ტოივო კლაარი – ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 57-ე რაუნდი გადაიდო
ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში კრიზისების მართვის საკითხებში ტოივო კლაარი აცხადებს, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 57-ე რაუნდი, რომელიც 21-22 თებერვალს უნდა გამართულიყო, გადაიდო.
ამის შესახებ "აქცენტს" ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურში (EEAS) განუცხადეს.
"მე შემიძლია, დავადასტურო ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენლის ტოივო კლაარის სახელით, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების 57-ე რაუნდი არ გაუქმებულა, ის გადაიდო", – განუცხადეს "აქცენტს" ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურში.
ამასთან, EEAS ადასტურებს, რომ ოკუპირებულ აფხაზეთში ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეებს მიღებაზე უარი განუცხადეს:
"აფხაზურმა მხარემ გვაცნობა, რომ დღევანდელი დრო შეუსაბამოა თანათავმჯდომარეების ვიზიტისთვის".
მოგვიანებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებმა ერთობლივი განცხადება გაავრცელეს და აღნიშნეს, რომ დისკუსიების მორიგი რაუნდის გამართვა აპრილში იგეგმება.
ცნობისთვის: მანამდე, ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრმა ინალ არძინბამ გაავრცელა ინფორმაცია ოკუპირებულ რეგიონში ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეების არმიღებისა და 2023 წლის თებერვალში დაგეგმილი მოლაპარაკებების რაუნდის გაუქმების თაობაზე:
"2023 წლის თებერვალში დაგეგმილი მოლაპარაკებების რაუნდის გაუქმების გათვალისწინებით, აფხაზურმა მხარემ გადაწყვიტა უარი ეთქვა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეების დელეგაციისთვის, რომელიც 8-9 თებერვალს აპირებდა ვიზიტს აფხაზეთის რესპუბლიკის ოფიციალურ პირებთან შეხვედრების ჩასატარებლად, აფხაზეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე შესვლაზე".

Toivo Klaar – The next GID meeting is not cancelled, but postponed
EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Klaar has said that the 57th round of the Geneva International Discussions (GID) is not cancelled, but postponed.
"I can confirm on behalf of EUSR Toivo Klaar that the next GID meeting is not cancelled, but postponed," EEAS told the Accent.
EEAS also confirms that the Co-Chairs of the Geneva International Discussions were refused to arrive in the occupied region:
"The Abkhaz side told us that therefore the present time is inappropriate for the Co-Chairs’ visit."
According to de facto Minister of Foreign Affairs of occupied Abkhazia, Inal Ardzinba the Co-Chairs of the Geneva International Discussions were refused to arrive in the occupied region.
"Taking into account the cancellation of the 57th round of negotiations planned for February 21-22 2023, the Abkhazian side decided to refuse the delegation of the Co-Chairs of the Geneva International Discussions to arrive in the Republic of Abkhazia. The delegation was going to visit on February 8-9 to hold meetings with the officials of the Republic of Abkhazia," Inal Ardzinba said.