თუმცა თურქეთის პრეზიდენტი არც იმას გამორიცხავს, რომ პუტინი ცერემონიას ონლაინ რეჟიმში შეუერთდეს.
ერდოღანის ამ განცხადებამდე რამდენიმე დღით ადრე თურქული გამოცემები წერდნენ, რომ ანკარა რუსეთის პრეზიდენტის ვიზიტისთვის ემზადება.
თურქეთი არ არის საერთაშორისო ხელშეკრულების, „რომის სტატუტის“ მონაწილე და არ აღიარებს ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქციას. შესაბამისად, თურქეთს არ აქვს სასამართლოს ორდერის საფუძველზე პუტინის დაკავების ვალდებულება.
17 მარტს, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ გასცა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის და ბავშვთა უფლებების კომისარ მარია ლვოვა-ბელოვას დაპატიმრების ორდერები.სასამართლოს თანახმად, პუტინი და ლვოვა-ბელოვა, სავარაუდოდ, პასუხისმგებლები არიან ომის დანაშაულის ჩადენაზე - უკრაინის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან ბავშვების უკანონო დეპორტაციაზე.20 მარტს, რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა სისხლის სამართლის საქმე აღძრა ჰააგის სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორ კარიმ ახმად ხანის და მოსამართლეების წინააღმდეგ.

Путин может посетить Турцию 27 апреля для открытия АЭС – Эрдоган
Президент России Владимир Путин может посетить Турцию 27 апреля для торжественного открытия первой в стране атомной электростанции, - заявил, по информации "Крым.Реалии", накануне турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган.
Первая в Турции атомная электростанция «Аккую» будет построена российской государственной атомной энергетической компанией "Росатом".
«27 (апрель) одна из возможностей состоит в том, что, возможно, Путин приедет, или у нас будет онлайн-подключение», – сказал Эрдоган во время интервью турецкому частному каналу ATV, сообщает СNN.
Страны Запада после полномасштабного вторжения России в Украину ввели несколько пакетов санкций против РФ, но они еще не касались российской ядерной энергетики. Киев призывает Запад к введению санкций против ядерной энергетики РФ.
17 марта Международный уголовный суд в Гааге выдал ордер на арест Владимира Путина, а также уполномоченного по правам ребенка при президенте РФ Марии Львовой-Беловой. По версии суда, Путин и Львова-Белова лично ответственны за принудительную депортацию детей с оккупированных украинских территорий в Россию.
Турция не входит в число 118 стран, ратифицировавших Римский статут Международного уголовного суда, а следовательно, юридически не обязана обеспечить исполнение ордера на арест российского президента.