"გარეკა": რუსულ ელიტებს პუტინის ადექვატურობაში ეჭვი უჩნდებათ
უკრაინასთან თითქმის ერთწლიანი ომი, რომელიც რუსეთს ბლიცკრიგით სწრაფი გამარჯვების ნაცვლად სისხლიან "ხორცის საკეპად" ექცა და ვლადიმირ პუტინის ქვეყანა მთავარ მსოფლიო განკვეთილად აქცია, რუს მაღალჩინოსნებსა და მსხვილ ბიზნესში მზარდ ფრუსტრაციას იწვევს. რუსულ ელიტებში სულ უფრო მეტად იზრდება შფოთვა პრეზიდენტის ადექვატურობასთან დაკავშირებით, - წერს "Bloomberg" ევროპული დაზვერვის მონაცემებზე დაყრდნობით.
მისივე ინფორმაციით, ფრონტზე წარუმატებლობების მთელი წყებისა და სანქციების უპრეცედენტო ტალღის მიუხედავად, პუტინი უარს ვერ ამბობს უკრაინის დამარცხების იდეაზე, რისთვისაც მზადაა, ასობით ათასი მოქალაქის მობილიზაცია განახორციელოს, რუსული ეკონომიკა მსხვერპლად გაიღოს და ფრონტზე არნახულ ადამიანურ დანაკარგს შეეგუოს.
მიუხედავად იმისა, რომ ელიტებს პუტინის ადექვატურობაში სულ უფრო დიდი ეჭვი ეპარებათ, "უმრავლესობას გამბედაობა არ ჰყოფნის, ვითარების შესაცვლელად რეალური ნაბიჯები გადადგას", - ციტირებს "Bloomberg" ესტონეთის საგარეო დზვერვის სამსახურის (EFIS) მოხსენებას.
"არავითარი ნიშანი იმ ჯგუფების გაჩენისა, რომლებიც პოტენციურ პოსტ-პოტინისეულ რუსეთში დემოკრატიული ფასეულობებისადმი ერთგულნი იქნებოდნენ, ჯერ არ ჩანს", - ნათქვამია დოკუმენტში. - "პირიქით, ძალას იკრებენ რადიკალური პროსაომარი ფრაქციები, მაგალითად, გასამხედროებული დაჯგუფება "ვაგნერის" ხელმძღვანელ ევგენი პრგოჟინისა და ჩეჩნეთის ლიდერ რამზან კადიროვის სახით. რუსეთში, ფაქტობრივად, ფორმირდება "სსრკ 2.0" და ჰორიზონტზე არც "ელცინი" ჩანს, არც "გორბაჩოვი".
პუტინს, დოკუმენტის თანახმად, დროისა და იმის იმედი აქვს, რომ დასავლეთი და უკრაინა რუსეთზე ადრე "გატყდებიან", გაუთავებელი დაბომბვები კი, საბოლოო ჯამში, აიძულებს კიევს, კრემლის პირობებით მოლაპარაკებათ მაგიდას მიუჯდეს. "მიუხედავად იმისა, რომ სანქციებმა და დასავლეთის მიერ უკრაინისთვის შეიარაღების მიწოდებამ რუსული შეჭრის არქიტექტორები სახტად დატოვა, კრემლი უკან ვეღარ იხევს და პუტინის ხელისუფლება გამალებით აგრძელებს პროპაგანდისტული იმპერიალიზმის მთოდების გამოყენებას" - ნათქვამია მოხსენებაში.
რაც შეეხება საკუთრივ პუტინის ფსიქიკურ მდგომარეობას, ამერიკული სპეცსამსახურები აქტიურად სწავლობენ მას სულ მცირე, გასული წლის გაზაფხულიდან. ფსიქიატრი ანალიტიკოსების ყურადღება მიიპყრო, კერძოდ, რუსეთის პრეზიდენტის 21 აპრილის შეხვედრამ თავდაცვის მინისტრ სერგეი შოიგუსთან, რომელზეც იმხანად ჯერ კიდევ არაღებულ მარიუპოლში არსებული ვითარება განიხილებოდა.
როგორც "Newsweek" წერდა, იმ შეხვედრის კადრები ფსიქიატრებმა და დისტანციური დიაგნოსტიკის სპეციალისტებმა შეისწავლეს, რის შემდეგაც მოხსენება თეთრ სახლს გადაუგზავნეს.

«Спятил». Российские элиты начали сомневаться в адекватности Путина
Продолжающаяся почти год война с Украиной, которая вместо победного блицкрига обернулась кровавой «мясорубкой» и сделала Россию главным мировым изгоем, вызывает нарастающую фрустрацию среди высокопоставленных чиновников и бизнесменов. Российские элиты все больше беспокоятся, что президент России Владимир Путин «спятил», - пишет, по информации "The Moscow Times", Bloomberg со ссылкой на данные европейской разведки.
Несмотря на неудачи на фронте и беспрецедентную волну санкций, Путин не может расстаться с идеей победы над Украиной, ради которой готов мобилизовать сотни тысяч граждан, пожертвовать экономикой и мириться с огромными потерями на фронте.
И хотя элиты все больше сомневаются в адекватности Путина, «большинству из них не хватает смелости, чтобы предпринять реальные шаги для изменения ситуации», цитирует Bloomberg доклад Службы внешней разведки Эстонии (EFIS).
Никаких признаков появления групп, которые бы были привержены демократическим ценностям в потенциальной пост-путинской России, не наблюдается, говорится в документе. Напротив, набирают силу «радикальные» провоенные фракции — в лице, например, главы ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина или главы Чечни Рамзана Кадырова. Фактически в России формируется «Советский Союз 2.0», и «ни Ельцина, ни Горбачева нет на горизонте», полагают аналитики разведки.
Путин, как говорится в документе, «играет на время», рассчитывая, что Запад и Украина сломаются раньше, чем Россия, а бомбежки в конечном итоге усадят Киев за стол переговоров на условиях Кремля. И хотя санкции и поставки оружия Украине с Запада застигли врасплох архитекторов российского вторжения, Кремль не желает идти на попятную, а власти сохраняют способность задействовать механизмы «пропагандистского империализма», подчеркивается в докладе.
Что касается психического состояния Путина, то американские спецслужбы активно изучают его как минимум с весны прошлого года.
В частности, внимание аналитиков по психиатрии привлекла встреча российского президента с министром обороны Сергеем Шойгу 21 апреля, где обсуждалась ситуация в тогда еще не взятом полностью Мариуполе.
Как писал Newsweek, кадры встречи изучили психиатры, а также специалисты по дистанционной диагностике. А результаты их анализа были переданы в Белый дом.