დათო ტურაშვილი კლინიკაში რჩება
მწერალი დათო ტურაშვილი ტელეკომპანია "ფორმულას" ეთერში, გადაცემაში "მე-17 სართული" გამოსვლის შემდეგ შეუძლოდ გახდა და კლინიკაში გადაიყვანეს.
დათო ტურაშვილის შვილი, ანაკო ტურაშვილი ფეისბუქის გვერდზე წერს, რომ მამის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ამჟამად სტაბილურია:
"მამაჩემი კლინიკაში წევს, აკვირდებიან, ჯერჯერობით ნორმალურად არის, სტაბილურად. დედაჩემი არის შიგნით მასთან და ყველას დიდ მადლობას გიხდით გვერდში დგომისთვის, დედაჩემიც და მამაჩემიც.
ფორმულას ეთერიდან, გადაცემა “მე-17 სართულიდან”, სადაც ძალიან ინერვიულა ბოლოდროინდელი ამბებიდან გამომდინარე, პირდაპირ გადაიყვანეს კლინიკაში, მაგრამ კარგი ხალხი მკურნალობს და ყველაფერი კარგად იქნება.
ისევ გავიმეორებ, რომ არ გვეშინია, არასოდეს შეგვშინებია მე და ჩემს ოჯახს და თავი დაგვანებეთ. ტროლები რასაც წერენ და მწერენ, არაფერია იმასთან შედარებით, რასაც კარგი ადამიანები მწერენ და გვამხენევებნ და ეს ყველაზე მნიშვნელოვანია, დიდი მადლობა ყველას".
19 მარტს გადაცემის მსვლელობისას, რუბრიკაში "ტურიკას წიგნები" დათო ტურაშვილი ე.წ. უცხოეთის აგენტების კანონპროექტის კრიტიკის შემდეგ, მის წინააღმდეგ აგორებულ დეზინფორმაციულ კამპანიას ემოციურად გამოეხმაურა:
"3 დღეა, ამაზე ვფიქრობ, რა დავაშავე. არაფერი არ დამიშავებია სიყვარულის გარდა და მივხვდი, რომ მაგიტომ მსჯიან. სხვათაშორის, რომ შემოვიდდნენ რუსები მე-19 საუკუნეში, პირველი, ვისაც ებრძოდნენ, იყვნენ მწერლები. იმიტომ აგვიკრძალეს ქართულად ლაპარაკი. 20-იან და 30-იან წლებში პირველი ვინც დახოცეს, იყვნენ მწერლები. იმიტომ, რომმ ზუსტად ასეთი კანონი იყო. ტიციან ტაბიძე სად არის, ახლაც არ ვიცით, რა მუხლით დაიჭირეს იცით? საფრანგეთის აგენტობის. ამ კანონპროექტში გარკვევით წერია, რომ აგენტის მხილება შეუძლია ნებისმიერ ადამიანს. ეს იცით რას ნიშნავს? დამსმენები, ჩამშვებები და "ნასედკები" დავაბრუნოთო. ჩემზე კი ნუ ბრაზდებით, იმაზე გაბრაზდით, ვინც ერთ დღეს გეუბნებათ მწვანეს მიაჭირეთო და მეორე დღეს [გეუბნებათ] წითელსო...".

После травли в соцсетях писатель Дато Турашвили попал в больницу
Известный грузинский писатель Дато Турашвили был госпитализирован в клинику сразу после прямого эфира на телеканале «Формула», где он рассказал о развернувшейся против него в социальных сетях кампании, - информирует "Эхо Кавказа".
Турашвили подвергся травле за жесткую критику законопроекта об «иноагентах». Как пишет СОВА, его и его семью обвинили в связях с Россией, а зачинщиком всего этого стал один из инициаторов законопроекта, один из лидеров движения «Сила народа» Михаил Кавелашвили.
Состояние писателя стабильное. Об этом в социальных сетях рассказал его сын.
«Мой отец находится в клинике, под наблюдением, пока он в норме, стабилен. Моя мама вместе с ним, благодарю вас всех за то, что вы поддержали меня, маму и папу.
Из студии программы «17 этаж» на телеканале «Формула», где он очень разволновался из-за последних новостей, его увезли прямо в клинику, но его лечат хорошие люди и все будет хорошо.
Я еще раз повторю, что мы не боимся, мы никогда не боялись, оставьте нашу семью в покое. То, что мне пишут тролли – ничто по сравнению с тем, что мне пишут хорошие люди, подбадривающие нас, а это самое главное, всем большое спасибо», — написал Анако Турашвили.
19 марта на телеканале «Формула» Дато Турашвили выступил с эмоциональной речью относительно дезинформационной кампании, которая была развернута против него из-за высказанной критики в адрес законопроекта об «иноагентах», который противники инициативы называли «российским».
«Я уже три дня думаю о том, чем же я провинился. Я ничего не сеял, кроме любви, а потом понял, что за это меня и судят. Кстати, когда русские пришли в 19 веке, в первую очередь они начали бороться с писателями. Поэтому они запретили нам говорить по-грузински. В 20-е и 30-е годы писатели были первыми, кого они убили. Тогда был такой же закон. Мы до сих пор не знаем, где Тициан Табидзе, а вы знаете по какой статье его арестовали, вы знаете? По обвинению в шпионаже в пользу Франции. В этом законопроекте четко прописано, что разоблачить агента может каждый. Знаете что это значит? Прослушки, «наседки». Вы не сердитесь на меня, сердитесь на тех, кто сегодня вам говорит жать на зеленый, а завтра на красный», — заявил Турашвили.