"სიკვდილის კონვეიერი": პუტინის ჯარი ყოველდღიურად 500-მდე კაცს კარგავს, მაგრამ მიზანს ვერ აღწევს
გაჭირვებით შეაკოწიწეს რა 300 000-კაციანი კონტინგენტი, რუსი გენერლები უკრაინის ომის წლისთავზე პუტინისთვის დონბასის სახით საჩუქრის მისართმევად მარშალ ჟუკოვის დროინდელ ტაქტიკას დაუბრუნდნენ: დაუცველ ჯარისკაცებს დანაღმულ ველებსა და ღია საარტილერიო ცეცხლში აგდებენ, რის შედეგადაც საშუალო დღიურმა დანაკარგმა უკვე 500 კაცს მიაღწია, თუმცა შედეგი ამ დრომდე არ ჩანს, - წერს "The Moscow Times".
უგლედართან, სადაც ამასწინათ საზღვაო ქვეითთა ორი (155-ე და მე-40) რუსული ელიტური ბრიგადა განადგურდა, პუტინის ჯარმა ორ დღეში 1000 მებრძოლი დაკარგა, - განაცხადა ბრიტანეთის თავდაცვის მინისტრმა ბენ უოლესმა მოკავშირე ქვეყნების მინისტერიალზე. "პრეზიდენტი პუტინი და რუსული გენშტაბი ან უარყოფენ, ან აიგნორებენ რეალობას. მათთვის უბრალოდ სულერთია, რა რაოდენობის საკუთარ მოქალაქეებს დახოცავენ" - განაცხადა უოლესმა.
"რუსეთის სარდლობამ არ გაითვალისწინა არეალის თავისებურებები — მოშიშვლებული დანაღმული მინდვრები", - განუცხადა გამოცემას უგლედარის ბრძოლაზე საუბრისას უკრაინის ამ რაიონის ტერიტორიული თავდაცვის ძალების წარმომადგენელმა ალექსეი დმიტრაშკოვსკიმ .
"მეთაურმა გვითხრა, შინ ან ტვირთ-200-ად [ცხედრად - რედ.] დაბრუნდებით, ან ტვირთ-300-ადო [დაჭრილად - რედ.]. სულ რვანი გადავრჩით. თითქმის სრულად გავნადგურდით. ამის შემდეგ პარტია-პარტია გვახმარდნენ ახალმობილიზებულებს, თუმცა ისინიც ყოველ ჯერზე უსარგებლოდ იხოცებოდნენ", — უამბო გამოცემა "7×7"-ს წყნარი ოკეანეს ფლოტის 155-ე ელიტური ბრიგადის ცოცხლად გადარჩენილმა წევრმა.
სიკვდილის კონვეიერი უკრაინულ ფრონტზე, სადაც პუტინი გენერლებისგან ომის წლისთავისთვის გარღვევას ელის, რეკორდული სიმძლავრით ამუშავდა, არმიის დანაკარგებმა არნახულ მასშტაბებს მიაღწია, - ამბობს "მედიაზონის" მთავარი რედაქტორი სერგეი სმირნოვი, რომელიც BBC-სთან ერთად ომის დაწყების დროიდან დაღუპულთა სიებს ადგენს. მისივე თქმით, უკრაინაში შეჭრის მომენტიდან რუსულმა არმიამ დაღუპულებისა და დაჭრილების სახით უკვე თითქმის 200 ათასი ადამიანი დაკარგა — მეტი, ვიდრე გასული წლის 24 თებერვლის შეჭრისთვის იყო შეგროვებული, ბოლო ორი კვირის განმავლობაში კი, რაც პუტინმა ახალი შეტევა წამოიწყო, მოდის ცნობები რეკორდულად მაღალი დანაკარგების შესახებ.
"რუსული სარდლობა საბჭოთა წითელ არმიაში პოპულარულ ტაქტიკას იყენებს: ცოცხალ ძალას შეტევაში მოწინააღმდეგის ცეცხლქვეშ "ადამიანთა ტალღებად" აგდებს" - აღნიშნავს Rand Corporation-ის ანალიტიკოსი დარა მასიკოტი.
არად აგდებენ რა დანაკარგს, გენერლები ჩქარობენ შეტევას, სანამ უკრაინა დასავლურ ტანკებსა და ჯავშანტექნიკას მიიღებდეს. მაგრამ მოწინააღმდეგის "რუს ჯარისკაცთა გვამებში ჩახრჩობის" ტაქტიკა ომის მხარდამჭერ რუს z-ბლოგერებშიც კი შოკს იწვევს.
დონეცკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკის ყოფილმა "თავდაცვის მინისტრმა" იგორ გირკინმა (სტრელკოვმა) რუსულ სარდლობას "სრული კრეტინები" უწოდა. უკანონო გასამხედროებული ფორმირება "ვაგნერის" ტელეგრამ-არხი "Grey Zone" კი თავად "შტაბში მიყუჟულ» რუსულ სარდლობას დაემუქრა "ტვირთ-200-ად ქცევით".
"არავითარი ცვლილება, რომელიც იმის მანიშნებელი იქნებოდა, რომ რუსულმა სარდლობა უკრაინული კამპანიის დასაწყისში დაშვებული შეცდომები გაითვალისწინა, არ ჩანს: მართალია, რუსული ცოცხალი ძალა რაოდენობრივად გაზრდილია, ახალი სტრატეგიული ტერიტორიების დაკავება მას კვლავინდებურად არ ძალუძს. როგორც ჩანს, პუტინი მზადაა, ხორცის საკეპში გაუშვას ყველა. მაგრამ დღეის მდგომარეობით, ახალი შეტევა უფრო სურვილად მოჩანს, ვიდრე რეალობად" - ასკვნის "The Moscow Times".

Российские генералы бросили армию в Украине на минные поля: потери достигли 500 человек в день
Собрав в кулак 300-тысячную армию, сколоченную для наступления к годовщине вторжения в Украину, российские генералы вернулись к тактике времен маршала Жукова, бросая живую силу на минные поля и под артиллерийский огонь, - пишет "The Moscow Times".
Потери России под Угледаром, где были уничтожены две элитные бригады морской пехоты, достигли 1000 человек за два дня, заявил министр обороны Великобритании Бен Уоллес на встрече стран-союзниц в среду. Президент России Владимир Путин и Генеральный штаб РФ «отрицают реальность или игнорируют реальность, и им просто все равно, какое количество собственных людей они убивают», сказал Уоллес.
Российское командование не приняло во внимание особенности местности — открытые поля, усеянные минами, пояснил The New York Times представитель сил обороны Таврического направления Алексей Дмитрашковский. По его словам, при попытке атаковать Угледар, где расположен важный железнодорожный узел, 155-я и 40-я бригады морпехов были разгромлены и понесли «критические потери».
«Командир <…> сказал, что домой мы уедем только 200-ми либо 300-ми [ранеными]», — рассказал 7×7 один из морпехов 155-й бригады Тихоокеанского флота.
По его словам, из брошенной в атаку третьей роты десантно-штурмовой бригады живыми остались лишь 8 человек. Бригада на 80–90% состояла из мобилизованных — люди постоянно погибали, и поэтому «все время подвозили новых», пояснил морпех.
Конвейер смертей на украинском фронте, где Кремль ждет от генералов «прорыва», заработал на рекордную мощность. Потери армии достигли масштабов, которых с начала войны еще не было, — это видно по открытым данным, указывает Сергей Смирнов, главный редактор «Медиазоны», которая вместе с Би-би-си ищет погибших по постам в соцсетях, фотографиям и сообщениям госорганов. По западным данным, с начала вторжения армия потеряла убитыми и раненными уже почти 200 тысяч человек — больше, чем было собрано для вторжения 24 февраля. Сведения о рекордных потерях приходят в последние две недели, указывает Смирнов.
Российское командование использует тактику, популярную в советской Красной армии, когда живую силу бросают в атаки «человеческими волнами» — под огонь противника, отмечает Дара Массикот, аналитик Rand Corporation.
И хотя это не самый продвинутый способ вести войну, он не лишен эффективности, и украинской армии также приходится нести потери, указывает Массикот. По крайней мере, условия, чтобы ВСУ могли провести контрнаступление, аналогичное тем, что позволило отвоевать Харьковскую область и Херсон, на данный момент отсутствуют, продолжает Массикот: «Линии обороны стали крепче. Они заминировали их и окопались».
Не считаясь с потерями, генералы спешат наступать, прежде чем Украина получит западные танки и бронетехнику. Но тактика закидывания противника трупами вызывает шок даже у z-военкоров и провоенных блогеров. Игорь Гиркин (Стрелков), бывший министр обороны ДНР, осужденный в Гааге за удар по Boeing над Донбассом, назвал командование «полными кретинами», а Grey Zone, полуофициальный телеграм-канал ЧВК «Вагнер», пригрозил «одвухсотить» командиров, которые отсиживаются в штабе.
Но Путин не видит проблемы в происходящем. «Героически сражается морская пехота! И Тихоокеанского флота, и Северного флота!» — сказал он 12 февраля, комментируя бои под Угледаром и Павловкой.
Никаких изменений, которые свидетельствовали бы о том, что генералитет выучил ошибки начала украинской кампании, нет: хотя численность российских сил увеличилась, они по-прежнему едва ли способны проводить операции, чтобы захватывать новые территории, сказал CNN высокопоставленный источник в Пентагоне.
«Судя по всему, они действительно готовы отправить больше солдат в мясорубку», но наступление — это «больше желание», чем реальность, подчеркнул он.