ინალ არძინბა: "საქართველომ ხელი უნდა მოაწეროს შეთანხმებას - ეს იქნება გზა აფხაზეთის აღიარებისკენ"
რუსეთის მიერ ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმითი მინისტრი, კრემლის შეგირდი ინალ არძინბა საქართველოს ხელისუფლებას "ძალის არგამოყენების შესახებ" ხელშეკრულების გაფორმებისა და ამით აფხაზეთის აღიარებისკენ გზის გახსნისკენ მოუწოდებს.
"ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები ჯერ-ჯერობით ერთადერთი საერთაშორისო ფორმატია, სადაც აფხაზეთს წარმომადგენლობა გააჩნია. ჩვენ ერთ გუნდად გამოვდიცართ რუსეთსა და სამხრეთ ოსეთთან ერთად. სამწუხაროდ, საერთაშორისო გეოპოლიტიკურ სიტუაციასთან დაკავშირებით ჟენევის დისკუსიების პლატფორმაზე სტაგნაცია გვაქვს. თუმცა ვიმედოვნებთ რომ შევძლებთ მთავარი შედეგის მიღწევას - საქართველოსთან ძაის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების გაფორმებას, რაც, თავის მხრივ, იქნება გასვლა საქართველოს მიერ აფხაზეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აღიარებაზე. დასავლელები ხომ ამ დრომდე სეპარატისტებად გვთვლიან", – განაცხადა არძინბამ ტელეარხ "Соловьёв Live"-ის ეთერში და იქვე დასძინა, რომ "რუსეთი აფხაზეთის ძირითადი სტრატეგიული პარტნიორია":
"ჩვენ ყოვლისმომცველი თანამშრომლობა გვაქვს, მომცველი ჩვენი სახელმწიფოს ცხოვრების ყველა სფეროსი - დაყებული თავდაცვითა და უსაფრთხოებით, დასრულებული ეკონომიკით. რუსეთი ახორციელებს ჩვენთან აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების საინვესტიციო პროგრამას, გვეხმარება აღიარების მიღწევაშიც".
არძინბას განმარტებით, "აფხაზეთის საგარე პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტი ახლო აღმოსავლეთია და მიმდინარეობს აქტიური მუშაობა სირიასთან, ლიბანთან, ავღანეთთან".

Инал Ардзинба: Грузия должна признать суверенитет Абхазии
Глава МИД самопровозглашенной республики Абхазия Инал Ардзинба уверен, что Грузия должна признать суверенитет Абхазии.
«Мы участвуем в международных Женевских дискуссиях, это пока единственный международный формат, где Абхазия имеет представительство. Мы выступаем единой командой с Россией и Южной Осетией. К сожалению, на данный момент в связи с международной геополитической ситуацией у нас происходит стагнация на площадке Женевских дискуссий, но мы надеемся на то, что у нас получится добиться главного результата на этой площадке – это подписание взаимообязывающего соглашения с Грузией о неприменении силы, это выход на признание государственного суверенитета Республики Абхазия со стороны Грузии. Ведь до сих пор западники считают нас сепаратистами», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Ардзинба в эфире телеканала «Соловьёв Live».
Он добавил, что Российская Федерация — основной стратегический партнер Абхазии.
«У нас всеобъемлющее сотрудничество, оно пронизывает все сферы нашей жизни – это и оборона, и безопасность, и экономика. Российская Федерация реализует инвестиционную программу содействия социально-экономическому развитию Абхазии», — сказал он.
Политик говорит, что один из приоритетов внешней политики Абхазии – это Ближний Восток. Он говорит, что «ведется активная работа с Сирией, Ливаном, Афганистаном», а Грузия пытается блокировать эти международные контакты.