ევროპარლანეტმა სააკაშვილის შესახებ რეზოლუცია ივანიშვილის წინააღმდეგ სანქციეიბის დაწესების თაობაზე შესწორებასთან ერთად მიიღო
15/02/2023 14:34:32 პოლიტიკა
ევროპარლამენტმა საქართველოს მესამე პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის გარშემო შექმნილ სიტუაციასთან დაკავშირებით რეზოლუცია 577 ხმით 33-ის წინააღმდეგ დაამტიკიცა.
ევროდეპუტატები ხელისუფლებას მოუწოდებენ, გაათავისუფლოს მესამე პრეზიდენტი და გაუშვას უცხოეთში სამკურნალოდ.
ისინი მოუწოდებენ საქართველოს პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს, შეიწყალოს სააკაშვილი. დოკუმენტის თანახმად, ეს აუცილებელია, რათა "ევროპული რეფორმების ჩატარება კვლავ გახდეს პოლიტიკური დღის წესრიგის მთავარი თემა".
ევროდეპუტატები ხელისუფლებას შეახსენებენ, რომ სააკაშვილთან “მოპყრობა ლაკმუსის ტესტია იმის შესამოწმებლად, თუ რამდენად ერთგულია საქართველოს ხელისუფლება ევროპული ღირებულებების და ევროპისკენ მის მიერ გაცხადებული სწრაფვის, მათ შორის, ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღების”.
ამავე რეზოლუციას დაემატა შესწორება. მასში ევროპარლამენტარები ბოლო სამი თვის განმავლობაში უკვე მეორედ, უწოდებენ ეს–პრემიერ ბიძინა ივანიშვილს "ოლიგარქს" და ითხოვენ მისთვის სანქციების დაწესებას. შესწორება მიღებულია 362 ხმით 121-ის წინააღმდეგ.
რეზოლუციისთვის ევროპარლამენტის პოლიტიკურმა ჯგუფებმა 5 სამუშაო დოკუმენტი წარადგინეს, რომელთაგან 2 დოკუმენტში ექს–პრემიერ ბიძინა ივანიშვილისთვის სანქციების დაწესებას მოითხოვდნენ. ერთი შესწორების ავტორი არის "ევროპის სახალხო პარტია" (EPP), მეორე კი "ევროპელი კონსერვატორებისა და რეფორმისტების ჯგუფის" წარდგენილია.
"ხაზს უსვამს ოლიგარქ ბიძინა ივანიშვილის ფუნდამენტურ როლს მიხეილ სააკაშვილის მიმდინარე პატიმრობაში, როგორც მისი პირადი ვენდეტის ნაწილს. კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საბჭოს და დემოკრატიულ პარტნიორებს, განიხილონ ივანიშვილისთვის პირადი სანქციების დაწესება საქართველოში პოლიტიკური პროცესის გაუარესებაში მისი როლის გამო. მოუწოდებს საქართველოს პრეზიდენტს, გამოიყენოს კონსტიტუციური უფლებამოსილება ამ საკითხის გადასაჭრელად", - აღნიშნულია EPP-ს შესწორებაში.
მსგავსი რეზოლუცია, რომელშიც ევროპარლამენტი ასევე მოუწოდებდა ბრიუსელს ივანიშვილისთვის სანქციების დაწესებისკენ, ევროპის პარლამენტმა 2022 წლის 14 დეკემბერსაც დაამტკიცა.

European Parliament Adopts Resolution on the Situation of Former Georgian President Mikheil Saakashvili
15/02/2023 14:34:32 Politic
The European Parliament has adopted a resolution on the situation of former Georgian President Mikheil Saakashvili.
The resolution was voted in favor by 577 MEPs and against by 33.
The resolution reiterates its call on the Georgian authorities “to release former President Mikheil Saakashvili and allow him to receive proper medical treatment abroad on humanitarian grounds and as a way of reducing political polarization.”
Members of Parliament express “grave concern over deteriorating health of former President Mikheil Saakashvili and over inadequate response of Georgian authorities so far”.
"Saakashvili case is a litmus test of the Georgian government’s commitment to European values and its declared European aspirations, including EU candidate status”, the resolution said.
According to the resolution, the Georgian authorities “have responsibility to ensure the health and well-being of the former President, to provide him with adequate medical treatment and to respect his fundamental rights and personal dignity, in line with Georgia’s constitution and international commitments”.
The resolution also “invites” the current President of Georgia to use her constitutional right to pardon Mikheil Saakashvili.”
"The continuing failure to improve the situation of former President Mikheil Saakashvili “will continue to damage Georgia’s reputation and hamper its European Union candidacy prospects," the document said.
The European Parliament’s press release on the resolution also states that the resolution emphasises the ‘fundamental role’ played by the ‘oligarch’ Bidzina Ivanishvili in the arrest of Mikheil Saakashvili as part of his ‘personal revenge’. Therefore, the European Parliament once again "calls on the European Council and democratic partners to discuss the suspension of Bidzina Ivanishvili for her role in the deterioration of political processes in Georgia”.