ბაიდენმა უკრაინისთვის დამატებით ნახევარი მლრდ დოლარის ოდენობის დახმარების გამოყოფის თაობაზე განაცხადა
20/02/2023 10:13:10 მსოფლიო
კიევში მოულოდნელი ვიზიტით ჩასულმა აშშ–ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა უკრაინისთვის დამატებით ნახევარი მლრდ დოლარის ოდენობის დახმარების გამოყოფის თაობაზე განაცხადა.
მან უკრაინის პრეზიდენტ ზელენსკისთან ერთად სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, რომ პაკეტში შედის მეტი სამხედრო ტექნიკა, მათ შორის საარტილერიო საბრძოლო მასალა და ჰაუბიცები.
"ომიდან ერთი წლის შემდეგ კიევი დგას, უკრაინა დგას, დემოკრატია დგას“, - განაცხადა ბაიდენმა.
ზელენსკიმ თქვა, რომ მან და ბაიდენმა ისაუბრეს „შორი დისტანციის იარაღზე და იმ იარაღზე, რომელიც ჯერ კიდევ შესაძლებელია, უკრაინამ მიიღოს".

Biden announces half-billion dollars in assistance to Ukraine on surprise trip
President Joe Biden announced a half-billion dollars of additional assistance to Ukraine during a surprise visit to Ukraine on Monday.
Biden, in joint remarks alongside Ukrainian President Zelensky, said the package would include more military equipment, including artillery ammunition, more javelins and Howitzers.
Zelensky said he and Biden spoke about “long range weapons and the weapons that may still be supplied to Ukraine even though it wasn’t supplied before.”
In remarks, Biden spoke about the resilience of the Ukrainian resistance as the war enters its second year.
One year later, Kyiv stands. And Ukraine stands. Democracy stands,” Biden said.
Biden met with Zelensky, as well as first lady Olena Zelenska, at Kyiv's presidential palace on Monday.
The historic visit comes just days before the one-year anniversary of Russia's invasion of the country.