ევროკავშირმა რუსულ გაზზე დამოკიდებულების დასრულების შესახებ  გამოაცხადა
ევროკავშირმა დაასრულა რუსეთიდან გაზის მიწოდებაზე დამოკიდებულება შეერთებული შტატებსა და ნორვეგიასთან შეთანხმებითა და მათი დახმარების წყალობით, – განაცხადა ევროკომისიის ხელმძღვანელმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა.
„ევროპის დამოკიდებულება რუსულ ნავთობსა და გაზზე უკვე წარსულში დარჩა. <…> რუსეთმა რვა თვეში ევროპაში გაზის ექსპორტი 80%-ით შეამცირა“, - განაცხადა ფონ დერ ლაიენმა.
მისი თქმით, ევროკავშირის ქვეყნებმა ერთად მოახერხეს რუსული ექსპორტის შემცირების კომპენსირება „შრომისმოყვარეობით“. გაზის მიწოდებაში ევროკავშირის ასევე ეხმარებოდნენ „კარგი მეგობრები“ – აშშ და ნორვეგია. მათ მხარი დაუჭირეს ევროპას თხევადი და მილსადენის გაზით.
„რუსეთი ცდილობდა გაენადგურებინა ევროკავშირის ერთიანობა გაზის მიწოდების შემცირებით, მაგრამ საპირისპირო მოხდა", - თქვა ფონ დერ ლაიენმა.
მანამდე გერმანიამ, ევროკავშირის უმსხვილესმა ეკონომიკამ და წარსულში ნავთობისა და გაზის უმსხვილესმა მყიდველმა რუსეთიდან, გამოაცხადა რუსული ენერგორესურსებისგან დამოუკიდებლობა:
„ერთი წლის წინ არავინ ელოდა, რომ ჩვენ ადვილად გადავრჩებოდით ეკონომიკურად იმ სიტუაციაში, როდესაც რუსეთიდან გაზის მიწოდება აღარ იქნებოდა გერმანიასა და ევროპის ბევრ ნაწილში“, - თქვა გერმანიის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა.
უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ ევროკავშირის ქვეყნებმა თანდათან უარი თქვეს რუსული ენერგიის წყაროები. აგვისტოში ძალაში შევიდა რუსეთიდან ნახშირის მიწოდების აკრძალვა, დეკემბერში - ნავთობის საზღვაო მიწოდების, 2023 წლის თებერვალში დაიწყო ემბარგო ნავთობპროდუქტების საზღვაო მიწოდებაზე. ასევე, გასული წლის დეკემბრიდან G7-ის ქვეყნებმა დააწესეს „ზღვრული ფასი“ რუსული ნავთობზე – ბარელზე $60.
სექტემბერში, აფეთქების შედეგად, Nord Stream 1-ისა და 2-ის გაზსადენების ოთხი ხაზიდან სამი მწყობრიდან გამოვიდა. გერმანია, შვედეთი და დანია მომხდარს იძიებენ. რუსეთიდან ევროკავშირში გაზის ექსპორტი გრძელდება უკრაინის გაზის ტრანსპორტირების სისტემით და თურქული ნაკადის გავლით.
შედეგად, რუსული გაზის წილი ევროპის ბაზარზე 2021 წლის 45%-დან 2022 წელს 7,5%-მდე დაეცა. მთლიანობაში, გასულ წელს გაზპრომმა 101 მილიარდი კუბური მეტრი მიჰყიდა დსთ-ს არაწევრ ქვეყნებს, რაც წინა წლის მაჩვენებლის ნახევარია. წელს კი ექსპორტი ევროპასა და თურქეთში შესაძლოა 65 მილიარდ კუბურ მეტრამდე შემცირდეს, პროგნოზირებს BCS-ის ანალიტიკოსი რონალდ სმიტი. ეს იქნება ყველაზე დაბალი დონე 1980-იანი წლების პირველი ნახევრის შემდეგ.
BCSის ცნობით, „გაზპრომი“ ევროპულ ბაზარზე მიღებული ზარალის ანაზღაურებას ვერ შეძლებს: 2023 წელს ციმბირის გაზსადენით ჩინეთში მხოლოდ 22 მილიარდი კუბური მეტრის მიწოდება იგეგმება.

В ЕС объявили о конце зависимости от газа из России
Евросоюз положил конец зависимости от поставок газа из России благодаря сплоченности и помощи со стороны США и Норвегии, заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Зависимость Европы от поставок российских нефти и газа сегодня уже в прошлом. <…> Россия сократила экспорт газа в Европу на 80% за восемь месяцев», — сказала фон дер Ляйен. По ее словам, странам ЕС удалось вместе компенсировать сокращение российского экспорта за счет «напряженной работы». Также с поставками газа помогли «хорошие друзья» ЕС — США и Норвегия. Они поддержали Европу сжиженным и трубным газом.
Россия же стремилась разрушить сплоченность ЕС путем сокращения поставок газа, но «произошло обратное», подчеркнула фон дер Ляйен.
Ранее о своей независимости от импорта российских энергоресурсов заявила крупнейшая экономика ЕС, в прошлом крупнейший покупатель нефти и газа у России — Германия. «Год назад никто не ожидал, что мы легко в экономическом отношении переживем ситуацию, при которой больше нет поставок газа из России в Германию и во многие части Европы», — сказал канцлер ФРГ Олаф Шольц.
После начала войны в Украине страны ЕС постепенно отказывались от российских энергоносителей. В августе вступил запрет на поставки угля из России, в декабре – на морские поставки нефти, а в феврале 2023 года начало действовать эмбарго на морские поставки нефтепродуктов. Также с декабря прошлого года страны «Большой семерки» ввели «потолок цен» для российской нефти на уровне 60 долларов за баррель.
Весной прошлого года в ответ на санкции президент РФ Владимир Путин запретил продавать газ «недружественным» странам в иностранной валюте. Он потребовал от всех клиентов «Газпрома» платить в рублях на специальные счета в Газпромбанке, который не попал под ограничения и не был отключен от SWIFT.
В сентябре в результате взрыва были выведены из строя три из четырех ниток газопроводов «Северный поток» 1 и 2. Путин обвинил в их подрыве «англосаксов». Германия, Швеция и Дания проводят расследование этого инцидента. Газ из России в ЕС продолжает экспортироваться через газотранспортную систему Украины и по «Турецкому потоку».
Как итог, доля российского газа на европейском рынке упала с 45% в 2021 году до 7,5% в 2022-м. Всего в прошлом году «Газпром» продал в дальнее зарубежье 101 млрд кубометров – вдвое меньше, чем годом ранее. В текущем году экспорт газовой монополии в Европу и Турцию может упасть до 65 млрд кубометров, прогнозирует аналитик БКС Рональд Смит. Это будет самый низкий уровень с первой половины 1980-х годов.
Компенсировать потери на европейском рынке «Газпром» не сможет. В Китай по газопроводу «Сила Сибири» в 2023 году предполагается поставить лишь 22 млрд кубометров. По оценке БКС, это принесет монополии 6,9 млрд долларов.