შვედეთის პარლამენტმა ნატო-ში გაწევრიანებას მხარი დაუჭირა
შვედეთის პარლამენტმა ნატო-ში გაწევრიანების საკითხს კენჭი უყარა. ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში შესვლას მხარი დაუჭირა 269 დეპუტატმა 37-ის წინააღმდეგ. წინააღმდეგ მემარცხენე და მწვანეთა პარტიის წევრები წავიდნენ.
უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ შვედეთმა შარშან მაისში უდიდესი პოლიტიკური ძალების კონსენსუსის საფუძველზე დაიწყო ნატო–ში გაწევრიანების თაობაზე მოლაპარაკებები. ამჟამად ჩრდილოატლანტიკურ კავშირში ქვეყნის შესვლას რატიფიკაცია გაუკეთა ნატო–ს 30 წევრიდან 28-მ. როგორც მოსალოდნელია, უნგრეთი ამას უახლოეს მომავალში გააკეთებს, მაგრამ თურქეთი ჯერ არ დათანხმებულა ნატო–ში შვედეთის წევრობას.
ნებისმიერ შემთხვევაში, შვედეთის პარლამენტში გამართული კენჭისყრა ფორმალურად ადასტურებს ნეიტრალიტეტის პერიოდის დასრულებას, რომელიც 200 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში გრძელდებოდა, მათ შორის მსოფლიო ომებისა და ცივი ომის პერიოდშიც.
შვედეთს გადაწყვეტილი აქვს, ნატო–ს წევრი გახდეს მეზობელ ფინეთთან ერთად, რომელმაც უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ ასევე უარი თქვა ტრადიციულ ნეიტრალიტეტზე.

Парламент Швеции официально одобрил вступление страны в НАТО
Парламент Швеции - Риксдаг - в среду одобрил законопроект, позволяющий стране присоединиться к союзу НАТО, - информирует "Радио Свобода".
За документ проголосовали 269 депутатов - как представители правящей коалиции, так и оппозиционные социал-демократы и правые популисты из партии «Шведские демократы». Против были 37 депутатов от двух оппозиционных левых партий.
Исход голосования был ожидаемым - Швеция начала переговоры о вступлении в НАТО в мае прошлого года, после российского вторжения в Украину, на основе консенсуса крупнейших политических сил. К нынешнему моменту договор о вступлении страны в Североатлантический союз ратифицировали уже 28 стран НАТО из 30. Ожидается, что Венгрия сделает это в ближайшее время, однако согласия Турции на вступление Швеции в НАТО пока не получено.
В любом случае, голосование шведского парламента формально подтверждает завершение периода нейтралитета, который продолжался более 200 лет, в том числе в годы мировых войн и во время Холодной войны.
Швеция намерена вступить в НАТО вместе с соседней Финляндией, которая также отказалась от традиционного нейтралитета после российского вторжения в Украину.