უოლესი – პუტინის შესახებ: "ვფიქრობ, იგი გაჩერებას არ აპირებს"
გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის მდივანი ბენ უოლესი აცხადებს, რომ უკრაინაში კონფლიქტი შესაძლოა, კიდევ ერთი წელი გაგრძელდეს.
მისი თქმით, რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი "გაჩერებას არ აპირებს".
"მიმაჩნია, რომ რუსეთმა სრული უგულებელყოფა გამოავლინა არა მხოლოდ უკრაინელების, არამედ საკუთარი ჯარისკაცების სიცოცხლის მიმართ. რუსეთის უკრაინაში სრულმასშტაბიანი შეჭრიდან 12 თვე გავიდა და სულ მცირე, 188 000 რუსი ჯარისკაცი დაიღუპა ან დაშავდა პრეზიდენტ პუტინის კატასტროფული, არასწორი გათვლებისა და აგრესიის შედეგად. როდესაც ვინმე გადაკვეთს ზღვარს და თვლის, რომ კარგია ამის გაკეთება საკუთარი ხალხისთვის, ამუშავებს ერთგვარ ხორცსაკეპ მანქანას საკუთარი ჯარისთვის, ვფიქრობ, რომ იგი არ აპირებს გაჩერებას", – განაცხადა უოლესმა.
ამასთან, მან კიდევ ერთხელ აღნიშნა, უკრაინისთვის დასავლეთის მხარდაჭერის მნიშვნელობა და აღნიშნა გაერთიანებული სამეფო კიევისთვის, მათ შორის სამხედრო დახმარების გაწევას გააგრძელებს.

'I think he is not going to stop': UK defence secretary on Putin's war
The UK defence secretary, Ben Wallace, has said the conflict in Ukraine could last another year, PA news reports.
When asked whether he could see the war continuing for another 12 months, Wallace told LBC:
"I think we will. I think Russia has shown a complete disregard, not only for the lives of the people of Ukraine but for its own soldiers. We are sitting here 12 months in and 188,000, actually more now, Russian soldiers are dead or injured as a result of this catastrophic miscalculation and aggression by President Putin."
Wallace added:
"When someone has crossed the line and thinks it is OK to do that to your own people, running effectively a meat grinder for an army, I think he is not going to stop."