ერდოღანი - თურქეთი შვედეთისგან ცალკე მოახდენს ფინეთის ნატო-ში გაწევრიანების რატიფიცირებას
თურქეთი შვედეთისგან ცალკე მოახდენს ფინეთის ნატო-ში გაწევრიანების რატიფიცირებას, - ამის შესახებ თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა ფინელ კოლეგა საული ნიინისტოსთან ანკარაში გამართულ პრეს–კონფერენციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, ფინეთმა შეთანხმებების თავისი ნაწილი შეასრულა, ამიტომ იგი ვერ ხედავს რატიფიცირების საკითხის გადადების მიზეზებს.
"თურქეთი იწყებს ნატო-ში ფინეთის განაცხადის დამტკიცების პროცესს. საკითხი თურქეთის პარლამენტში იქნება განხილული”, - განაცხადა ერდოღანმა.
როგორც მან აღნიშნა, შვედეთთან მოლაპარაკებები გრძელდება და თურქეთი ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის ღია კარის პოლიტიკას უჭერს მხარს:
“ანკარამ სტოკჰოლმს 120 ტერორისტისგან შემდგარი სია გადასცა. ამ დამნაშავეების თურქეთისთვის გადაცემის გარეშე პოზიტიური დამოკიდებულება [ნატოში განაცხადისადმი] შეუძლებელია. ტერორიზმთან ბრძოლის საკითხი “წითელი ხაზია” თურქეთისთვის. სტოკჰოლმის განაცხადისადმი ანკარას დამოკიდებულებას შვედური მხარის კონკრეტული ნაბიჯები განსაზღვრავენ”.

Turkey agrees to start process for Finland's NATO membership, Erdogan says
Turkey has decided to start the process of ratifying Finland's accession to NATO, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said at a news conference in Ankara Friday.
"We have decided to start the parliamentary ratification process of Finland's NATO Accession Protocol," Erdogan said.
Finland — along with Sweden — both announced their intention to join NATO in May, after Russia’s invasion of Ukraine caused a sudden shift in attitudes toward joining the bloc.
Erdogan said he believes NATO "will become even stronger through Finland's membership" and "will play a more efficient role in preserving global security and stability."
"With the completion of the ratification process, our relationships with Finland will be fortified on the grounds of NATO Alliance," he said.