"ვითარება კატასტროფულია": Oryx ომის წლისთავისთვის რუსეთის სამხედრო დანაკარგებს აჯამებს
სამხედრო ანალიტიკური ბლოგი Oryx უკრაინაში რუსეთის შეჭრის წლისთავისთვის მოსკოვის სამხედრო დანაკარგებს აჯამებს და ამ დროისთვის არსებულ შუალედურ შედეგებს "კატასროფულად" აფასებს.
Oryx-ის 8 თებერვლის მონაცემებით, რუსეთს ომში ზუსტად 1000 ტანკი გაუნადგურდა, დაწყებული 1960 წლის წარმოების Т-62-ებიდან, დამთავრებული თანამედროვე Т-90-ებითა და ბოლო მოდიფიკაციის Т-90М-ებით.
ამასთან, ორი ერთეული Т-90М უკრაინელებმა ჯერ კიდევ შეფუთული ჩაიგდეს ხელში.
მთლიანობაში კი, რუსული არმიის სატანკო დანაკარგები 1688 ერთეულ მანქანას, ანუ დღეში საშუალოდ 4,8 ერთეულს შეადგენს, - წერს Oryx.
განადგურებულის გარდა, სატანკო დანაკარგებს უნდა მიეთვალოს 79 დაზიანებული, 65 მიტოვებული და უკრაინელების ხელთ ჩავარდნილი 544 ტანკი.
რაც შეეხება ომის დაწყებიდან დღემდე რუსეთის არმიის ტექნიკის ჯამურ (ტანკები, ჯავშანტექნიკა, სარაკეტო კომპლექსები, კავშირის ცენტრები, ვერტმფრენები და თვითმფრინავები, საარტილერიო სისტემები და სხვა) დანაკარგს, იგი უკვე 10 000 ერთეულს მიუახლოვდა. ანუ, დღეში პუტინის არმია საშუალოდ 26 ერთეულ ტექნიკას კარგავს.
თუმცა გარკვეულ პერიოდებში დანაკარგი ბევრად დიდი იყო. ასე, მაგალითად, ხარკოვის ოლქზე შემოდგომის შეტევისას უკრაინელებმა რუსული არმიის ერთბაშად 200-მდე ტანკი ჩაიგდეს ხელში, რითაც იმ დროისთვის არსებული ნადავლის ოდენობა თითქმის გააორმაგეს. მარტო 6-10 სექტემბრის პერიოდში იზიუმის მიდამოებში მყოფმა გვარდიის რუსულმა სატანკო არმიამ ტექნიკის დაახლოებით ნახევარი - 100-მდე ტანკი დაკარგა.
თავის მხრივ, უკრაინულმა სატანკო ნაწილებმა ნადავლის წყალობით თითქმის სრულად შეივსეს საკუთარი ჯამური დანაკარგი: დაკარგეს რა 459 მანქანა, რუსებს 544 დააკარგვინეს, რომელთაგან 273 გაუნადგურეს, 27 დაუზიანეს, 17 ბრძოლის ველზე დაატოვებინეს და კიდევ 142 ჩაიგდეს ხელში.
ამასთან, განადგურებულ და დაზიანებულ რუსულ ტანკებს უკრაინელები შლიან და საკუთარის რემონტისთვის იყენებენ.
ამჟამად, როგორც ცნობილია, დასავლეთის ქვეყნები უკრაინისთვის საკუთარი მძიმე ტექნიკის მისაწოდებლად ემზადებიან, რათა რუსეთის მიერ სავარაუდოდ, ომის წლისთავისთვის დაგეგმილი ახალი შეტევის მოგერიებასა და ტერიტორიების დეოკუპაციაში დაეხმარონ.
თუმცა დასავლური ტანკების ნაწილი რუსეთის შეტევის დაწყების დროისათვის უკრაინაში შესაძლოა, ჯერ ვერ მოხვდეს.
ჯერ-ჯერობით გერმანიას უკრაინისთვის 1960 წ. წარმოების 187 ერთეული Leopard 1-ის მიწოდების ნებართვა აქვს გაცემული. მათგან პირველი 100 ერთეული კიევს უახლოეს თვეებში მიეწოდება. მაგრამ მათგან გარკვეული რაოდენობის გამოყენებას უკრაინელები მხოლოდ სათადარიგო ნაწილებად შეძლებენ, მათ შორის - თანამედროვე მოდელ Leopard 2-ისთვის, რომლის კიევისთვის მიწოდების თაობაზე ბერლინი ვაშინგტონს მოელაპარაკა, ეს უკანასკნელი კი, თავის მხრივ, 31 ერთეული ამერიკული Abrams-ის მიწოდებას დასთანხმდა. თუმცა საჭირო იქნება ამ უკანასკნელთა წარმოება ნულიდან. Leopard 2 A6s-ის მოდელის 14 ტანკს კი უკრაინა გერმანიისგან, როგორც მოსალოდნელია, უკვე მარტის ბოლოსთვის მიიღებს, - წერს "Bloomberg".
გერმანიის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა განაცხადა, რომ უკრაინისთვის ტანკების მიწოდებას აპირებს, რომ სხვა ქვეყნები, რომელთაც Leopard 2 გააჩნიათ, ორი სატანკო ბატალიონის ფორმირებაში დაეხმარონ (ამასთან, გერმანულ ბატალიონში 44 ტანკია, უკრაინულში - 31 და შოლცს არ დაუკონკრეტებია, რომელს გულისხმობდა).
ამჟამად გერმანია ევროპის სხვა ქვეყნებთან მოლაპარაკებებს მართავს. მათგან საკუთარი ტანკების გამოყოფის მყარი დაპირება ჯერ-ჯერობით პორტუგალიას აქვს მიცემული, თუმცა რა რაოდენობაზეა საუბარი - არ დაკონკრეტებულა, - წერს "Bloomberg". დანია, ნორვეგია, ფინეთი და ნიდერლანდები აცხადებენ, რომ მზად არიან "ლეოპარდების" მისაწოდებლად, თუმცა კონკრეტული წინადადებები ჯერ ფორმულირებული არ აქვთ.

Не прошло и года. Украинцы уничтожили 1000 российских танков
Катастрофические промежуточные результаты российского вторжения в Украину подводит блог Oryx, ведущий подсчет документально зафиксированных потерь военной техники с обеих сторон. За 16 дней до первой годовщины начала войны российские войска, по данным экспертов Oryx, потеряли уничтоженными ровно 1000 танков, - информирует "The Moscow Times".
Диапазон потерь полный – от среднего советского танка Т-62 производства 1960-х гг. до самых современных моделей Т-90, включая четыре танка последней модификации Т-90М (последний из них был подбит 16 января в Луганской области).
Еще четыре танка Т-90М были повреждены и два – захвачены украинскими войсками (один из них, в сентябре, был даже не расчехлен, другой достался ВСУ в начале декабря).Общие же танковые потери российской армии составляют 1688 машин, или 4,8 штуки в день; помимо уничтоженных еще 79 были повреждены, 65 – брошены, а 544 – захвачены украинцами).Совокупные российские потери БМП, БТРов, танков, ракетных комплексов, центров связи, вертолетов и самолетов, грузовых автомобилей, артиллерийских установок и прочей техники за полный год войны приблизятся к 10 000: по данным Oryx, сейчас Россия лишилась уже 9085 единиц, то есть, в среднем, она теряет около 26 единиц техники в день.
Иногда потери были значительно больше. Так, в ходе осеннего наступления в Харьковской области ВСУ удалось захватить около 200 танков (увеличив количество захваченных на тот момент с начала войны почти вдвое). Только с 6 по 10 сентября располагавшаяся под Изюмом 4-я гвардейская танковая армия потеряла примерно половину техники, или почти 100 танков. Россия потеряла под Харьковом почти 100 танков за 100 часовУкраинские танковые войска полностью компенсировали собственные совокупные потери за счет трофеев: захватив у России 544 машины, они лишились 459-ти, по данным Oryx (273 уничтожено, 27 повреждено, 17 брошено, 142 захвачено). При этом доставшиеся им поврежденные и уничтоженные российские танки украинцы разбирают на запчасти с целью ремонта собственных.
Сейчас западные страны готовятся обеспечить Украину собственной тяжелой техникой, чтобы она могла отразить российское наступление (которое, по разным данным, планируется приурочить к годовщине вторжения или провести весной) и продолжить освобождение своей территории. Правда, к возможному наступлению российской армии танки стран НАТО в Украину, скорее всего, еще не попадут.
Пока Германия разрешила отправить в Украину 187 танков Leopard 1 производства 1960-х гг., которые уже не стоят на вооружении. Около 100 из них прибудут в ближайшие месяцы, но часть можно будет использовать только на запчасти, в том числе для современной модели Leopard 2, о поставках которой Берлин договорился с Вашингтоном. Тот, в свою очередь, согласился предоставить 31 американский танк Abrams. Но их нужно будет произвести с нуля, а 14 танков модели Leopard 2 A6s от Германии, как ожидается, могут оказаться в Украине уже к концу марта, пишет Bloomberg.
Канцлер Олаф Шольц пообещал предоставить танки от Германии, чтобы другие страны, у которых есть Leopard 2, помогли сформировать два танковых батальона (При этом в немецком батальоне 44 танка, а в украинском – 31, и Шольц не пояснил, какой он имеет в виду.).
Сейчас Германия ведет переговоры с другими европейскими странами, но пока никто не дал твердого обещания предоставить свои – за исключением Португалии, которая его дала, но не назвала точное количество, сказал Bloomberg немецкий правительственный чиновник. Дания, Норвегия, Финляндия и Нидерланды заявили, что могут выделить «Леопарды», но не сформулировали конкретных предложений.В общей сложности в 13 европейский странах насчитывается около 2000 танков Leopard 2.
Представитель правительства Германии Штеффен Хебештрайт заявил в среду журналистам, что европейские страны рассматривают вопрос о выделении Leopard 2 Украине. Он также напомнил, что в январе Канада пообещала отправить четыре таких машины.