ირაკლი ღარიბაშვილი უნგრეთის პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორს შეხვდა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი უნგრეთის პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორს ბოლაჟშ ორბანს შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ცნობით, შეხვედრაზე ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის ძირითადი მიმართულებები მიმოიხილეს. ხაზი გაესვა უნგრეთსა და საქართველოს შორის არსებულ განსაკუთრებულ მეგობრულ ურთიერთობებს.
ირაკლი ღარიბაშვილმა და ბოლაჟშ ორბანმა საქართველოსა და უნგრეთის ეკონომიკური და ენერგეტიკული თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივებზე იმსჯელეს. ამ მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, დაიგეგმა ორი ქვეყნის შესაბამისი სამინისტროების შეხვედრა. საუბარი შეეხო ევროინტეგრაციის გზაზე საქართველოს მიერ მიღწეულ მნიშვნელოვან პროგრესს.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, ევროკავშირის კანონმდებლობასთან საქართველოს ეროვნული საკანონმდებლო ბაზის თავსებადობის შესახებ ევროკომისიის მიერ გამოქვეყნებულმა ანგარიშმა დაადასტურა, რომ საქართველო ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს იმსახურებს.
ბოლაჟშ ორბანმა პრემიერ-მინისტრს საქართველოს ევროინტეგრაციის მიმართ უნგრეთის ურყევი მხარდაჭერა დაუდასტურა. მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ შეხვედრას უნგრეთის პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის კაბინეტის უფროსი დორა სივიჩი, უნგრეთის სახელმწიფო მდივნის მოადგილე მარტონ უგროჟდი და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი რევაზ ჯაველიძე ესწრებოდნენ.

Georgia's PM Meets Political Director of the Prime Minister of Hungary
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has met Political Director of the Prime Minister of Hungary, Balázs Orbán,
Meeting held within the Government Administration was focused on the discussion of major directions of cooperation between the two countries.
According to the Georgian PM's office, current, profoundly friendly relations of Hungary and Georgia have been highlighted.
"Irakli Garibashvili and Balázs Orbán spoke about the prospects of deepening cooperation between Georgia and Hungary towards economy and energy. With an aim of intensifying cooperation, a meeting of the respective line ministries have been planned between the countries.
Discussion also touched upon the significant progress achieved by Georgia in its journey towards EU integration. As the Head of Government of Georgia noted, an analytical report published by the European Commission on the alignment of the Georgian legislation with the EU Acquis has evidenced that the country deserves a status of the EU Accession Candidate Country. Balázs Orbán assured the Prime Minister of Georgia of support from Hungary on its quest to EU integration.
Meeting held within the Government Administration was attended by Dóra Szűcs, Head of Cabinet for the Political Director of the Prime Minister of Hungary; Márton Ugrósdy, Deputy State Secretary of Hungary; Revaz Javelidze, Head of Government Administration of Georgia," the Georgian PM's office.