საფრანგეთის ეროვნულმა ასამბლეამ "ჰოლოდომორი" უკრაინელი ხალხის გენოციდად აღიარა
საფრანგეთის ეროვნულმა ასამბლეამ მიიღო რეზოლუცია, რომელიც 1932-1933 წლების "ჰოლოდომორს" აღიარებს, როგორც უკრაინელი ხალხის გენოციდს. ამის შესახებ საფრანგეთის პარლამენტის ქვედა პალატის ვებგვერდზეა ნათქვამი.
დოკუმენტში ფრანგი დეპუტატები გმობენ ქმედებებს, რომლებიც ხასიათდება როგორც ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების განადგურება და მასობრივი დარღვევა.
"საფრანგეთის პარლამენტის მიერ 1932-1933 წლების "ჰოლოდომორის" აღიარება, როგორც უკრაინის ხალხის გენოციდი, არსებითი და მნიშვნელოვანია. მადლობელი ვარ საფრანგეთის, მისი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის წარსულსა და აწმყოში ტოტალიტარული რუსეთის დანაშაულის გამოვლენაში, სიმართლის, სამართლიანობისა და, შესაბამისად, პასუხისმგებლობის დასადგენად", - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ.
"ჰოლოდომორი“ გენოციდად ადრე უკვე აღიარა გერმანიის პარლამენტმა. ანალოგიური რეზოლუცია მიიღეს ირლანდიის, ჩეხეთის, ბელგიის, ისლანდიის, მოლდოვის და რუმინეთის საკანონმდებლო ორგანოებმა.
აშშ-მა რეზოლუცია ამ თემაზე 2018 დაამტკიცა.
„ჰოლოდომორი“- მასობრივი შიმშილი უკრაინაში გამოიწვია საბჭოთა ხელისუფლების პოლიტიკამ, რომლის თანახმად, უკრაინელ გლეხობას ჩამოართვეს ყოველგვარი სასურსათო დანაზოგი.შედეგად, სულ მცირე, ხუთი მილიონი ადამიანი დაიღუპა. გარდაცვლილთა ზუსტი რიცხვი უცნობია.თვითონ უკრაინამ „ჰოლოდომორი“ გენოციდად აღიარა 2006 წელს. რუსეთი ამ შეფასებას არ ეთანხმება.

Парламент Франции признал Голодомор геноцидом украинского народа
Национальное собрание Франции приняло резолюцию, в которой Голодомор – массовый голод 1932-33 годов – признается геноцидом украинского народа. Об этом, по информаци "Радио Свобода", сообщается на сайте нижней палаты французского парламента.
За принятие резолюции проголосовали 168 депутатов, против – два. В документе подчеркивается, что Голодомор был искусственно созданным голодом, который унес жизни четырех миллионов украинцев, преимущественно крестьян.
«Эта резолюция направлена на признание властями Франции этого принудительного голода украинского населения геноцидом, а также на осуждение совершенных действий, характеризовавшихся истреблением и массовыми нарушениями прав и свобод человека», – сказано в резолюции.
Ранее аналогичные резолюции приняли парламенты Германии, Молдовы, Румынии, Болгарии, а также сенат Ирландии. США приняли соответствующую резолюцию еще в 2018 году. В декабре прошлого года Европейский парламент признал Голодомор геноцидом украинского народа и также осудил вновь совершаемые против украинского народа преступления России.
Голодомор – массовый голод в Украинской ССР в 1932–1933 годах – был вызван политикой хлебозаготовок и конфискации всех продовольственных запасов у украинских крестьян, проводившейся советской властью. В результате голода погибло не менее 5 млн человек, точные цифры неизвестны. Многие историки сходятся во мнении, что речь шла о целенаправленно организованном советскими властями голоде на территории Украины. Верховная рада Украины признала Голодомор геноцидом в 2006 году. Власти России выступают против такой оценки.