ბლინკენი: "რუსეთის ომი უკრაინაში ყოველმხრივ სტრატეგიული მარცხი იყო"
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა განაცხადა, რომ რუსეთის ომი უკრაინაში იყო "სტრატეგიული მარცხი ყოველმხრივ".
ათენში საბერძნეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან საუბრისას ბლინკენმა თქვა, რომ დაშვება, რუსეთი დაუსჯელად წავიდეს წინ უკრაინაში, გახსნის "პანდორას ყუთს".
"ერთი წლის შემდეგ, რაც პრეზიდენტი პუტინი უკრაინას თავს დაესხა, ცხადია, რომ მისი ომი ყოველმხრივ სტრატეგიული მარცხი იყო“, - განაცხადა ბლინკენმა.
მისი თქმით, ეს მოხდა უკრაინელი ხალხის გამბედაობის გამო, ასევე, მოკავსირეების და პარტნიორების სიძლიერისა და ერთიანობის გამო.
ბლინკენმა შეაქო საბერძნეთის "ძლიერი" და "გამოკვეთილი" მხარდაჭერა უკრაინისა და ნატოსადმი და ხაზი გაუსვა ქვეყნის ძალისხმევას ალიანსის აღმოსავლეთის ფლანგის გაძლიერებისაში.

Russia's war has been "a strategic failure in every way," says Blinken
Russia's war in Ukraine has been a "strategic failure in every way," US Secretary of State Antony Blinken said in a news conference on Tuesday.
Speaking alongside the Greek Foreign Minister in Athens, Blinken warned that allowing Russia's invasion of Ukraine to "go forward with impunity" would open up a "Pandora's box."
"One year after President Putin attacks Ukraine, it's clear that his war has been a strategic failure in every way," said Blinken.
"That's because of the courage of the Ukrainian people. But it's also because of the strength and unity of allies and partners around the world who have come to support Ukraine," he said.
The remarks followed US President Joe Biden's surprise visit to Ukraine Monday, which was hailed by Ukrainian President Volodymyr Zelensky as a "symbolic" visit from a "powerful ally."
Blinken commended Greece's "strong" and "outspoken" support for Ukraine and NATO, highlighting Greece's efforts to "strengthen the alliance's eastern flank" and facilitate shipments through the port of Alexandria.