აშშ-მა ალასკაზე მფრინავი ობიექტი ჩამოაგდო
თეთრმა სახლის განცხადებით, 10 თებერვლის დილით, პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის განკარგულებით, ჩამოაგდეს მფრინავი ობიექტი, რომელიც ალასკას თავზე, "მაღალ სიმაღლეზე" დაფრინავდა.
"თავდაცვის დეპარტამენტი ალასკის საჰაერო სივრცეში ობიექტს ბოლო 24 საათის განმავლობაში აკვირდებოდა", - განუცხადა ჟურნალისტებს ეროვნული უშიშროების საბჭოს სტრატეგიული კომუნიკაციების კოორდინატორმა ჯონ კირბიმ.
მისი თქმით, ობიექტი 12 კილომეტრის სიმაღლეზე იყო და შესაძლოა, გამხდარიყო საფრთხე სამოქალაქო ავიაციის თვითმფრინავებისთვის:
„ის ჩვენს ტერიტორიულ წყლებში მოხვდა, ახლა ეს წყლები გაყინულია, მაგრამ ტერიტორიულ საჰაერო სივრცესა და ტერიტორიულ წყლებზეა".
BBC იუწყება, რომ უცნობი საჰაერო სამიზნეს მეხუთე თაობის მრავალფუნქციურმა გამანადგურებელმა F-22 Raptor-მა დაარტყა. ჩამოგდებული აპარატის ნამსხვრევები შეგროვდა და ჩაიტვირთა გემებზე „შემდეგი ლაბორატორიული კვლევისთვის“.
ვის ეკუთვნის ობიექტი, ჯერ არ სახელდება.
"ჩვენ ამას ვუწოდებთ ობიექტს, რადგანაც ეს საუკეთესო აღწერაა, რომელიც ამჟამად გვაქვს. არ ვიცით, ვინ ფლობს მას - სახელმწიფო, კორპორაციული თუ კერძოა, უბრალოდ არ ვიცით", - განაცხადა კირბიმ.
მისივე თქმით, ობიექტი გაცილებით პატარა იყო, ვიდრე ჩინური ჯაშუში-ბუშტი და მან ის პატარა ზომის მანქანას შეადარა.

США сбили над Аляской объект размером с небольшую машину
Белый дом объявил, что в пятницу, в первой половине дня, президент Джо Байден отдал приказ министерству обороны на поражение объекта, пролетавшего над Аляской на «большой высоте», информирует "Радио Свобода".
«Министерство обороны США наблюдало пролет объекта в течение 24 часов», – сообщил журналистам официальный представитель Совета национальной безопасности США Джон Кирби. По его словам, объект находился на высоте 12 километров и мог угрожать самолетам гражданской авиации, отмечает телеканал CNN.
Объект упал в пределах территориальных вод США, которые в настоящее время покрыты льдом, пояснил Кирби. Он подчеркнул, что цель не была «воздушным шаром». Предмет, размером в небольшой автомобиль, упал в границах территориальных вод США.
Би-би-си сообщает, что неизвестная воздушная цель была поражена многоцелевым истребителем пятого поколения F-22 Raptor. Обломки сбитого аппарата были были собраны и погружены на подошедшие к месту падения корабли для «последующего лабораторного исследования».
Принадлежность объекта пока не названа. По словам Кирби, предстоит выяснить, принадлежал ли сбитый аппарат Китаю или иному владельцу.