კრიზისი ისრაელში – პრემიერ-მინისტრმა ნეთანიაჰუმ თავდაცვის მინისტრი გადააყენა
ისრაელში გრძელდება მასობრივი საპროტესტო გამოსვლები, რომლებიც მოახლოებული სასამართლო რეფორმის წინააღმდეგაა მიმართული. გამოსვლების მონაწილეთა აზრით, რეფორმა ანტიდემოკრატიულია. ისრაელის თავდაცვის მინისტრი იოავ გალანტი გამოვიდა წინადადებით, რომ რეფორმის გატარების პროცესი შეჩერდეს. მისი თქმით, შექმნილი ვითარება მუქარას უქმნისას ქვეყნის უსაფრთხოებას.
გალანტი გამოვიდა წინადადებით, პროცესი მინიმუმ რამდენიმე თვით შეჩერდეს. მან აღნიშნა, რომ საპროტესტო განწყობა არსებობს ასევე ისრაელის არმიაში და უშიშროების სამსახურებში. მას მხარი დაუჭირა ოპოზიციის ლიდერმა, ისრაელის ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა იაირ ლაპიდმა. ლაპიდმა გალანტის განცხადებას უწოდა თამამი ნაბიჯი, რომელიც აუცილებელია ისრაელის უსაფრთხოებისთვის.
ამის საპასუხოდ ნეთანიაჰუმ გალანტი გადააყენა. ნეთანიაჰუმ განაცხადა, რომ დაკარგა მინისტრის მიმართ ნდობა, ვინაიდან ის „მთავრობის ზურგსუკან მოქმედებდა“.
სასამართლო რეფორმის წინააღმდეგ საპროტესტო გამოსვლები ზედიზედ მეთორმეტე კვირაა, გრძელდება. მათი ორგანიზატორების თქმით, გუშინ ქუჩებში გამოვიდა 600 ათასზე მეტი დემონსტრანტი. ეს ქვეყნის ისტორიაში ყველაზე დიდი საპროტესტო აქცია იყო. ისრაელის მოსახლეობა 8 მილიონზე ოდნავ მეტია.
ბენიამინ ნეთანიაჰუს მთავრობის მიერ შეთავაზებული სასამართლო რეფორმა გულისხმობს, რომ საპარლამენტო უმრავლესობა პრაქტიკულად განსაზღვრავს უზენაესი სასამართლოს შემადგენლობას, თავად სასამართლო კი დაკარგავს მთავრობის გადაწყვეტილებების გაუქმების უფლებას. პარლამენტმა მომავალ კვირაში უნდა გამოიტანოს რეფორმა კენჭისყრაზე. დემონსტრანტებს მიაჩნიათ, რომ ეს სასამართლოების დამოუკიდებლობის დაკარგვას მოასწავებს.
ისრაელის პრემიერ-მინისტრი ბენიამინ ნეთანიაჰუ, რომელიც კვლა იქნა არჩეული გასული წლის დეკემბერში, მიიჩნევს, რომ საპროტესტო გამოსვლების მონაწილეთა მიზანია ხელისუფლებიდან მისი გადაყენება. ზოგიერთი დემონსტრანტი მართლაც გამოდის ასეთი მოწოდებებით. თავისი პოლიტიკური კარიერის განმავლობაში ნეთანიაჰუმ უკვე მერვედ დაიკავა პრემიერ-მინისტრის თანამდებობა. ამჟამად მის წინააღმდეგ სისხლის სამართლის სამი საქმეა აღძრული კორუფციის ბრალდებით. თავად ნეთანიაჰუ უარყოფს ბრალდებებს.

Министр обороны Израиля отправлен в отставку на фоне протестов в стране
В Израиле продолжаются массовые протесты против готовящейся судебной реформы. По мнению протестующих, она антидемократична. В воскресенье министр обороны Израиля Йоав Галант выступил с предложением приостановить процесс принятия реформы. Он назвал сложившуюся ситуацию угрозой безопасности страныЮ - информирует "Радио Свобода".
Галант предложил остановить процесс как минимум на несколько месяцев, подчеркнув, что протестные настроения существуют также и в армии, и службах безопасности Израиля. Его поддержал лидер оппозиции, бывший премьер-министр Израиля Яир Лапид. Лапид назвал заявление Галанта смелым шагом, жизненно необходимым для безопасности Израиля.
В ответ на это премьер-министр Израиля Биньямин Нетанияху отправил Галанта в отставку. Об этом в воскресенье вечером сообщило издание The Jerusalem Post. Нетанияху заявил, что потерял доверие к министру обороны, поскольку тот «действовал за спиной правительства».
Протесты против реформы судов в Израиле продолжаются двенадцатую неделю подряд. По словам их организаторов, вчера на улицы вышли более 600 тысяч демонстрантов. Это крупнейшая акция протеста за всю историю страны. Население Израиля составляет чуть более восьми миллионов человек.
Предложенная правительством Биньямина Нетаньяху судебная реформа предполагает, что парламентское большинство фактически будет определять выбор судей Верховного суда, а сам суд потеряет возможность отменять решения правительства. Парламент должен вынести реформу на голосование на следующей неделе. Демонстранты считают, что ее принятие будет означать утрату независимости судов.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, избранный в декабре прошлого года, полагает, что цель протестующих - отстранить его от власти. Некоторые из демонстрантов действительно выдвигают требования отставки Нетаньяху. Он заступил на должность премьер-министра уже в шестой раз в своей политической карьере. На данный момент против Нетаньяху возбуждены три уголовных дела о коррупции, однако сам он отрицает вину.