შეერთებული შტატები განასაიდუმლოებს სადაზვერვო მასალებს COVID-19-ის წარმოშობის შესახებ
აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა ორშაბათს ხელი მოაწერა კანონს, რომელიც სადაზვერვო სააგენტოებს ავალდებულებს რაც შეიძლება მეტი ინფორმაციის განასაიდუმლოოს COVID-19-ის წარმოშობის შესახებ, მათ შორის პოტენციურ კავშირზე პანდემიასა და ჩინეთის ქალაქ ვუჰანში არსებულ ლაბორატორიას შორის.
”ჩვენთვის აუცილებელია ვიცოდეთ COVID-19-ის წარმოშობა, მათ შორის შესაძლო კავშირები ვუჰანის ვირუსოლოგიის ინსტიტუტთან”, - თქვა ბაიდენმა განცხადებაში.
”მე ვიზიარებ კონგრესის მიზანს, გაავრცელოს რაც შეიძლება მეტი ინფორმაცია COVID-19-ის წარმოშობის შესახებ,” - თქვა ბაიდენმა. თუმცა, დასძინა, რომ ყველა ინფორმაცია არ გამჟღავნდება, რადგან ამან შეიძლება, ზიანი მიაყენოს ეროვნულ უსაფრთხოებას.
პეკინი კატეგორიულად უარყოფს ვერსიას, რომ ვუჰანის ლაბორატორიაში კვლევის დროს გაჟონვას შეეძლო გლობალური პანდემიის გამოწვევა.
ლაბორატორიული წარმოშობის ვერსია გაჩნდა 2019 წელს ჩინეთის ქალაქ ვუჰანში ვირუსის გავრცელების დაწყებისთანავე. ვერსიის მხარდამჭერებმა აღნიშნეს, რომ მსოფლიოში ერთ-ერთი უდიდესი კოროვირუსული კვლევის ცენტრი მდებარეობს ვუჰანში. კერძოდ, ის სწავლობს SARS ვირუსს, რომელიც ახლოსაა COVID-19-ის გამომწვევ კორონავირუსთან.
მარტის დასაწყისში აშშ-ის გამოძიების ფედერალური ბიუროს დირექტორმა კრისტოფერ რეიმ Fox News-თან ინტერვიუში ჩინეთის ლაბორატორიიდან გაჟონვა დაასახელა COVID-19–ის პანდემიის დაწყების ყველაზე სავარაუდო მიზეზად. მისი თქმით, დეპარტამენტი "საკმაოდ დიდი ხანია" ამას პრიორიტეტულ ვერსიად მიიჩნევს.
ამავე ვერსიას განიხილავს აშშ-ის ენერგეტიკის დეპარტამენტი, რომელიც ზედამხედველობს სამეცნიერო ლაბორატორიების ქსელს. Wall Street Journal-მა აღნიშნა, რომ ორი დეპარტამენტი დამოუკიდებლად მივიდა ამ ჰიპოთეზამდე.
თუმცა, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ოფიციალური პირები და აშშ-ის სადაზვერვო საზოგადოება გაყოფილია ორ ვერსიას შორის – ეს იყო ინფიცირებული ცხოველიდან ადამიანებზე გავრცელება, თუ გაჟონვა ლაბორატორიიდან. აშშ-ის დაზვერვა თავის საიდუმლო მოხსენებაში მიდრეკილია, იფიქროს, რომ ვუჰანის ლაბორატორიის თანამშრომლებმა არ იცოდნენ გაჟონვის შესახებ პანდემიის დასაწყისში.
ვირუსის წარმოშობა ასევე გამოიკვლია ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (WHO). თებერვლის შუა რიცხვებში კვლევის მეორე ეტაპი შეჩერდა ჩინეთში მონაცემთა შეგროვებასთან დაკავშირებული პრობლემების გამო.
COVID-19-ის პირველი შემთხვევა 2019 წლის ბოლოს ჩინეთის ქალაქ ვუჰანში დაფიქსირდა, რის შემდეგაც ის სხვა ქვეყნებშიც გავრცელდა. 2020 წლის 11 მარტს ჯანმო-მ კორონავირუსი პანდემიად გამოაცხადა.
2021 წელს ვუჰანის ვირუსოლოგიის ინსტიტუტში ვიზიტის შემდეგ, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის განცხადებით, ლაბორატორიიდან COVID-19-ის გაჟონვა "ძალიან ნაკლებად სავარაუდოა". მეცნიერებმა დაასკვნეს, რომ დაავადება ადამიანებს ღამურებიდან გადაეცემა. სერიოზული კრიტიკის შემდეგ, მათ შორის კოლეგებისგან, ჯანმო-ს ხელმძღვანელმა აღიარა, რომ ნაადრევი იყო ლაბორატორიული გაჟონვის გამორიცხვა.
ჩინეთმა არაერთხელ უწოდა ჩინურ ლაბორატორიიდან COVID-19-ის გავრცელების ვარაუდს "უსაფუძვლო" და ამტკიცებდა, რომ ვირუსი წარმოიშვა შეერთებულ შტატებში, სადაც ასევე იკვლევდნენ კორონავირუსებს.

США рассекретят материалы разведки о происхождении COVID-19
Президент США Джо Байден в понедельник подписал закон, который обязывает разведывательные службы рассекретить как можно больше информации о происхождении COVID-19, в том числе о потенциальной связи между пандемией и лабораторией в китайском городе Ухань, - информирует "Радио Свобода".
"Нам необходимо разобраться в происхождении COVID-19, включая возможные связи с Уханьским институтом вирусологии, — говорится в заявлении Байдена.
«Я разделяю цель Конгресса - обнародовать как можно больше информации о происхождении COVID-19», – сказал Байден. Однако добавил, что вся информация не будет раскрыта, поскольку это может навредить национальной безопасности.
Пекин категорически отвергает возможность того, что утечка во время исследований в уханьской лаборатории могла спровоцировать глобальную пандемию.
Гипотеза о лабораторном происхождении появилась сразу после начала вспышки болезни в городе Ухань в Китае в 2019 году. Её сторонники отмечали, что в Ухане расположен один из крупнейших в мире центров по исследованию коронавирусов. В нём, в частности, изучается вирус атипичной пневмонии SARS, близкий к коронавирусу, вызывающему COVID-19.
В начале марта директор Федерального бюро расследований США Кристофер Рэй в интервью каналу Fox News назвал утечку из китайской лаборатории наиболее вероятной причиной начала пандемии COVID-19. По его словам, ведомство «уже довольно давно» считает это приоритетной версией.
Такую же версию рассматривает американское министерство энергетики, курирующее сеть научных лабораторий. Газета The Wall Street Journal отмечала, что два ведомства пришли к такой гипотезе независимо друг от друга.
Однако руководство органов здравоохранения и американское разведывательное сообщество по-прежнему расходятся во мнениях относительно того, передался ли вирус случайным образом от зараженного животного или просочился во время исследований, проведенных в Уханьском институте вирусологии. Американская разведка в своём секретном докладе склоняется к тому, что сотрудники уханьской лаборатории не знали об утечке на момент начала пандемии.
Происхождение вируса расследовала и Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ). В середине февраля вторая фаза исследования была приостановлена из-за проблем со сбором данных в Китае.
Первый случай заболевания COVID-19 выявили в китайском городе Ухане в конце 2019 года, после чего он распространился по другим странам. 11 марта 2020 года ВОЗ объявила пандемию коронавируса.После визита в Уханьский институт вирусологии в 2021 году ВОЗ заявила, что утечка COVID-19 из лаборатории «крайне маловероятна». Учёные пришли к выводу, что болезнь, вероятно, передалась людям от летучих мышей. После серьёзной критики, в том числе со стороны коллег, глава ВОЗ признал, что исключать лабораторную утечку преждевременно.Китай неоднократно называл предположение о распространении COVID-19 из китайской лаборатории «необоснованным» и утверждал, что вирус возник в США, где также занимались исследованием коронавирусов.С начала пандемии COVID-19 выявили почти у 700 миллионов человек в мире. По официальным данным, погибли почти семь миллионов человек, из них более миллиона – в США.