საბერძნეთში სარკინიგზო კატასტროფის შედეგად, სულ მცირე, 26 ადამიანი დაიღუპა
საბერძნეთში სამგზავრო და სატვირთო მატარებლების შეჯახების შედეგად, სულ მცირე, 26 ადამიანი დაიღუპა და 85 დაშავდა. ადგილობრივი მედიის ცნობით, კრიტიკულად მძიმეა 25 დაშავებულის მდგომარეობა.
კატასტროფა 28 თებერვალს, ღამით ქალაქ ლარისასთან მოხდა. ათენიდან სალონიკისკენ მიმავალი სამგზავრო მატარებელი, რომელშიც 350-მდე ადამიანი იმყოფებოდა და სალონიკიდან ლარისაში მიმავალი სატვირთო მატარებელი ერთმანეთის პირისპირ ერთ ლიანდაგზე აღმოჩნდნენ. მიზეზის დასადგენად გამოძიება მიმდინარეობს.
შეჯახების შედეგად სამგზავრო მატარებლის ოთხი ვაგონი რელსებიდან გადავარდა და ერთს ცეცხლი გაუჩნდა. თესალიის რეგიონის გუბერნატორმა კონსტანტინოს აგორასტოსმა ჟურნალისტებს უთხრა, რომ ორი ვაგონი თითქმის მთლიანად განადგურებულია.
ცეცხლს 150-მდე მეხანძრე აქრობდა. ადგილობრივი ხელისუფლების ინფორმაციით, სამაშველო ოპერაციაში ჩართული იყო პოლიციის 15 ეკიპაჟიც და გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების 40 ბრიგადა. მატარებლის ის მგზავრები, რომლებიც კატასტროფას გადაურჩნენ და არც სამედიცინო დახმარება დასჭირდათ, სალონიკამდე ავტობუსებით ჩაიყვანეს.

В Греции при столкновении поездов погибли 36 человек
В Греции пассажирский поезд на высокой скорости столкнулся со встречным грузовым составом. Погибли не менее 36 человек. Как минимум 85 получили травмы, 66 из них госпитализированы, трое находятся в реанимации, - информирует "Радио Свобода".
Авария произошла незадолго до полуночи возле города Лариса. Поезд с 350 пассажирами, следовавший из Афин в Салоники, по невыясненной пока причине оказался на одном пути с грузовым составом, когда выезжал из тоннеля.
В результате столкновения первые четыре вагона пассажирского поезда сошли с рельсов, в нескольких возник пожар, два вагона выгорели почти полностью. Многие пассажиры получили ожоги. По словам выживших, от удара некоторых выбросило через окна поезда. Около 250 пассажиров эвакуировали на автобусах в Салоники.
По словам местных властей, в поезде было много студентов, возвращавшихся домой после празднования афинского карнавала. На место аварии прибыли около 150 пожарных и 40 машин скорой помощи, к разбору обломков привлекли краны.