"სხვა აღარავინ დარჩა": რუსეთისთვის მეგობრების საძებნად ლავროვმა კვლავ აფრიკას მიაშურა
ბოლო ორი კვირის განმავლობაში უკვე მეორედ, რუსეთის მთავარი დიპლომატი სერგეი ლავროვი აფრიკაში გაემგზავრა. მიზანი საერთაშორისო დიპლომატიური ბლოკადის "გარღვევა" და ახალი მუშტრის მოძიებაა საერთაშორისო ემბარგოს ქვეშ აღმოჩენილი რუსული ნავთობისა და იარაღის გასასაღებლად, - წერს "The Moscow Times".
იანვრის ბოლოს ანგოლაში, ერითრეასა და ლესოტოს სამეფოში ვიზიტების შემდეგ ლავროვმა ამჯერად მალის მიაშურა, სადაც 7 თებერვალს იქაურ კოლეგა აბდულა დიოპას შეხვდა, ხოლო შემდეგ გაფრინდა მავრიტანიაში, სადაც რუსი დიპლომატი თავის სასახლეში პრეზიდენტმა მოჰამედ ულდ გაზვანიმ მიიღო.
მალიშივე ლავროვს "ეროვნული ორდენის კომანდორის" ხარისხი მიანიჭეს და ტაკუბას ხმალი უსახსოვრეს.
თუმცა, როგორც ირკვევა, ამ ყველაფერს ჰქონდა ძალიან კონკრეტული ფასი: როგორც ჟურნალისტებს ლავროვმა აცნობა, რუსეთმა მალის ავიატექნიკის მსხვილი პარტია გაუგზავნა, "საიმედოდ უზრუნველყოფს" ქვეყნის საჭიროებებს თავდაცვისა და უსაფრთხოების მიმარულებით და მზადაა, "ხელი შეუწყოს" არმიის გაძლიერებას.
"ამ კუთხით ჩვენს მეგობრებს მალიდან კონკრეტული სურვილები გააჩნიათ და ჩვენის მხრივ მზად ვართ, გავაგრძელოთ მათი დაკმაყოფილება" - განაცხადა რუსეთის მთავარმა დიპლომატმა.
რაც შეეხება მავრიტანიაში ვიზიტს, ლავროვმა იქ "აფრიკის მიმართ დასავლეთის კოლონიალური პოლიტიკა" გააკრიტიკა, ეჭვქვეშ დააყენა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ აფრიკელი დიქტატორების დანაშაულების გამოძიების ობიექტურობა და გარდა ამისა, რუსული ენერგომატარებლებისა და სასუქის რეგულარული მიწოდებების ორგანიზების წინადადება გააჟღერა.
"ჩვენ ეკონომიკური კავშირების გაღრმავების საერთო ხედვა გაგვაჩნია", — განაცხადა რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა და იქვე დასძინა, რომ "ამ ხედვას მავრიტანელი ბიზნეს-ოპერატორებიც იზიარებენ".
როგორც გამოცემა აღნიშნავს, დიპლომატიურ ასპარეზზე მუშაობის 50-წლიანი სტაჟის მქონე ლავროვი კარიერის მიწურულს საერთაშორისო განკვეთილადაა ქცეული უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიის გამო და ახლა მისი კონტაქტების ჩამონათვალი სულ რამდენიმე "მეგობრული" ქვეყნითა და დიქტატორული რეჟიმით შემოიფარგლება. ნოემბერში ინდონეზიაში, G20-ის სამიტზე ლავროვთან შეხვედრაზე 20 მონაწილე ქვეყნიდან 19-ის დელეგაციებმა განაცხადეს უარი, ინდოეთის, თურქეთის, ბრაზილიის, საუდის არაბეთისა და მექსიკის ჩათვლით, რომელთაც მოსკოვი ტრადიციულად, "მეგობრულად" მიიჩნევდა.
ახლა ლავროვი, რომელიც ირწმუნებოდა, "რუსეთის იზოლირება შეუძლებელიაო", აფრიკაში დაიარება, რადგან "სხვა აღარავინ დარჩა", - ამბობს საგარეო და თავდაცვის პოლიტიკის საბჭოს ხელმძღვანელი ფეოდორ ლუკიანოვი.
"მეტი სად შეუძლია, წავიდეს?! წარსულში ლავროვი მუდმივი სტუმარი იყო დასავლეთის ქვეყნების, არ ტოვებდა არც ერთ საერთაშორისო ფორუმს... ახლა მისთვის ეს ყველაფერი დასრულებულია", — დასძენს ლუკიანოვი.

«Больше некуда». Лавров отправился в Африку искать друзей России
Глава МИД России Сергей Лавров второй раз за две недели отправился в Африку, чтобы «прорвать» дипломатическую блокаду и найти новых покупателей на попавшие под эмбарго российские нефть и оружие, - пишет "The Moscow Times".
После визитов в Анголу, Эритрею и королевство Лесото в январе, Лавров направился в Мали, где 7 февраля встретился с министром иностранных дел Абдулаем Диопой, а оттуда вылетел в Мавританию, где Лаврова в своем дворце принял лично президент Мохамед ульд Газвани.
В Мали российского министра, в прошлом завсегдатая западных дипломатических площадок, наградили степенью командора национального ордена и вручили в подарок туарегский меч такуба.
Лавров сообщил, что Россия отправила в Мали крупную партию авиатехники, готова содействовать укреплению армии страны и «надежно обеспечивает» потребности страны в части безопасности и обороны. «На этот счет у наших малийских друзей есть конкретные пожелания, они планомерно удовлетворяются», - сказал министр.
В Мавритании Лавров раскритиковал Запад за «колониальную политику» по отношению к странам Африки, усомнился в правах Международного уголовного суда, расследующего преступления африканских диктаторов, и предложил наладить поставки российских энергоносителей и удобрений. «У нас есть общее понимание необходимости наращивать экономические связи», — сказал Лавров, добавив, что такую же точку зрения разделяют «мавританские бизнес-операторы».
Работник МИДа с 50-летним стажем, в прошлом постпред России в Совбезе ООН, Лавров стал изгоем мировой дипломатии после начала войны в Украине, а перечень его контактов сжался до немногочисленных «дружественных» стран и диктатур третьего мира. На саммите G20 в Индонезии в ноябре с Лавровым отказались встречаться делегации 19 из 20 стран, включая Индию, Турцию, Бразилию, а также Саудовскую Аравию и Мексику, которых Москва считает «дружественными».
Утверждающий, что «изолировать Россию невозможно», Лавров отправляется в Африку, потому что больше некуда, считает Федор Лукьянов, глава Совета по внешней и оборонной политике.
«Куда еще ему лететь? — задается вопросом Лукьянов. — Раньше он постоянно был в Европе, посещая различные конференции. Теперь с этим покончено», — говорит Лукьянов.